مقام معظم رهبری : بنیاد مسکن یکی از برکات مستمر و صدقات جاری امام راحل می باشد
سه شنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۲

سند دار کردن شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت و روستاهای بالای ۲۰ خانوار

سند دار کردن شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت و روستاهای بالای ۲۰ خانوار

۱-   مقدمه :

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از بدو تاسیس تا کنون فعالیت ها و اقدامات گوناگونی را براساس وظایف محوله در روستاها انجام داده است.این اقدامات با لحاظ نمودن ابعاد محیطی ، اجتماعی – فرهنگی ، اقتصادی ، کالبدی و نهادی – مدیریتی در جهت دستیابی به توسعه پایدار روستایی صورت گرفته و به تدریج در هر یک از برنامه های توسعه بر دامنه این وظایف افزوده شده است.صدور اسناد مالکیت روستایی نیز از جمله اقدامات انجام شده توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در روستاها می باشد.

۲ تعریف و اهداف صدور سند :

صدور اسناد مالکیت روستایی از برنامه دوم تا پایان برنامه چهارم توسعه ، بر اساس مفاد قانونی برنامه های دوم (۷۸-۱۳۷۴) تحت عنوان تبصره ۷۱ ، برنامه سوم(۸۳-۱۳۷۹) تحت عنوان ماده ۱۴۰ و برنامه چهارم توسعه (۸۹-۱۳۸۴) تحت عنوان ماده ۱۳۳ بر عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار گرفت تا با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در این خصوص اقدام نماید.این فعالیت در پی موفقیت هایی که در طی سالهای یاد شده بدست آورد مورد اقبال عمومی قرار گرفت و با حمایت مسئولین امر، تحت عنوان طرح الحاق موادی به قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن به صورت قانونی دایم در سال ۱۳۸۸ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

هدف کلی از این فعالیت ، رسمیت بخشیدن به مالکیت اراضی روستاییان و شهرهای زیر ۲۵۰۰۰ نفر بوده که با توجه به مزایایی که برای جامعه روستایی در پی داشت طی برنامه های توسعه از اهداف گسترده تری برخوردار شد که عبارتند از :

۱ –گسترش عدالت اجتماعی۲-کمک به توسعه و رونق اقتصاد روستا ۳-ارتقا سطح مشارکت روستائیان ۴-ساماندهی نظام  مالکیت اراضی واقع در بافت روستاها ۵- امکان بهره گیری روستائیان از تسهیلات بانکی ۶- افزایش ارزش حقوقی و اقتصادی املاک واقع در روستاها ۷- تثبیت مالکیت و از بین بردن اختلافات ملکی ۸- کمک به ایجاد اشتغال و کاهش مهاجر فرستی روستاها ۹- کاهش سطح دعاوی املاک روستایی در مراجع قضایی ۱۰- تحول اساسی در موضوع مالکیت املاک روستایی از شکل سنتی به شکل قانونی و ضابطه مند.

۳-   عملکرد صدور اسناد مالکیت املاک روستایی در استان زنجان :

صدور اسناد مالکیت املاک روستایی که در برنامه دوم توسعه مراحل ابتدایی را می گذراند. به دلیل وجود مشکلات مربوط به عدم هماهنگی بین دستگاههای مجری از پیشرفت قابل ملاحظه ای برخوردار نبود.چنانچه طی برنامه مذکور مجموعاً  ۱۶۹ جلد سند مالکیت املاک روستایی در سطح روستاهای استان  صادر گردید. در برنامه سوم توسعه با رفع مسایل و مشکلات اجرایی بر وسعت این فعالیت افزوده شد. در طول این برنامه تعداد ۱۱۵۵۷ جلد سند صادر شد. در طول سالهای برنامه چهارم توسعه این سیر صعودی شتاب بیشتری گرفت . در طول سالهای برنامه چهارم تعداد ۳۴۵۲۴ جلد سند صادر و بیش از اهداف کمی برنامه محقق گردید. بطور کلی از برنامه دوم تا پایان برنامه چهارم تعداد ۴۶۲۵۰ جلد سند روستایی در سطح استان صادر گردیده است. از نگاهی دیگر صدور سند در ۳۷۵ روستا به مورد اجرا در آمده است چنانچه از ابتدای برنامه دوم تا پایان برنامه چهارم در حدود ۵۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان ، برنامه صدور اسناد مالکیت املاک روستایی اجرا شده است.

قانون الحاق موادی به قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن مصوب ۲/۱۲/۸۸

ماده ۱- به منظور صدور سند مالکیت املاک واقع در محدوده روستاهای بالای بیست خانوار و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت ، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی (در روستاها) و وزارت مسکن و شهرسازی (در شهرها) حسب مورد موظفند برای روستاها و نیز شهرهای مذکور، نقشه کلی و همچنین به نامایندگی از طرف اشخاصی که تصرفات مالکانه دارند،نقشه تفکیکی وضع موجود را منطبق بر وضعیت ثبتی آن تهیه و به اداره ثبت اسناد و املاک محل ارسال نمایند.

ماده ۲۰-وزارت راه و شهرسازی مجاز است اختیارات اجرایی خود را در زمینه اجرای قانون و آیین نامه،به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تفویض نماید.

*

code

معرفی اجمالی بنياد مسكن زنجان

در پي فرمان حضرت امام در ۲۱ فروردين ۱۳۵۸ و افتتاح حساب ۱۰۰ و توجه عموم  به اين امر مهم بنياد مسكن انقلاب اسلامي در بيست وپنجم ارديبهشت ماه فعاليت خود را آغاز كرد. اساسنامه بنياد در تاريخ هفدهم آذرماه سال ۱۳۶۶ به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيدو طبق آن وظايفي بر عهده اين نهاد گذارده شده.

بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان با هفت شعبه در شهرستانهای زنجان ، ابهر ، خرمدره ، خدابنده ، طارم ، ماهنشان ، ایجرود و بانک ماشین آلات به منظور انجام مسئوليت ويژه بنياد مسكن در رابطه با توسعه مسكن در شهرها و روستاها و اقشار كم‌درآمد و بازسازي مناطق آسيب‌ديده از سوانح عهده‌دار وظايف مربوط مي‌باشند.

پیگیری درخواست های ثبت شده

تمام حقوق اين وب سايت متعلق به بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان مي باشد.

Template Design:Dima Group