امام خمینی (ره) : از بنیاد مسکن که زحمات زیادی در ایران کشیده اند تشکر میکنم
شنبه ۰۵ آذر ۱۴۰۱

میزان اقامت گردشگران در استان زنجان بیش از ۵۱۴ هزار نفر است

حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یکی از حوزه های مهم فرهنگی کشور و استان زنجان محسوب می شود. وظایفی و اهدافی که برای این حوزه تعریف شده شامل برنامه ریزی، تهیه و اجرای برنامه های حفظ، مرمت، احیا، ساماندهی و مدیریت بناها، محوطه ها و بافت های ارزشمند تاریخی استان ، شناسایی آثار فرهنگی تاریخی و انجام پژوهش های باستان شناسی و پیشنهاد ثبت آن ها در فهرست آثار ملی و جهانی است.

همچنین در این حوزه باید برنامه ریزی و اجرای برنامه های حمایتی در زمینه توسعه و بهبود کمی و کیفی هنر های سنتی و محصولات صنایع دستی و هنرهای سنتی اصیل و بومی استان به ویژه در حوزه رونق صادرات صورت گیرد.

بررسی و نیاز سنجی در حوزه زیرساخت ها، تسهیلات و خدمات گردشگری و برنامه‌ریزی در جهت اجرای برنامه های تامین و تکمیل زیرساخت های مورد نیاز گردشگری در سایت ها، جاذبه ها و مناطق نمونه گردشگری و برنامه ریزی در راستای ساماندهی خدمات و مجتمع های بین راهی و ایجاد و توسعه تاسیسات گردشگری و حمایت از برنامه استاندارد سازی تاسیسات گردشگری استان و نظارت به منظور ارتقای کیفی خدمات گردشگری از اهداف دیگر تعریفی برای این حوزه است.

با نگاهی به وضعیت شاخص های مختلف استان در این حوزه مشخص می شود که مسیر توسعه ای مناسبی طی سال های گذشته و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی طی شده است. به طور نمونه  آمار گردشگران ورودی به استان در پایان سال ۱۳۹۶ با میانگین رشد سالانه ۸۱/۹ درصد در طول ۴۰ سال گذشته به ۳۰۰۰۶۱۹ نفر رسیده است. بررسی ها حاکی از این است که بیشترین آمار رشد گردشگران ورودی در دهه ۹۶-۱۳۸۸ به میزان ۵۵/۹ درصد بوده است که به دلیل برگزاری جشنواره‌های ملی و بین المللی از جمله جشنواره آش، غذاهای بین المللی کشورهای عضو اکو و سایر جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های صنایع دستی استان می‌باشد.

میزان اقامت گردشگران در استان زنجان طی سال ۱۳۵۷ به میزان ۲۱ نفر بوده است. این میزان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی روند رو به رشدی را تجربه کرد و در سال ۱۳۸۷ به میزان ۲۰۷ هزار نفر رسیده است. در سال ۱۳۸۸ میزان اقامت گردشگران در استان زنجان ۴۲۱ هزار نفر بوده و در هفت ماهه سال ۱۳۹۷ مطابق با آخرین برآوردها به میزان ۵۱۴ هزار نفر بالغ شده است.

ثبت آثار ملی در استان زنجان طی سال ۱۳۵۷ به میزان ۶۶ اثر بوده است. در سال ۱۳۷۷  سه اثر استان ثبت ملی شده و در سال ۱۳۸۷ نیز ۴۳۷ اثر در استان زنجان به ثبت ملی رسیده است. همچنین در سال ۱۳۸۸، ۶۱ اثر و در هفت ماهه سال ۱۳۹۷ نیز ۱۷۹ اثر در استان به ثبت ملی رسیده اند.

یکی از اقدامات مهم برای نگهداری و احیای آثار تاریخی، اقدامات مرمتی برای آن ها است که در سال ۱۳۵۷ به تعداد ۶ اثر در استان مورد مرمت قرار گرفته بود. در سال ۱۳۷۷ تعداد ۳۰ اثر در استان مورد شده و در سال ۱۳۸۷ تعداد ۱۰۵ اثر و در سال ۱۳۸۸ نیز ۷۰ اثر مرمت شده اند. مرمت بناهای تاریخی در استان طی هفت ماهه سال ۱۳۹۷ نیز به تعداد ۱۵۰ اثر بوده است.

در استان زنجان کاوش باستانشناسی زیادی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی صورت گرفته است. در حالی طی هفت ماهه سال ۱۳۹۷ به تعداد ۱۵ کاوش باستانشناسی در استان صورت گرفته که در سال ۱۳۵۷ تنها سه کاوش صورت گرفته بود. در سال ۱۳۷۸ نیز ۲۰ کاوش و در سال ۱۳۷۸ به تعداد ۱۰ کاوش در مناطق هدف باستانشناسی صورت گرفته است.

یکی از اقدامات مهم در حوزه گردشگری استان زنجان ایجاد خانه های بوم گردی بوده است. این رویکرد در سال های اخیر مورد توجه مدیران استان قرار گرفته و هرچند در سال های قبل دستاوردهایی به دنبال نداشته اما در هفت ماهه نخست سال ۱۳۹۷ در استان زنجان ۹۹ فضای بوم گردی ایجاد شده است.

آمار گردشگران ورودی به استان در استان طی سال ۱۳۵۷ به تعداد ۷۱ هزار نفر بوده است. این تعداد هر سال با رشد بالایی مواجه بوده و از ۲۳۷ هزار نفر تا ۳۴۴ هزار نفر نیز رسیده است. این رشد ادامه داشته و در سال  ۱۳۷۸ به میزان ۵۱۷ هزار نفر رسیده و در سال ۱۳۸۸ نیز به یک میلیون و ۲۰۶ هزار نفر بالغ گردیده است. مطابق با آخرین اطلاعاتی که در هفت ماهه سال ۱۳۹۷ برآورد شده تعداد گردشگران ورودی به استان به یک میلیون و ۴۷۴ هزار نفر رسیده است.

در سال ۱۳۸۸ تعداد مجوزهایی که در استان زنجان برای احداث انفرادی و کارگاهی صنایع دستی صادر شده به میزان ۵۳۳ مجوز بوده که در هفت ماهه سال ۱۳۹۷ به صدور مجوزهای تولید به میزان ۸۶۱ مجوز رسیده است.

یکی از مظاهر مهم تمدنی ملت ها آثار میراث ناملموس است که ثبت میراث نامملوس در استان طی هفت ماهه سال ۱۳۹۷ به تعداد ۱۶ اثر بوده است. در سال ۱۳۸۸ تعداد سه اثر میراث ناملموس استان ثبت شده و همچنین دو اثر نیز در سال ۱۳۸۷ ثبت شده است.

در هفت ماهه سال ۱۳۹۷ دو هتل دارای گرید در استان زنجان احداث شده و در سال ۱۳۸۸ نیز سه هتل در استان ایجاد شده بود. همچنین سه هتل نیز در سال ۱۳۸۷ در سطح استان احداث شده است.  در سال ۱۳۵۷ نیز تعداد هتل های گرید دار احداثی در استان به میزان سه هتل بوده است.

*

code

معرفی اجمالی بنياد مسكن زنجان

در پي فرمان حضرت امام در ۲۱ فروردين ۱۳۵۸ و افتتاح حساب ۱۰۰ و توجه عموم  به اين امر مهم بنياد مسكن انقلاب اسلامي در بيست وپنجم ارديبهشت ماه فعاليت خود را آغاز كرد. اساسنامه بنياد در تاريخ هفدهم آذرماه سال ۱۳۶۶ به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيدو طبق آن وظايفي بر عهده اين نهاد گذارده شده.

بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان با هفت شعبه در شهرستانهای زنجان ، ابهر ، خرمدره ، خدابنده ، طارم ، ماهنشان ، ایجرود و بانک ماشین آلات به منظور انجام مسئوليت ويژه بنياد مسكن در رابطه با توسعه مسكن در شهرها و روستاها و اقشار كم‌درآمد و بازسازي مناطق آسيب‌ديده از سوانح عهده‌دار وظايف مربوط مي‌باشند.

پیگیری درخواست های ثبت شده

تمام حقوق اين وب سايت متعلق به بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان مي باشد.

Template Design:Dima Group