امام خمینی (ره) : بر دولت اسلامی است که برای خانه دار شدن ملت چاره ای بیندیشد و بر همه مردم است که در این مورد همکاری کنند
یکشنبه ۰۹ بهمن ۱۴۰۱

مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان: ۶۷ درصد واحد های مسکونی روستایی استان، غیرمقاوم هستند

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان با بیان این مطلب که در حال حاضر ۶۷ درصد واحد های مسکونی روستایی سطح استان غیرمقاوم می باشند، افزود: هم اکنون در سطح استان، ۱۵ هزار واحد مسکونی مقاوم در سال ۸۴ به ۲۲ هزار و ۹۲۴ واحد مسکونی افزایش یافته و مساکن غیرمقاوم نیز از ۶۶ هزار و ۷۵۳ واحد به ۵۴ هزار واحد رسیده است.
حافظ باباپور در نشست مطبوعاتی در جمع خبرنگاران ابراز داشت: طرح جامع بهسازی مسکن روستایی در ۱۳۸ روستا شامل ۳ هزار و ۴۹۴ واحد مسکونی نمونه می باشد، در سطح استان اجرا میشود.
این مقام مسئول افزود: با اجرای این طرح در کشور، بالغ بر ۸ هزار روستا شامل ۱۶۷ هزار و ۷۰۰ واحد مسکونی نمونه، مورد آمارگیری قرار خواهند گرفت.
وی با بیان این مطلب که طرح جامع بهسازی مسکن روستایی از ۲۰ مهر ماه لغایت ۲۰ آبان ماه در سطح استان همزمان با سراسر کشور اجرا خواهد شد، افزود: هدف بنیاد مسکن از اجرای این طرح، شناخت ویژگی های واحدهای مسکونی روستایی و همچنین شناخت ویژگیهای عمومی و تغییرات ایجاد شده در واحدهای بهسازی شده می باشد.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ابراز داشت: تعیین ویژگیهای فنی و تخصصی واحدهای مسکونی، تعیین تعداد واحدهای مسکونی برحسب عمر واحدها، مشخص کردن مساحت زمین و زیربناها و به طور کلی شناخت ویژگیهای اجتماعی و اقتصادی روستاها از دیگر اهداف این طرح به شمار می رود.  باباپور ادامه داد: اولین آمارگیری از ویژگی های مسکن روستایی در سال ۸۲ صورت پذیرفت به گونه ای که در این آمارگیری کشوری در حدود بالغ بر ۲ هزار روستا شامل ۴۶ هزار و ۴۱۳ واحد مسکونی و در سطح استان نیز ۳۵ روستا شامل ۸۷۵ واحد مسکونی مورد آمارگیری قرار گرفت.
وی با تاکید بر این مطلب که با اجرای این طرح شاهد تحولات ویژه ای در مسکن روستایی خواهیم بود، خاطرنشان ساخت: بنیاد مسکن به عنوان متولی این طرح، سعی دارد که آمارهای تخصصی و فنی از مسکن روستایی به دست آورد.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اظهار داشت: پیش از سال ۸۴ در سطح استان، ۱۵ هزار واحد مسکونی مقاوم و بیش از ۶۶ هزار و ۷۵۳ واحد مسکونی غیر مقاوم وجود داشت که می توان گفت بیش از ۸۲ درصد از واحدهای مسکونی روستایی استان پیش از سال ۸۴ غیرمقاوم بوده اند.
وی یادآور شد: طی ۳ سال اخیر، ۱۷ هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی برای مقاوم سازی در دستور کار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان قرار گرفته که از این تعداد تا کنون ۱۳ هزار و ۶۳۶ واحد مسکونی، پوشش سقف پیدا کردند.
این مقام مسئول با بیان این مطلب بحث اشتغال زایی یکی از دغدغههای اصلی نظام و دولت به شمار می رود، تصریح کرد: در ۱۷ هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی که طی ۳ سال اخیر در سطح استان در حال احداث بوده اند، سالانه بیش از ۳۰ هزار و ۹۹۰ مورد فرصت شغلی ایجاد شده است.  وی سال ۸۴ را نقطه عطفی در روند بازسازی مسکن روستایی در کل کشور ارزیابی نمود و عنوان کرد: در سال ۸۴، نظام و دولت تصمیم گرفت که طی دو برنامه اصلی سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکونی را در سطح روستاهای کشور مقاوم سازی و نوسازی نماید.
باباپور به صدور اسناد مالکیت روستایی اشاره و افزود: تا پایان سال گذشته در سطح استان، ۳۷ هزار و ۳۱۴ فقره سند برای اماکن روستایی صادر شده است و از این رو خوشبختانه در سال گذشته، بنیاد مسکن استان با صدور بیش از ۱۱ هزار و ۱۵۱ فقره سند جز» استانهای برتر کشور شناخته شد.
وی یادآور شد: در سال جاری نیز صدور ۱۱ هزار فقره سند در دستور کار این نهاد قرار دارد و امیدواریم تا پایان سا،ل بیش از این میزان سندسازی نماییم.
این مقام مسئول با بیان این مطلب که استان زنجان، جز مناطق آسیب پذیر به شمار میرود، گفت: بیش از ۱۵ هزار و ۸۴۸ واحد در طی سنوات اخیر بازسازی و مقاوم سازی شده است و درسال جاری نیز ۳۵۰ واحد مسکونی در مناطق سانحه دیده بازسازی خواهند شد.
در ادامه این جلسه محمود نصیری نیز در سخنانی خاطر نشان ساخت: در حال حاضر ۹۵۰ روستای دارای خانوار در سطح استان وجود دارد، که از این تعداد ۱۳۸ روستا از سوی مرکز آمار ایران برای اجرای طرح آمارگیری انتخاب شدهاند.
معاون بهسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان این مطلب که طی ۳ سال اخیر سهم استان برای بهسازی مسکن روستایی ۲۲ هزار و ۳۰۰ واحد بوده است، افزود: سهم استان در سال جاری در زمینه بهسازی مسکن روستایی ۸ هزار واحد است.
وی در پایان مهمترین وظایف بنیاد مسکن انقلاب اسلامی را بحث بهسازی مسکن روستایی و بازسازی مناطق آسیب دیده عنوان نمود.

*

code

معرفی اجمالی بنياد مسكن زنجان

در پي فرمان حضرت امام در ۲۱ فروردين ۱۳۵۸ و افتتاح حساب ۱۰۰ و توجه عموم  به اين امر مهم بنياد مسكن انقلاب اسلامي در بيست وپنجم ارديبهشت ماه فعاليت خود را آغاز كرد. اساسنامه بنياد در تاريخ هفدهم آذرماه سال ۱۳۶۶ به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيدو طبق آن وظايفي بر عهده اين نهاد گذارده شده.

بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان با هفت شعبه در شهرستانهای زنجان ، ابهر ، خرمدره ، خدابنده ، طارم ، ماهنشان ، ایجرود و بانک ماشین آلات به منظور انجام مسئوليت ويژه بنياد مسكن در رابطه با توسعه مسكن در شهرها و روستاها و اقشار كم‌درآمد و بازسازي مناطق آسيب‌ديده از سوانح عهده‌دار وظايف مربوط مي‌باشند.

پیگیری درخواست های ثبت شده

تمام حقوق اين وب سايت متعلق به بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان مي باشد.

Template Design:Dima Group