امام خمینی (ره) : بر دولت اسلامی است که برای خانه دار شدن ملت چاره ای بیندیشد و بر همه مردم است که در این مورد همکاری کنند
جمعه ۰۴ فروردین ۱۴۰۲

(خبرگزاری موج رسا و کانال استانداری): مدیر کل بنیاد مسکن استان: بهسازی بافت با ارزش روستایی نقش مؤثری در توسعه صنعت گردشگری دارد/ انتخاب ۲۲ روستای نمونه گردشگری در استان زنجان

(خبرگزاری موج رسا و کانال استانداری ) : سجاد صنعتی منفرد در گفت و گو با خبرنگار موج رسا; با بیان اینکه بهسازی بافت با ارزش روستایی نقش مؤثری در توسعه صنعت گردشگری دارد، اظهار کرد: تهیه و عملیاتی کردن طرح بهسازی و احیای بافت‌های با ارزش در روستاها، سبب تثبیت بناهای باارزش در روستاهای هدف گردشگری شده است.

سجاد صنعتی منفرد ادامه داد: بافت کالبدی برخی از روستاهای استان، به دلیل برخورداری از ویژگی‌های خاص معماری، تاریخی و فرهنگی به عنوان میراثی ارزشمند و به جای مانده از نیاکان به شمار می‌رود.

وی بر تهیه طرح روستاهای دارای بافت های با ارزش به تعداد۴ روستا در سطح استان(۲ روستای درسجین و قلعه مصوب شده و ۲ روستای قوزلو و خورجهان در مرحله تهیه طرح) اشاره کرد و گفت: شناسایی روستاهای با بافت با ارزش بالا و غنی در مناطق مختلف استان، با جدیت بیشتری در دستور کار قرار گرفته و در برنامه ششم توسعه و با تلاش بنیاد مسکن استان، اقدامات مطلوبی در زمینه شناسایی روستاهای مستعد گردشگری صورت گرفته است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان همچنین بر احیای بافت با ارزش روستای درسجین شهرستان ابهر و شروع عملیات اجرایی احیای بافت با ارزش روستای قلعه شهرستان زنجان اشاره کرد.  سجاد صنعتی منفرد خاطرنشان کرد: فراهم کردن فضاهای گردشگری در روستاها و ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز گردشگری، بهسازی جاذبه‌ها و اماکن دیدنی موجود در روستاها، توسعه و ترویج صنایع دستی و صیانت و حفاظت از میراث فرهنگی و تاریخی از اهمیت فراوانی برخوردار است.

این مسئول بر لزوم توجه به تحقق توسعه روستایی با محوریت گردشگری در زنجان تاکید کرد و ادامه داد: هدف از ایجاد روستاهای هدف گردشگری معرفی روستاها برای گردشگران و از طرفی فرصت مناسبی برای ایجاد اشتغال روستایی، معرفی کالاهای روستایی و به عبارتی اشتغال پایدار به شمار می آید.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان یادآور شد: باتوجه به وجود ظرفیت های گردشگری در مناطق روستایی، یکی از اقدامات مطلوب برای شکوفایی این استعدادها، شناسایی مناطق نمونه گردشگری است، که در این راستا در استان تفاهم نامه ای میان بنیاد مسکن، میراث فرهنگی و استانداری منعقد شده تا بتوانیم روستاهای نمونه را معرفی کنیم.

وی با تاکید بر اینکه در روستاهای هدف گردشگری باید فعالیت های اقتصادی منطبق با استعداد و ظرفیت روستا تقویت شده و توسعه یابد، گفت: در سراسر کشور ۵۰۰ روستای نمونه گردشگری انتخاب شده که سهم استان زنجان ۲۲ روستاست که با معرفی و استفاده از ظرفیت های آن می توان به اشتغال، تولید و اقتصاد کمک کرد.

صنعتی منفرد به تهیه طرح و بهسازی روستاهای هدف گردشگری به تعداد۹  روستا اشاره کرد و گفت: یکی از اهداف طرح معرفی روستاهای هدف گردشگری، ایجاد زیرساخت‌ها و به وجود آوردن شرایط برای حضور سرمایه‌گذار و توسعه منطقه بوده ‌است.

مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان خاطر نشان کرد: حفظ کالبد و هویت روستایی به خصوص روستاهای هدف گردشگری اهمیت بسیار زیادی دارد که این مهم باید در نحوه ساخت و سازها و با استفاده از مصالح بومی تقویت شود.

 

 

لینک خبر:

*

code

معرفی اجمالی بنياد مسكن زنجان

در پي فرمان حضرت امام در ۲۱ فروردين ۱۳۵۸ و افتتاح حساب ۱۰۰ و توجه عموم  به اين امر مهم بنياد مسكن انقلاب اسلامي در بيست وپنجم ارديبهشت ماه فعاليت خود را آغاز كرد. اساسنامه بنياد در تاريخ هفدهم آذرماه سال ۱۳۶۶ به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيدو طبق آن وظايفي بر عهده اين نهاد گذارده شده.

بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان با هفت شعبه در شهرستانهای زنجان ، ابهر ، خرمدره ، خدابنده ، طارم ، ماهنشان ، ایجرود و بانک ماشین آلات به منظور انجام مسئوليت ويژه بنياد مسكن در رابطه با توسعه مسكن در شهرها و روستاها و اقشار كم‌درآمد و بازسازي مناطق آسيب‌ديده از سوانح عهده‌دار وظايف مربوط مي‌باشند.

پیگیری درخواست های ثبت شده

تمام حقوق اين وب سايت متعلق به بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان مي باشد.

Template Design:Dima Group