مقام معظم رهبری : بنیاد مسکن یکی از برکات مستمر و صدقات جاری امام راحل می باشد
دوشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۲

نشست خبری مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان به مناسبت فرا رسیدن ۱۵ مهرماه روز روستا

رضا خواجه‌ای ظهر امروز (۱۱ مهرماه) به مناسبت روز ملی روستا، در نشست خبری اظهار کرد: مجموعه بنیاد مسکن نهادی است که از امام خمینی (ره) به یادگار مانده و خدمات‌رسانی به افراد محروم و غالباً روستاییان را در دستور کار قرار داده است و بیش از ۵۰ درصد فعالیت‌ها به عمران روستایی مربوط می‌شود.

وی با بیان اینکه تعداد کل روستاهای استان ۹۰۴ پارچه است، افزود: ۷۱۰ روستای بالای ۲۰ خانوار است که توانستیم در ۷۰۹ روستا مطالعه طرح هادی داشته باشیم. نزدیک به ۱۰۰ درصد روستاها دارای طرح هادی بوده و در این بخش بالاتر از میانگین کشوری هستیم. همچنین برای ۶۰ روستای زیر ۲۰ خانوار نیز تهیه طرح هادی انجام شده است.

این مسئول با اشاره به اینکه ۳۱۹ روستای مورد بازنگری طرح هادی قرار گرفتند، ادامه داد: در سال‌های آینده بنا به تخصیص اعتبارات بازنگری طرح برای باقی روستاها انجام می‌شود. امسال از محل منابع ملی ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان برای ۲۹ روستا به بازنگری طرح‌ها اختصاص داده شده و برای ۲۰ روستا نیز از محل استانی یک میلیارد و ۶۹۰ میلیون تومان اختصاص داده شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان با اشاره به اینکه در ۴۱۳ روستا معادل ۵۸ درصد اجرای طرح هادی روستایی انجام شده است، تصریح کرد: زنجان در این بخش نیز حدود ۱۲ درصد از میانگین کشوری بالاتر است. ۶۸ روستا در سال ۹۹ با ابلاغ اعتبار ۱۲ میلیارد تومان و تخصیص بیش از ۶ میلیارد تومان در دستور کار قرار گرفت و از منابع استانی نیز در ۳۰ روستا اجرای طرح شد. امسال هم از محل منابع ملی امسال در ۴۸ روستا اجرای طرح هادی خواهیم داشت. در مجموع طرح هادی ۱۹۱ پروژه در طول یک سال انجام شد که غالباً پروژه‌های نیمه‌تمام بود.

خواجه‌ای یادآور شد: از محل قیر رایگان نیز بهسازی ۱۰۸ روستا با اعتبار ۳۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان در دستور کار قرار گرفت. در بخش صدور اسناد مالکیت روستایی نیز نزدیک به ۵۰۰ واحد در سال گذشته سنددار شد که حدود ۲۰۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشت. امسال نیز ۱۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داریم که تلاش می‌کنیم تا پایان سال به ۲۵۰ درصد برسد. گفتنی است در روستاهای استان ۶۹ هزار و ۲۷۵ فقره سند صادر شده که ۱۳ درصد از میانگین کشوری بالاتر هستیم.

وی به تهیه طرح و بهسازی روستاهای هدف گردشگری برای ۱۰ روستا اشاره کرد و گفت: طرح بهسازی روستاهای هدف گردشگری برای چهار روستا انجام و برای چهار روستای دیگر نیز در دست تهیه است. همچنین ۷ روستای دارای بافت باارزش در استان داریم که سه مورد آن مصوب و اجرای آن در حال انجام است.

این مسئول با اشاره به اینکه در زمینه مطالعات طرح منظومه روستایی، تنها استان در کشور هستیم که در ۱۸ بخش کار انجام شده است، عنوان کرد: امسال برنامه‌ریزی کردیم که برابر نیاز شهرستان، این طرح عملیاتی شود. علاوه بر این در تهیه و بازنگری طرح‌های هادی روستایی همه نیازهای ۱۰ سال آینده روستا پیش‌بینی می‌شود.

خواجه‌ای در رابطه با بخش بازسازی و مقاوم‌سازی مسکن روستایی، اظهار کرد: ۹۲ هزار و ۶۰۰ واحد روستایی داریم که بیش از ۵۱ هزار واحد مقاوم‌سازی انجام شده است. امسال مقاوم‌سازی ۵۰۰۰ واحد در دستور کار قرار دارد و تا امروز نزدیک ۳۰۰۰ واحد برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها معرفی شدند. از سال گذشته نیز مبلغ تسهیلات دو برابر افزایش یافته که دوره بازپرداخت ۲۰ ساله است. همچنین زنجان رتبه برتر زنجان در اجرای طرح مقاوم‌سازی را از آن خود کرد.

این مسئول خاطرنشان کرد: ۱۵۳ روستا با ۱۸ هزار و ۷۰۰ واحد مسکونی روی خط گسل زلزله قرار گرفته که در این راستا حدود ۴۰ درصد واحدها مقاوم‌سازی شده است. در ۲۷۵ روستا نیز بحث مسیل داریم که ۴۲ هزار و ۵۰۰ واحد نیز در این محل‌ها مستقر شده و ۱۹ هزار واحد معادل ۵۰ درصد آن تاکنون مقاوم‌سازی شده است و همه دستگاه‌های اجرایی باید پای کار باشند تا این مهم در استان اتفاق بیفتد.

*

code

معرفی اجمالی بنياد مسكن زنجان

در پي فرمان حضرت امام در ۲۱ فروردين ۱۳۵۸ و افتتاح حساب ۱۰۰ و توجه عموم  به اين امر مهم بنياد مسكن انقلاب اسلامي در بيست وپنجم ارديبهشت ماه فعاليت خود را آغاز كرد. اساسنامه بنياد در تاريخ هفدهم آذرماه سال ۱۳۶۶ به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيدو طبق آن وظايفي بر عهده اين نهاد گذارده شده.

بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان با هفت شعبه در شهرستانهای زنجان ، ابهر ، خرمدره ، خدابنده ، طارم ، ماهنشان ، ایجرود و بانک ماشین آلات به منظور انجام مسئوليت ويژه بنياد مسكن در رابطه با توسعه مسكن در شهرها و روستاها و اقشار كم‌درآمد و بازسازي مناطق آسيب‌ديده از سوانح عهده‌دار وظايف مربوط مي‌باشند.

پیگیری درخواست های ثبت شده

تمام حقوق اين وب سايت متعلق به بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان مي باشد.

Template Design:Dima Group