امام خمینی (ره) : همه محرومان باید خانه داشته باشند ، هیچکس در هیچ گوشه مملکت نباید از داشتن خانه محروم باشد .
شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲

همایش آموزشی ناظران طرح نظام فنی روستایی استان زنجان

درهمایش آموزشی ناظران طرح نظام فنی روستایی استان زنجان 

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان، از افزایش سقف تسهیلات بازسازی مسکن با پیگیری دفتر مرکزی خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه زنجان، “احمد حاجی‌‎زاده” ظهر امروز در همایش طرح نظام فنی روستایی با بیان این مطلب، گفت: یکی از اهداف بنیاد مسکن توسعه کمی و کیفی مسکن روستایی در قالب برنامه‎های تدوین شده است که این امر با همکاری روزافزون ناظران فنی روستایی امکان‌‌پذیر می‌باشد.

وی افزود: اولین بحث در نوسازی مسکن روستایی، ارایه تسهیلات یارانه‌دار در قالب طرح نوسازی است، به گونه‎ای که از سال ۸۴ تا ۹۱، از تعداد ۴۳ هزار و ۷۳۲ واحد که سهمیه تخصیصی بانک‎ها بوده، ۳۹ هزار و ۱۶۳ واحد منجر به انعقاد قرارداد شده است.حاجی‌زاده ادامه داد: در سال ۱۳۹۱ تعداد ۵۰۰۰ واحد در سهمیه تخصیصی بانک‎ها داشتیم که از این تعداد ۳۰۴۲ واحد به بانک معرفی شده و ۱۷۹۴ واحد انعقاد قرارداد کرده‎اند.

وی با تاکید به عدم همکاری برخی بانک‎ها از هفت بانک عامل صادرات، ملی، سپه، تجارت، ملت، رفاه و کشاورزی، اظهار کرد: تاکنون بانک ملی، تجارت و کشاورزی صد درصد از سهمیه اختصاصی خود را ابلاغ کرده‎اند و این در حالی است در سال ۱۳۹۳ با پیشنهاد ۸۰۰۰ واحد، افزایش وام نوسازی مسکن از ۱۲٫۵ میلیون تا ۱۸ میلیون را خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه اعطای تسهیلات قرض‎الحسنه مسکن از برنامه‎های بنیاد مسکن، اظهار کرد: تاکنون در استان ۱۷ هزار و ۹۴۱ نفر متقاضی از این تسهیلات استفاده

کرده‎‌اند و این در حالی است که از برنامه‎های دیگر در ارتقای کیفی نوسازی مساکن روستایی انجام تحقیقات مطالعاتی در خصوص الگوی مسکن با توجه به شرایط اقلیمی حاکم در استان به شمار می‌رود.

حاجی‎زاده افزود: در حال حاضر با توجه به ۴ اقلیم حاکم در استان حدود ۳۰۰ نقشه در اختیار دفاتر روستایی قرار گرفته شده و متقاضیان امر نوسازی می‎توانند با حداقل هزینه از این نقشه‎ها استفاده کنند و یا مورد راهنمایی قرار گیرند.

وی ادامه داد: از دیگر برنامه‎های مهم بنیاد مسکن، ارایه طرح آمارگیری دوره‌ای به محققان در مقوله نوسازی است تا افرادی که دغدغه‌‎ توسعه عمران روستایی را دارند با بهره‎گیری از این طرح در جهت ارتقای کیفی مسکن روستایی گام بردارند و این در حالی است که آخرین دوره این طرح در سال گذشته صورت گرفته و در مرحله ارایه نتایج است.

این مسوول، توسعه و گسترش دفاتر خدمات فنی را در راستای نظارت عالیه بر طراحی مسکن روستایی برشمرد و گفت: در حال حاضر تعداد ۱۱ دفتر فنی در سطح استان مشغول به فعالیت‌اند که شامل ۱۵۱ نفر با احتساب ۹۸ نفر کارشناس و ۵۳ نفر کاردان است.

حاجی‌زاده افزود: از دیگر فعالیت‌های بنیاد مسکن، برگزاری سمینارهای آموزشی و هم‌اندیشی برای ناظران نظام فنی و روستایی است که با هماهنگی دفتر مرکزی و حوزه معاونت بازسازی و به صورت سالیانه برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: بازسازی واحدهای مسکونی مناطق آسیب دیده از جمله مناطق زلزله‌زده آذربایجان‌شرقی، از دیگر فعالیت‎های بنیاد مسکن به شمار می‌رود و با توجه به اینکه پس از وقوع زلزله در مناطق ورزقان و اهر، ناظران مسکن روستایی استان زنجان در این مناطق حضور یافتند و آموزش ضمن کار دیدند، تجربیات

بسیار مفیدی در این زمینه نصیب ناظران روستایی استان شد و این امر منشاء خیر در ادامه کار مسکن روستایی استان قرار گرفت.

حاجی‎زاده با اشاره به ارایه تسهیلات کم‌بهره و بلاعوض در خصوص خسارت‌دیدگان، گفت: با آواربرداری مناطق و اجرای پروژه‎های بازسازی با مشارکت مردم و پیمانکاران محلی، ناظران روستایی استان تجربه‎های بسیار خوبی کسب کردند و این در حالی است که انجام پروژه‎های بازسازی شده در مناطق سانحه دیده استان از طریق دفتر مرکزی صورت می‎گیرد.

وی ادامه داد: احداث درمانگاه‎ها، حسینیه‌ها و فضاهای عمومی در همه روستاهای خسارت دیده از اهداف تخصیص اعتبارات صورت گرفته در زمینه اجرای طرح‎ هادی روستاها است.

حاجی‌زاده با اشاره به افت کیفیت کاری در زمینه نوسازی روستاها، گفت: کمبود سقف تسهیلات، گرانی مصالح و هزینه بالای نیروی کار از چالش‎های پیش روی بنیاد مسکن است و حمایت از روستاهای محروم و کمتر توسعه یافته نیز از اهداف آتی و مهم بنیاد مسکن تلقی می‌شود.وی خاطرنشان کرد: متاسفانه ۴۳ درصد از واحدهای مسکونی روستایی هنوز مقاوم‎سازی نشده‎اند که این امر به عدم همکاری برخی بانک‎های عامل در بحث ضامن زنجیره‌ای و برخوردهای سلیقه‌ای در برخی شعبات بانک‎ها است.

معاون امور بازسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن نیز در ادامه این جلسه، از استفاده ناظران مسکن از نرم‌افزار جامع نظام فنی روستایی خبر داد.

“اسماعیل صبری” اظهار کرد: استان زنجان، سومین استانی است که از این نرم‎افزار در جهت احقاق حق مهندسان ناظر و دقت در جهت امور دریافتی و

پرداختی استفاده خواهد کرد.وی افزود: بازسازی مناطق سانحه دیده بم، خدابنده، طوفان چابهار و مناطق حادثه‌دیده آذربایجان‌شرقی، حاکی از رضایت‎مندی مردم منطقه از سرعت و کیفیت کارشناسان بازسازی مساکن روستایی بنیاد مسکن بود و این در حالی است که در بازسازی مناطق آسیب‌دیده شهرستان اهر تعداد ۵۵ نفر ناظر فنی روستایی داشتیم که میزان ۹۰ درصد از عملیات اجرایی را بر عهده گرفته بودند.کارشناس مسئول مطالعات و دفتر فنی بنیاد مسکن نیز در این جلسه، هر گونه ساخت و ساز خارج از محدوده طرح هادی را غیرقانونی عنوان کرد.”حمید احمدی” افزود: یکی از مواردی که برای صدور پروانه مدنظر است، بازدید کارشناسی اولیه از طرح مورد نظر است و با توجه به جدیت قانون در بحث طرح هادی روستایی، صدور مجوز برای زمین‎های خارج از محدوده طرح، پرداخت جریمه کلان برای روستاییان را در پی خواهد داشت.وی با تاکید بر اینکه تغییر عرض معابر در طرح هادی فقط با تشکیل پرونده و درخواست از بنیاد مسکن امکان‌پذیر است، گفت: ساخت و ساز در اراضی باغی و درجه یک کشاورزی، ساخت و ساز در حریم رودخانه‎ها و تاسیسات زیربنایی از جمله برق فشار قوی و رودخانه‎ها، ساخت و سار در حریم آثار بلوک دیده شده‌اند در صورت عدم ارایه طرح تفکیک از بنیاد مسکن از جمله خط قرمزهای طرح هادی روستایی به شمار می‎‌روند.

*

code

معرفی اجمالی بنياد مسكن زنجان

در پي فرمان حضرت امام در ۲۱ فروردين ۱۳۵۸ و افتتاح حساب ۱۰۰ و توجه عموم  به اين امر مهم بنياد مسكن انقلاب اسلامي در بيست وپنجم ارديبهشت ماه فعاليت خود را آغاز كرد. اساسنامه بنياد در تاريخ هفدهم آذرماه سال ۱۳۶۶ به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيدو طبق آن وظايفي بر عهده اين نهاد گذارده شده.

بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان با هفت شعبه در شهرستانهای زنجان ، ابهر ، خرمدره ، خدابنده ، طارم ، ماهنشان ، ایجرود و بانک ماشین آلات به منظور انجام مسئوليت ويژه بنياد مسكن در رابطه با توسعه مسكن در شهرها و روستاها و اقشار كم‌درآمد و بازسازي مناطق آسيب‌ديده از سوانح عهده‌دار وظايف مربوط مي‌باشند.

پیگیری درخواست های ثبت شده

تمام حقوق اين وب سايت متعلق به بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان مي باشد.

Template Design:Dima Group