مقام معظم رهبری : بنیاد مسکن یکی از برکات مستمر و صدقات جاری امام راحل می باشد
سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱

چتر حمایتی کمیته امداد امام (ره) بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در استان زنجان

 

کمیته امداد امام خمینی (ره) به عنوان دومین نهاد انقلابی دقیقاً ۲۲ روز پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران در تاریخ ۱۴ اسفند ماه ۱۳۵۷ با صدور حکم پرخیر و برکت و تاریخی حضرت امام خمینی (ره) برای مدت نامحدود تشکیل گردید.

این نهاد تحت نظر مستقیم مقام معظم رهبری (ولی فقیه) قرار دارد و اساسنامه سوم آن در تاریخ ۱۵/۰۱/۱۳۹۴ به تأیید مقام معظم رهبری رسیده است.

از اهداف و وظایفی که برای این نهاد انقلابی تعریف شد می توان به بررسی و شناخت انواع محرومیت‌های مادی و معنوی نیازمندان و تبیین آن ها و شناسایی افراد و خانواده‌های نیازمند حمایت در مناطق شهری، روستایی و عشایری اشاره کرد.

پیشنهاد خط مشی‌، سیاست‌های اجرایی و طرح‌ برنامه‌های مؤثر برای رفع ‌محرومیت‌ها در ابعاد مختلف به‌ مراجع ذیربط با استفاده از تمام ظرفیت‌های مردمی، دینی و قانونی و فراهم آوردن امکانات لازم به منظور توانمندسازی، خوداتکایی، استقلال اقتصادی افراد و خانواده‌های نیازمند از طریق استعدادسنجی، مهارت آموزی، ایجاد اشتغال، آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و اعطای تسهیلات در استان از دیگر اهداف و رسالت های تعریفی این نهاد است.

همچنین می توان به ایجاد تسهیلات لازم در جهت سلامت خانواده‌های نیازمند و تأمین خدمات بهداشتی و درمانی و اقدام به صدور بیمه‌های درمانی و اجتماعی آنان در حد امکانات و قوانین و مقررات مربوطه، ارائه خدمات حقوقی و معاضدت قضایی به خانواده­های تحت حمایت و ترویج و احیای فرهنگ احسان و نیکوکاری و اکرام ایتام و نشر سنت های حسنۀ اسلامی و ایجاد مراکز نیکوکاری با محوریت مساجد و تمرکز بر مدیریت محله­ای بر امور نیازمندان نیز اشاره کرد.

این نهاد مهم انقلابی در سال های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی خدمات گسترده ای در راستای ایجاد رفاه اجتماعی و کمک به نیازمندان جامعه انجام داده است. در استان زنجان تعداد خانوار های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) در استان زنجان طی سال های ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۷ به تعداد ۱۷ هزار و ۵۷۸ خانوار بوده است. این میزان در دهه دوم انقلاب اسلامی به ۱۳ هزار و ۲۸۴ خانوار، در دهه سوم انقلاب به ۲۳ هزار و ۱۵۱ خانوار و در دهه چهارم انقلاب اسلامی به ۲۸ هزار و ۳۱۸ نفر رسیده است.

تعداد افراد بیمه شده درمانی کمیته امداد استان زنجان در دهه نخست انقلاب اسلامی به میزان ۱۷ هزار و ۶ نفر بوده که در دهه دوم به ۵۴ هزار و ۲۹۱، در دهه سوم به ۱۷ هزار و ۱۰۵ و در دهه چهارم به ۸ هزار و ۷۶۱ نفر رسیده است.

تعداد دانش آموزان تحت حمایت کمیته امداد استان زنجان در طی دهه نخست انقلاب اسلامی ۶ هزار و ۹۷۰ نفر بوده است. این میزان در دهه دوم انقلاب به ۹ هزار و ۵۷۵ نفر، در دهه سوم انقلاب اسلامی به ۷ هزار و ۶۸۶ نفر و در دهه چهارم انقلاب اسلامی به ۳ هزار و ۴۹۳ نفر رسیده است.

تعداد دانشجویان و طلاب تحت حمایت کمیته امداد استان در دهه نخست انقلاب اسلامی به میزان ۱۴ نفر بوده که این میزان در دهه دوم انقلاب به ۲۸۱ نفر رسیده است. همچنین این تعداد در دهه سوم انقلاب اسلامی به ۸۰۴ نفر و در دهه سوم انقلاب به ۳۲۲ نفر رسیده است.

کمیته امداد امام خمینی(ره) استان زنجان در دهه چهارم انقلاب اسلامی به میزان ۱۷۰ میلیارد و ۸۱۸ میلیون ریال کمک هزینه ازدواج پرداخت کرده است. در دهه سوم انقلاب ۳۱ میلیارد و ۵۷۴ میلیون ریال و در دهه دوم انقلاب نیز ۲ میلیارد و ۳۵۳ میلیون ریال کمک شده است.

کمیته امداد امام خمینی(ره) استان زنجان در دهه چهارم انقلاب اسلامی به میزان ۴۶۸ میلیارد و ۲۷۲ میلیون ریال کمک هزینه احداث، خرید و تعمیر مسکن پرداخت کرده است. این کمک در دهه سوم انقلاب به میزان ۳۲ میلیارد و ۱۹۶ میلیون ریال بوده است.

کمیته امداد امام خمینی(ره) استان زنجان برای دهه پنجم از انقلاب اسلامی نیز برنامه ها و اهداف مهمی را ترسیم کرده است. از اقدامات پیش روی آن براساس اهداف برنامه ششم توسعه می توان به گسترش طرح‌های اشتغال‌زا در قالب مشاغل خانگی، طرح‌های تجمعی و تعاونی، پشتیبانی از فروش و بازاریابی مطمئن جهت عرضه مطلوب محصولات مددجویی و توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، کارآموزی و کارورزی اشاره کرد.

بهره‌گیری از تسهیلات و ظرفیت بانک‌ها و سایر مؤسسات و سازمان‌ها، بهسازی و رفع مشکل مسکن خانوارهای نیازمند با تاکید بر اصلاح الگوی مصرف، گسترش بیمه‌های اجتماعی طرح‌های اشتغال، قالیبافان، زنان سرپرست خانوار شهری و روستائی و تلاش برای افزایش مشارکت‌های مردمی و خیریه‌ها از اهداف دیگر تعریفی این نهاد انقلابی است.

اهداف تعریفی دیگر نیز شامل اولویت بندی نیازمندان و ارایۀ خدمات متناسب با نوع، میزان و مدت نیاز، توانمندسازی ایتام و مدیریت متنوع منابع اکرام، گسترش طرح‌های مبتنی بر حامی یابی، گسترش سطح خدمات بیمه درمانی پایه و مکمل، توجه و براقدامات پیشگیرانه و توسعه خدمات بهداشتی پایدار و تقویت و گسترش سیستم ارجاع و پزشک خانواده و استقرار نظامات نظارتی جامع و فراگیر است.

ارتقاء سطح سلامت نیازمندان و تأمین و بهبود تغذیه ایشان با اولویت کودکان زیر ۵ سال، ارائه کمی و کیفی سبد کالا به خانواده‌های نیازمند، حمایت مالی از دانشجویان برای کسب اشتغال مولد و پایدار، ارایۀ خدمات متنوع آموزشی و فرهنگی به دانش آموزان و دانشجویان، حمایت از تحصیل فرزندان جامعۀ هدف در رشته­های دانشگاهی کاربردی  و گسترش خدمات مددکاری و مشاوره و آموزش خانواده به مددجویان از دیگر اهداف پیش رو است.

 

 

 

*

code

معرفی اجمالی بنياد مسكن زنجان

در پي فرمان حضرت امام در ۲۱ فروردين ۱۳۵۸ و افتتاح حساب ۱۰۰ و توجه عموم  به اين امر مهم بنياد مسكن انقلاب اسلامي در بيست وپنجم ارديبهشت ماه فعاليت خود را آغاز كرد. اساسنامه بنياد در تاريخ هفدهم آذرماه سال ۱۳۶۶ به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيدو طبق آن وظايفي بر عهده اين نهاد گذارده شده.

بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان با هفت شعبه در شهرستانهای زنجان ، ابهر ، خرمدره ، خدابنده ، طارم ، ماهنشان ، ایجرود و بانک ماشین آلات به منظور انجام مسئوليت ويژه بنياد مسكن در رابطه با توسعه مسكن در شهرها و روستاها و اقشار كم‌درآمد و بازسازي مناطق آسيب‌ديده از سوانح عهده‌دار وظايف مربوط مي‌باشند.

پیگیری درخواست های ثبت شده

تمام حقوق اين وب سايت متعلق به بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان مي باشد.

Template Design:Dima Group