امام خمینی (ره) : همه محرومان باید خانه داشته باشند ، هیچکس در هیچ گوشه مملکت نباید از داشتن خانه محروم باشد .
شنبه ۰۵ آذر ۱۴۰۱

(پایگاه خبری تحلیلی موج رسا): مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان خبر داد: طراحی و تولید سازه پیش ساخته سریع الاحداث ضد زلزله در زنجان

(پایگاه خبری تحلیلی موج رسا): سجاد صنعتی‌منفرد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ساخت سازه های مقاوم در برابر تهدیدات و عوامل طبیعی یکی از مولفه های مهم پدافند غیرعامل در بخش مسکن است.

صنعتی منفرد با بیان اینکه،  پدافند غیرعامل یکی از مولفه های جدی کالبد سکونت گاههای شهری و روستایی است؛ به همین دلیل باید کالبد سکونتگاههای شهری و روستایی را طوری طراحی و برنامه ریزی کنیم تا همه مولفه ها به ویژه مقاوم سازی واحدهای مسکونی در آن دیده شود، افزود: اگر بحث مهندسی و کیفیت ساخت و ساز را جدی بگیریم با رعایت اصول فنی می توانیم به بسیاری از مولفه های پیچیده پدافند غیرعامل پاسخ دهیم .

وی ادامه داد: با توجه به اینکه، زلزله به عنوان یکی از حوادث طبیعی هر از چند گاهی خسارت و تلفاتی به بار می آورد و همین امر ضرورت اندیشیدن به مقاومت ساختمان ها و ارائه راهکارهای لازم برای کاهش خطرات زمین زلزله را دو چندان می کند، در این راستا بنیاد مسکن با توجه به تجربیات گذشته و اهمیت فاکتورهای متعددی همچون فراهم نمودن اسکان موقت و دائم، سرعت احداث، افزایش مقاومت و کاهش هزینه ها در بحث بلایای طبیعی، توجه به سیستم های ساختمانی مقاوم در برابر زلزله را یکی از ضروریات صنعت ساختمان می داند، به طوری که با تشکیل گروه تخصصی عمران اقدام به طراحی و ساخت سازه های سریع الاحداث با هدف تامین نیاز داخلی نموده است.

صنعتی منفرد با بیان اینکه فناوریهای نوین ساخت‌ و ساز مسکن، سرعت و کیفیت را در ساخت بنا ارتقا می‌دهد، یادآور شد: از دیگر موارد مورد توجه در طراحی این سازه امکان استفاده از آن برای مقاوم سازی سازه های روستایی است، لذا قیمت تمام شده مناسب ، سیستم باز معماری و امکان استفاده از انواع مصالح ساختمانی در آن از مزیت های این طرح می باشد.

مدیرکل بنیاد مسکن استان ادامه داد: برای اسکان دائم آسیب دیدگان و عملیات بازسازی نیازمند سیستم ساختمانی سریعی هستیم که به آسانی توسط نیروهای محلی با حداقل آموزش قابل اجرا باشد، در این راستا بنیاد مسکن استان اقدام به طراحی سازه ای نموده است که قابلیت نصب تحویل در مدت زمان ۷۲ ساعت را دارد.

وی خاطر نشان کرد: تولید و ساخت سازه های پیش ساخته برای استفاده سکونت گاهی طراحی و تولید شده که برخلاف ساختمان های سنتی قابلیت جابجایی از محلی به محل دیگر را دارد.

صنعتی منفرد تصریح کرد: هدف از پروژه طراحی و تولید سازه های پیش ساخته با قابلیت نصب سریع و آسان، استفاده از نیروهای بومی برای نصب و تبدیل فرایند اسکان موقت به اسکان دائم در مخاطرات طبیعی (زلزله، سیل، طوفان) و همچنین کمک به محصولات فنی مهندسی می باشد.

وی ارائه سیستم ساختمانی مقاوم و سریع الاحداث برای مصارف مختلف داخلی و صادراتی را امری مهم دانست و گفت: بدلیل سرعت بالای احداث این سازه  ( اسکلت، فونداسیون و سقف در کمتر از ۳ ساعت) استفاده از آن برای اسکان موقت آسیب دیدگان مناطق آسیب دیده در مخاطرات طبیعی چون سیل و زلزله ، بسیار کاربردی بوده و با توجه به این مهم که این اسکان قابلیت تبدیل به اسکان دائم را دارد صرفه جویی قابل ملاحظه ای در هزینه های پس از بحران ها دارد.

مدیرکل بنیاد مسکن استان اظهار کرد: تامین مصالح در فرایند بازسازی مناطق آسیب دیده ناشی سیل و زلزله همواره از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و منجر به تحمیل هزینه های زیادی در فرایند بازسازی می شود. لیکن با این طرح مشکل مصالح غیر استاندارد و تضمین کیفیت ساختمان های ساخته شده بطور کامل تامین می گردد.

صنعتی منفرد ادامه داد: ساخت ساختمان به روش سنتی بیشترین هزینه و خسارت و همچنین طول عمر کمتری دارد، به این منظور سازه های فلزی سبک با داشتن مقاومت ,استحکام و سرعت ساخت بالا می تواند جایگزین مناسبی برای ساخت  ساختمان به روش سنتی باشد.

وی خاطر نشان کرد: از دیگر موارد مورد توجه در طراحی این سازه امکان استفاده از آن برای مقاوم سازی سازه های روستایی است. لذا قیمت تمام شده مناسب و امکان استفاده از انواع مصالح ساختمانی در آن از مزیت های این طرح می باشد.

مدیر کل بنیاد مسکن استان افزود: بدلیل انعطاف پذیری سیستم جدید سازه برای استفاده از کلیه سقف ها طراحی شده تا بر اساس نیاز های اجرایی بتوان در وقت صرفه جویی نمود.

وی در ادامه به بهره گیری از توان فنی مهندسین بنیاد مسکن در طراحی و تولید  سازه پیش ساخته اشاره کرد.

صنعتی منفرد عنوان کرد: جلسات متعددی با حضور مقامات عالی رتبه کشور از جمله وزیر دفاع، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور برگزار شده و در زمینه اقدامات و تحقیقات علمی انجام شده در مراکز علمی بنیاد مسکنانقلاب اسلامی استان در خصوص شناسایی گسل های استان و همچنین اقدامات این نهاد در زمینه ساخت سازه های مقا وم و سریع جهت اسکان دائم پس از بحران ها رایزنی و گفتگو گردید.

مدیر کل بنیاد مسکن استان تصریح کرد: در این جلسات رویکرد گروه تخصصی عمران بنیاد مسکن استان در ارائه راهکارهای فنی جهت جایگزینی سازه های سریع اسکان دائم به جای سازه های اسکان موقت و صرفه جویی قابل توجه برای آسیب دیدگان مطرح و مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

 

 

 

لینک خبر:

*

code

معرفی اجمالی بنياد مسكن زنجان

در پي فرمان حضرت امام در ۲۱ فروردين ۱۳۵۸ و افتتاح حساب ۱۰۰ و توجه عموم  به اين امر مهم بنياد مسكن انقلاب اسلامي در بيست وپنجم ارديبهشت ماه فعاليت خود را آغاز كرد. اساسنامه بنياد در تاريخ هفدهم آذرماه سال ۱۳۶۶ به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيدو طبق آن وظايفي بر عهده اين نهاد گذارده شده.

بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان با هفت شعبه در شهرستانهای زنجان ، ابهر ، خرمدره ، خدابنده ، طارم ، ماهنشان ، ایجرود و بانک ماشین آلات به منظور انجام مسئوليت ويژه بنياد مسكن در رابطه با توسعه مسكن در شهرها و روستاها و اقشار كم‌درآمد و بازسازي مناطق آسيب‌ديده از سوانح عهده‌دار وظايف مربوط مي‌باشند.

پیگیری درخواست های ثبت شده

تمام حقوق اين وب سايت متعلق به بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان مي باشد.

Template Design:Dima Group