امام خمینی (ره) : از بنیاد مسکن که زحمات زیادی در ایران کشیده اند تشکر میکنم
دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۴۰۲

منظومه‌های روستایی برای توسعه پایدار روستاهای استان زنجان تدوین می‌شود

مدیرکل بنیاد مسکن استان زنجان:

منظومه‌های روستایی برای توسعه پایدار روستاهای استان زنجان تدوین می‌شود

مدیرکل بنیاد مسکن استان زنجان از تدوین طرح منظومه‌های روستایی برای توسعه پایدار روستاهای استان زنجان خبر داد و گفت: این طرح در شورای عالی شهرسازی در دست بررسی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، احمد حاجی‌زاده امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: طرح منظومه‌های روستایی برای توسعه پایدار روستاهای استان زنجان تدوین و بررسی‌های کارشناسانه روی آن انجام شده و برای اینکه قانونمند شود، در شورای عالی شهرسازی در دست بررسی است.

وی ابراز کرد: این طرح نگاه منطقه‌ای به روستاها دارد و در آن چند روستا که در ارتباط تنگاتنگ هستند، به عنوان یک منظومه در نظر گرفته می‌شوند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان با اشاره به مطالعات روی منظومه‌ها گفت: برنامه‌ها و پروژه‌ها با توجه به نیاز و ظرفیت روستاهای استان زنجان ارائه می‌شود تا از مهاجرت روستائیان به شهرها نیز جلوگیری کند.

وی به خدمات بنیاد مسکن در رابطه با نوسازی و بهسازی واحدهای روستایی اشاره کرد و افزود: اجرای این طرح از سال ۸۴ آغاز شده و مورد استقبال روستائیان قرار گرفته است.

حاجی‌زاده با بیان طرح‌های بهسازی و نوسازی مسکن‌های روستایی تصریح کرد: ۴۷ هزار و ۸۸ واحد در روستاهای استان زنجان معادل ۵۷ درصد مقاوم سازی شده است.

وی با اشاره به اینکه ۴۳ درصد از واحدهای روستایی غیر مقاوم هستند، مطرح کرد: بیشتر این واحدها در روستاهای دور افتاده و محروم هستند و افرادی که توانایی بازپرداخت تسهیلات نوسازی را ندارند از این طرح‌ها استقبال نمی‌کنند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان از مشکلات بنیاد مسکن در ارائه تسهیلات بهسازی به عدم همکاری بانک‌های عامل در ارائه وام‌ها اشاره کرد.

وی اعلام کرد: تسهیلات نوسازی مسکن‌های روستایی پیش از این ۱۲۰ میلیون ریال بود که این مبلغ به ۱۵۰ میلیون ریال افزایش می‌یابد.

حاجی‌زاده عنوان کرد: بنیاد مسکن برای جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها طرح‌های هادی را در روستاهای بالای ۲۰ خانوار اجرا می‌کند که به دلیل عدم اعتبارات کافی اجرای این پروژه‌ها در استان زنجان به تأخیر افتاده است.

وی با اشاره به اینکه جایگاه استان زنجان در اجرای طرح‌های هادی از متوسط کشوری بالاتر است، بیان کرد: در ۴۰ درصد از روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان زنجان این طرح اجرا شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان خاطر نشان کرد: از دیگر اقدامات بنیاد مسکن سند دار کردن واحدهای مسکونی روستایی است که در توسعه روستاها و تثبیت جمعیت روستایی نقش به سزایی دارد.

وی میزان واحدهای مسکونی روستایی دارای سند را ۵۶ درصد برشمرد و افزود: با این کار املاک و واحدهای مسکونی ارزش افزوده و هویت پیدا می‌کند.

حاجی‌زاده با اشاره به اینکه ۳۶ درصد جمعیت استان را روستائیان تشکیل می‌دهند، ابراز کرد: روستاها در بعد توسعه انسانی و تأمین و تولید محصولات کشاورزی نقش برجسته‌ای دارند.

وی روستاها را یکی از ذخایر بزرگ میراث فرهنگی، آداب و سنن ایرانی و اسلامی خواند و گفت: این افراد نقش به سزایی در پیروزی انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی و استحکام نظام داشتند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان بیان کرد: عدم وجود اشتغال پایدار در روستاها سبب مهاجرت این افراد به شهرها شده و برخی از روستاها به مکان‌های خالی از سکنه تبدیل شده است.

وی در پایان عنوان کرد: استفاده بی‌رویه روستائیان از آب‌ و ذخایر زیرزمینی در بخش کشاورزی از دیگر معضلات این بخش است.

*

code

معرفی اجمالی بنياد مسكن زنجان

در پي فرمان حضرت امام در ۲۱ فروردين ۱۳۵۸ و افتتاح حساب ۱۰۰ و توجه عموم  به اين امر مهم بنياد مسكن انقلاب اسلامي در بيست وپنجم ارديبهشت ماه فعاليت خود را آغاز كرد. اساسنامه بنياد در تاريخ هفدهم آذرماه سال ۱۳۶۶ به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيدو طبق آن وظايفي بر عهده اين نهاد گذارده شده.

بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان با هفت شعبه در شهرستانهای زنجان ، ابهر ، خرمدره ، خدابنده ، طارم ، ماهنشان ، ایجرود و بانک ماشین آلات به منظور انجام مسئوليت ويژه بنياد مسكن در رابطه با توسعه مسكن در شهرها و روستاها و اقشار كم‌درآمد و بازسازي مناطق آسيب‌ديده از سوانح عهده‌دار وظايف مربوط مي‌باشند.

پیگیری درخواست های ثبت شده

تمام حقوق اين وب سايت متعلق به بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان مي باشد.

Template Design:Dima Group