امام خمینی (ره) : همه محرومان باید خانه داشته باشند ، هیچکس در هیچ گوشه مملکت نباید از داشتن خانه محروم باشد .
پنج شنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱

۴۰ سال تلاش برای اشاعه دین بعد از پیروزی انقلاب اسلامی

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و تشکیل نظام سیاسی ضرورت وجود نهادی برای احیاء و اشاعه اندیشه تابناک اسلام در جامعه ضروری بود. در این راستا شورای عالی تبلیغات اسلامی در تیر ماه سال ۱۳۶۰ تشکیل شد. این شورا پس از مشورت با جامعه‌ی مدرسین و با همکاری دفتر تبلیغات قم تاسیس و تا اولین گام در جهت نظم بخشیدن و سازمان یافته کردن این مسئله مهم و ضروری برداشته شود.

بعد از تاسیس شورای عالی تبلیغات اسلامی و در طول سال های دهه ۶۰، این سازمان همواره به صورت شورایی اداره می‌شد. در تاریخ ۱۵/۸/۱۳۸۷ شورای عالی اداری مصوبه ای را به عنوان اساسنامه این سازمان تصویب نمود که اکنون مستند حقوقی و قانونی فعالیت های سازمان است.

از اهداف و رسالت هایی که برای این سازمان تعریف شده می توان به  احیاء و اشاعه اندیشه تابناک اسلام در همه زمینه‌های مورد نیاز و تقویت روح عبودیت الهی و ترویج اخلاق اسلامی در میان مردم به ویژه نسل جوان، دفاع از اصول اسلام، نظام مقدس جمهوری اسلامی و آرمان‌های انقلاب اسلامی و شناخت توطئه‌های فرهنگی- تبلیغی بیگانگان و تبیین انحطاط و بطلان مکتب‌های الحادی و انحرافی و مبارزه با آفت‌های التقاط و تحجر با تکیه بر جامعیت اسلام و گسترش کمی و کیفی تبلیغات دینی مردمی و برانگیختن احساس مسئولیت عمومی در قبال اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد.

در استان زنجان نیز اداره کل تبلیغات اسلامی تشکیل و در راستای اهداف تعریف شده فعالیت کرده است. از شاخص هایی که این نهاد انقلابی دراستان پیگیری کرده می توان به ساماندهی تشکل های دینی، مادحین، اعزام مبلغ ومبلغه و…اشاره کرد.

در سال ۱۳۵۷ مصادف با نخستین سال انقلاب اسلامی شاهد ساماندهی ۶۰ تشکل دینی در استان زنجان بودیم. این میزان  در سال ۱۳۷۷ به ۵۷۸ تشکل، در سال ۱۳۸۸ به میزان ۹۵۲ تشکل و در سال ۱۳۹۷ به یک هزار و ۲۰۰ تشکل رسیده است.

ساماندهی مادحین از دیگر اقدامات صورت گرفته در استان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بوده که در سال ۱۳۵۷ به تعداد ۶۰ مداح ساماندهی شدند. این ساماندهی در سال ۱۳۷۷ به تعداد ۶۶۳ نفر، در سال ۱۳۸۷ به تعداد یک هزار و ۵۳ نفر و در سال ۱۳۹۹ به میزان یک هزار و ۴۴۹ نفر رسیده است.

برگزاری مناسبت های ملی و مذهبی از دیگر اقداماتی است که این نهاد انجام داده که در سال ۱۳۵۷ به تعداد ۶۰ مورد برگزار شده است. تعداد مناسبت های ملی-مذهبی برگزار شده در استان طی سال ۱۳۷۷ به تعداد ۲۷ هزار و ۷۶۴ مورد، در سال ۱۳۸۸ به تعداد ۴۵ هزار و ۷۳۸ مورد و در سال ۱۳۹۷ به ۶۰ هزار و ۴۴۴ مناسبت رسیده است.

 

یکی از اقدامات دیگر صورت گرفته ایجاد پایگاه های اوقات فراغت برای جوانان بوده که در سال ۱۳۵۷ تعداد ۶۷ پایگاه در نقاط مختلف استان ایجاد شده است. در سال ۱۳۷۷ تعداد پایگاه های اوقات فراغت ایجاد شده استان به میزان ۸۰ پایگاه، در سال ۱۳۸۸ به تعداد ۱۱۸ پایگاه و در سال ۱۳۹۷ نیز ۱۴۸ پایگاه در استان ایجاد شده است.

تعداد مبلغین دینی اعزام شده به نقاط مختلف استان در سال ۱۳۵۷ به تعداد ۶۰ نفر-ساعت بوده که در سال ۱۳۶۷ به ۴ هزار و ۳۳ نفر-ساعت رسیده است.

در سال ۱۳۷۷ تعداد مبلغ و مبلغه اعزامی در استان ۸ هزار و ۴۹۲ نفر-روز و در سال ۱۳۸۸ به میزان ۱۱ هزار و ۷۳۰ نفر-روز رسیده است. در سال ۱۳۹۷ نیز ۷۵ هزار و ۴۸۰ نفر-ساعت مبلغ و مبلغه به نقاط مختلف استان اعزام شدند.

ساخت خانه های عالم در سال ۱۳۵۷ به تعداد ۷۳ خانه ایجاد شده است. در سال ۱۳۹۷ تعداد خانه های عالم ایجاد شده در سطح استان به ۷۲ باب رسیده که این میزان در سال ۱۳۸۸ به تعداد ۳۶ باب بوده است.

احداث و توسعه مجتمع فرهنگی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مورد توجه تبلیغات اسلامی بوده و در سال ۱۳۵۷ به تعداد ۶۱ باب احداث و توسعه مجتمع فرهنگی در استان محقق شده است. در سال ۱۳۷۷ به تعداد ۶ باب، در سال ۱۳۸۷ به تعداد ۱۰ باب، در سال ۱۳۸۸ به تعداد ۱۱ باب و در سال ۱۳۹۷ به تعداد ۱۲ باب مجتمع فرهنگی ایجاد و توسعه یافته است.

همایش هایی که توسط تشکل های دینی در استان برگزار شده طی سال ۱۳۵۷ به تعداد ۶۰ مورد بوده است. این همایش در سال ۱۳۹۷ به ۴۴۲ همایش رسیده و این در حالی است که در سال ۱۳۸۸ تعداد همایش ها به میزان ۳۳۴ مورد بوده است.

یکی از اقدامات مهم در حوزه ترویج دین حمایت از تالیفات حوزه دین بوده که در سال ۱۳۵۷ به تعداد ۷۸ مورد انجام شده است. در سال ۱۳۸۷ به تعداد ۲۲ مورد، در سال ۱۳۸۸ به تعداد ۲۴ مورد و در سال ۱۳۹۷ به تعداد ۴۲ مورد حمایت از تالیفات حوزه دین صورت گرفته است.

تبلیغات اسلامی در استان زنجان اهداف و مسیری برای آینده دارد که از جمله این اهداف تبیین شده می توان به ساخت خانه های عالم در مناطق روستایی محروم با لای ۲۰۰ خانوار، ارائه و ترویج سبک زندگی اسلامی- ایرانی و فرهنگ سازی درباره اصلاح الگوی مصرف و سیاست های اقتصاد مقاومتی، توجه ویژه به توسعه و تجلی مفاهیم، نمادها و شاخص های هویت اسلامی – ایرانی در ساختارهای سیاسی، اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی کشور و اعزام نیروهای مختصص در حوزه های تبلیغ، قرآن، احکام ، اعقاید، کانون های جمعیتی ادارات و مراکز کارگری اشاره کرد.

استقرار روحانی در مناطق محروم روستایی با لای ۲۰۰ خانوار، حمایت از پایان نامه های دانشجویی در حوزه فرهنگ دینی، تقویت سایت های موجود به جهت تولید محتوای در فضای مجازی، برگزاری همایش خیرین قرآنی، ترویج فرهنگ کمک به چاپ و نشر قرآن کریم و تلاش شایسته برای تبیین ارزش های انقلاب اسلامی  و دفاع مقدس و دستاوردهای جمهوری اسلامی از دیگر اهداف این حوزه محسوب می شوند.

*

code

معرفی اجمالی بنياد مسكن زنجان

در پي فرمان حضرت امام در ۲۱ فروردين ۱۳۵۸ و افتتاح حساب ۱۰۰ و توجه عموم  به اين امر مهم بنياد مسكن انقلاب اسلامي در بيست وپنجم ارديبهشت ماه فعاليت خود را آغاز كرد. اساسنامه بنياد در تاريخ هفدهم آذرماه سال ۱۳۶۶ به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيدو طبق آن وظايفي بر عهده اين نهاد گذارده شده.

بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان با هفت شعبه در شهرستانهای زنجان ، ابهر ، خرمدره ، خدابنده ، طارم ، ماهنشان ، ایجرود و بانک ماشین آلات به منظور انجام مسئوليت ويژه بنياد مسكن در رابطه با توسعه مسكن در شهرها و روستاها و اقشار كم‌درآمد و بازسازي مناطق آسيب‌ديده از سوانح عهده‌دار وظايف مربوط مي‌باشند.

پیگیری درخواست های ثبت شده

تمام حقوق اين وب سايت متعلق به بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان مي باشد.

Template Design:Dima Group