امام خمینی (ره) : از بنیاد مسکن که زحمات زیادی در ایران کشیده اند تشکر میکنم
پنج شنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱

گام های بلند زنجان در تامین زیرساخت استقرار صنایع کوچک و متوسط

شرکت شهرک های صنعتی استان زنجان به منظور ایجاد شهرک های صنعتی با هدف استقرار و ساماندهی صنایع در سال ۱۳۶۹ تأسیس و فعالیت خود را با ۳ شهرک صنعتی آغاز نمود. این شرکت هم اکنون دارای ۲۰ شهرک و ناحیه صنعتی مصوب می باشد که امکان واگذاری زمین در ۱۵ شهرک و ناحیه صنعتی آن وجود دارد و ۳ شهرک و ناحیه صنعتی دیگر نیز در حال آماده سازی جهت واگذاری می باشند.

هم زمان با ارائه خدمات زیر ساختی به منظور فراهم آوردن زمینه های ارتقا و توانمندسازی صنایع کوچک و متوسط ساز و کارهای حمایتی ویژه ای نیز در قالب خوشه های کسب و کار و آموزش و توانمندسازی شاغلین و حضور در نمایشگاه ها و …. برای واحدها فراهم نموده، ضمن آنکه با عارضه یابی و توانمندسازی واحدهای عارضه دار توسط مشاورین آموزش دیده، سعی در ایجاد رونق در کسب و کار واحدهای مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی را دارد.

ماموریت­ها و رسالت هایی برای شرکت شهرک های صنعتی استان تعریف شده که می توان به  تسهیل و تشویق به منظور ایجاد زیرساخت‌های سخت­افزاری و نرم­افزاری با هدف رقابت­پذیری شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان و ایجاد بسترهای لازم جهت توسعه، انتقال و نفوذ فناوری­های جدید از طریق تقویت و مشارکت با بخش غیر­دولتی اشاره کرد.

 

سیاست­گذاری ، برنامه‌ریزی و تلاش برای ساماندهی زنجیره تأمین صنایع، سیاست­گذاری و برنامه‌ریزی جهت توسعه خوشه و شبکه­های کسب­و­کار و صدور مجوزهای مورد نیاز، مشارکت در سیاست گذاری و برنامه ریزی برای طرح‌های توسعه و عمران و تامین زیرساخت ها و امکانات زیربنایی بر اساس نیاز صنایع و در چارچوب قوانین بالادستی و همکاری با دستگاه‌های اجرایی تامین کننده زیربناها و خدمات مورد نیاز شهرکها و نواحی صنعتی از قبیل وزارت نیرو، نفت، راه و شهرسازی، جهاد کشاورزی و … از دیگر ماموریت های این شرکت است.

استان زنجان در سال ۱۳۶۷ یک مصوبه برای ایجاد شهرک و ناحیه صنعتی داشت که با یک روند رو به رشد در سال ۱۳۹۷ تعداد مصوباتی که برای ایجاد شهرک و ناحیه صنعتی در استان اخذ شده به تعداد ۲۰ رسیده است. شرکت شهرک های صنعتی استان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مسیر توسعه ای را در پیش گرفته و امروز در بسیاری از بخش ها با رشد مواجه است.

 

وسعت اراضی در اختیار شرکت شهرک های صنعتی استان در سال ۱۳۶۷ به میزان ۴۰۱ هکتار بوده که این میزان در سال ۱۳۷۷ به ۴۵۷ هکتار، در سال ۱۳۸۷ به میزان ۲ هزار و ۵۰۹ هکتار رسیده است.   آخرین برآوردها نشان می دهد میزان اراضی در اختیار شهرک های صنعتی استان به میزان ۳ هزار و ۶۰ هکتار بوده که این میزان در سال ۱۳۸۸ نیز به میزان ۲ هزار و ۵۰۹ هکتار بوده است.

شهرک ها و نواحی صنعتی در دست بهره برداری (واگذاری زمین) در استان طی سال ۱۳۶۷ تنها یک شهرک و ناحیه بوده، اما در سال ۱۳۹۷ تعداد ۱۵ ناحیه و شهرک در استان در دست بهره برداری است. در سال ۱۳۷۷ تعداد چهار شهرک و ناحیه و طی سال ۱۳۸۸ تعداد ۱۳ ناحیه و شهرک در استان در دست بهره برداری بوده است.

تعداد قراردادهای واگذاری زمین جهت احدث واحد صنعتی در استان طی سال ۱۳۶۷ به تعداد ۱۵ قرار داد بوده است. در سال ۱۳۹۷ قراردادهای صورت گرفته یک هزار و ۶۱۰ مورد بوده و این میزان در سال ۱۳۸۸ نیز به تعداد ۸۳۳ قرار داد برآورد شده است.

تعداد واحدهای به بهره برداری رسیده در شهرک ها و نواحی صنعتی در سال ۱۳۹۷ به تعداد ۸۲۶ واحد بوده که این میزان در سال ۱۳۸۸ به تعداد ۲۹۳ و در سال ۱۳۷۷ به تعداد ۲۹ واحد بهره برداری شده رسیده است. در سال ۱۳۷۸ تعداد ۲۹ و در سال ۱۳۸۷ تعداد ۲۹۳ طرح در شهرک و نواحی صنعتی استان به بهره برداری رسیده است.

اشتغال طرح های به بهره برداری رسیده در شهرک ها و نواحی صنعتی طی سال ۱۳۶۷ به تعداد ۱۰۶ نفر بوده است. در سال ۱۳۹۷ اشتغال طرح های به بهره برداری رسیده به ۱۲ هزار و ۸۳ نفر بالغ شده است.  در سال ۱۳۸۸ اشتغال طرح های بهره برداری شده شهرک ها و نواحی صنعتی استان بالغ بر ۷ هزار و ۳۱۷ نفر و در سال ۱۳۷۷ این میزان ۵۹۰ نفر بوده است.

سرمایه گذاری درطرح های به بهره برداری رسیده در شهرک هاو  نواحی صنعتی استان طی سال ۱۳۶۷ به میزان ۶ هزار و ۶۰۸ میلیون ریال بوده است. در دهه دوم انقلاب اسلامی این میزان به ۴۱ هزار و ۲۴۳ میلیون ریال، در سال ۱۳۸۷ به میزان ۲۸۵ میلیارد و ۷۶۱ میلیون تومان رسیده است. در سال ۱۳۹۷ میزان سرمایه گذاری در این بخش به بیش از یک هزار و ۸۷۵ میلیارد و ۴۷۳ میلیون تومان شده است.

به بهره برداری رساندن تصفیه خانه  و مدول تصفیه خانه شهرک ها و نواحی صنعتی یکی از اقداماتی بوده که طی سال های گذشته با پیگیری جدی تری همراه بوده و در سال ۱۳۹۷ تعداد پنج ناحیه و شهرک صنعتی استان به پوشش تصفیه خانه و مدول تصفیه رسیده است.

 

*

code

معرفی اجمالی بنياد مسكن زنجان

در پي فرمان حضرت امام در ۲۱ فروردين ۱۳۵۸ و افتتاح حساب ۱۰۰ و توجه عموم  به اين امر مهم بنياد مسكن انقلاب اسلامي در بيست وپنجم ارديبهشت ماه فعاليت خود را آغاز كرد. اساسنامه بنياد در تاريخ هفدهم آذرماه سال ۱۳۶۶ به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيدو طبق آن وظايفي بر عهده اين نهاد گذارده شده.

بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان با هفت شعبه در شهرستانهای زنجان ، ابهر ، خرمدره ، خدابنده ، طارم ، ماهنشان ، ایجرود و بانک ماشین آلات به منظور انجام مسئوليت ويژه بنياد مسكن در رابطه با توسعه مسكن در شهرها و روستاها و اقشار كم‌درآمد و بازسازي مناطق آسيب‌ديده از سوانح عهده‌دار وظايف مربوط مي‌باشند.

پیگیری درخواست های ثبت شده

تمام حقوق اين وب سايت متعلق به بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان مي باشد.

Template Design:Dima Group