امام خمینی (ره) : بر دولت اسلامی است که برای خانه دار شدن ملت چاره ای بیندیشد و بر همه مردم است که در این مورد همکاری کنند
سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱

نشست معاون بازسازی و ممسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و مدیرکل بنیاد مسکن استان  با نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در راستای گسترش تعاملات و حل  مشکلات روستائیان

 

نشستی با حضور مهندس مهدیان معاون بازسازی و روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ، نماینده مردم ماهنشان و ایجرود در مجلس شورای اسلامی و مهندس خواجه ای مدیرکل بنیاد مسکن استان برگزار شد.

در ابتدا مهندس مهدیان با اشاره به اینکه، از سال ۸۴ طرح بهسازی و مقاوم سازی از سوی این نهاد انقلابی آغازشده و هرسال ۲۰۰ هزار مسکن روستایی با استفاده از تسهیلات ارزان‌قیمت مقاوم‌سازی می‌شوند، گفت: خوشبختانه استان زنجان در این زمینه بسیار خوب عمل نموده و تاکنون توانسته بیش از ۵۳ درصد از واحدهای مسکونی روستایی را مقاوم نماید.

وی بابیان اینکه سقف تسهیلات ارزان‌قیمت مساکن روستایی از ۵ میلیون تومان شروع‌شده و امروز به ۵۰ میلیون تومان رسیده است، افزود:در سال جاری به ازای هر واحد مسکونی فرسوده که مقاوم سازی شود، تسهیلات بلاعوض به میزان ۱۵۰ میلیون ریال در نظر گرفته شده است.

در ادامه مهندس خواجه ای با بیان اینکه، در حال حاضر ۱۸ هزار و ۷۰۰ واحد در این روستاها واقع است که ۶۰۰۰ واحد، مقاوم‌سازی شده و برای مابقی نیز در صورت ابلاغ اعتبار، مقاوم‌سازی صورت می‌گیرد که می‌توان گفت تقریباً ۴۷ درصد واحدهای بر روی گسل، غیرمقاوم است.

وی افزود: از سال ۱۳۸۴ تاکنون ۵۰ هزار واحد از ۹۲ هزار و ۶۵۷ واحد غیرمقاوم استان، مقاوم‌سازی شده و تلاش بر این است که جذب اعتبارات در این زمینه نیز بیشتر شود.

مدیرکل بنیاد مسکن ادامه داد: زلزله به عنوان یکی از حوادث طبیعی، هر از چندگاهی خسارت و تلفاتی به بار می‌آورد و همین امر ضرورت اندیشیدن به مقاومت ساختمان‌ها و ارائه راهکارهای لازم برای کاهش خطرات زمین‌زلزله را دوچندان می‌کند که در این راستا بنیاد مسکن با توجه به تجربیات گذشته و اهمیت فاکتورهای متعددی همچون فراهم کردن اسکان موقت و دائم، سرعت احداث، افزایش مقاومت و کاهش هزینه‌ها در بحث بلایای طبیعی، توجه به سیستم‌های ساختمانی مقاوم در برابر زلزله را یکی از ضروریات صنعت ساختمان می‌داند.

مهندس خواجه ای تصریح کرد: آموزش عمومی، حمایت از ابتکارات و فعالیت‌های علمی، نظارت بر ساخت و سازها، ظرفیت‌سازی نهادی و نیروی انسانی، به‌کارگیری تجهیزات و ابزارهای لازم، استفاده از فناوری‌های نوین، توسعه سیستم‌های هشدار و پایش و اتخاذ سیاست‌های راهبردی، مواردی است که زمینه را برای نیل به اهداف مورد نظر فراهم می‌آورد.

وی  یادآور شد: وجود بافت‌های فرسوده در مناطق مختلف روستایی، شبکه‌های ارتباطی ناکافی و یا نامناسب در سطح روستا به‌ویژه در مناطقی که دارای بافت فرسوده است، نبود فضاهای باز و کافی در سطح محلات مختلف روستا و آگاهی نداشتن و توجه کافی به مسئله مدیریت بحران و پدافند غیرعامل در طرح‌ها و برنامه‌ریزی‌های شهری و روستایی، مشکلاتی را در برابر مقابله با تهدیدات و عوامل طبیعی به وجود آورده است.

 

*

code

معرفی اجمالی بنياد مسكن زنجان

در پي فرمان حضرت امام در ۲۱ فروردين ۱۳۵۸ و افتتاح حساب ۱۰۰ و توجه عموم  به اين امر مهم بنياد مسكن انقلاب اسلامي در بيست وپنجم ارديبهشت ماه فعاليت خود را آغاز كرد. اساسنامه بنياد در تاريخ هفدهم آذرماه سال ۱۳۶۶ به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيدو طبق آن وظايفي بر عهده اين نهاد گذارده شده.

بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان با هفت شعبه در شهرستانهای زنجان ، ابهر ، خرمدره ، خدابنده ، طارم ، ماهنشان ، ایجرود و بانک ماشین آلات به منظور انجام مسئوليت ويژه بنياد مسكن در رابطه با توسعه مسكن در شهرها و روستاها و اقشار كم‌درآمد و بازسازي مناطق آسيب‌ديده از سوانح عهده‌دار وظايف مربوط مي‌باشند.

پیگیری درخواست های ثبت شده

تمام حقوق اين وب سايت متعلق به بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان مي باشد.

Template Design:Dima Group