امام خمینی (ره) : از بنیاد مسکن که زحمات زیادی در ایران کشیده اند تشکر میکنم
شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲

مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان خبر داد: بهره مندی بیش از ۵۱ هزار خانوار روستایی از تسهیلات طرح ویژه بهسازی ومقاوم سازی مسکن روستایی در سطح استان

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان به مناسبت ۳۱ خرداد ماه ، سالروز زلزله غم بار طارم در جمع خبرنگاران با بیان اینکه، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از سال ۱۳۸۴ با هدف بهبود کیفیت مسکن و بافت روستایی به صورت جدی به امر مقاوم سازی مساکن روستایی پرداخته و می توان گفت؛ نقش مهمی در پیشگیری از بروز بحران به عهده دارد، اظهار کرد: این نهاد برای مقابله با تهدید سوانح طبیعی عملیات پیشگیری پیش از وقوع سانحه را با اجرای طرح ویژه بهسازی و نوسازی سکونتگاههای آسیب‌پذیر روستایی و همچنین بازسازی مناطق سانحه‌دیده پس از وقوع سانحه را در دستور کار خود قرار داده، به طوری که تاکنون ۵۱ هزار خانوار روستایی از این تسهیلات جهت بهسازی ومقاوم سازی واحدهای مسکونی خود استفاده نموده اند.
وی ادامه داد: در طول یک سال گذشته ۵۰۸۳واحد مسکونی روستایی ( ۴۸۸۳ واحد مسکونی از تسهیلات طرح ویژه بهسازی و مقاوم سازی مسکن روستایی و ۲۰۰ واحد نیز از تسهیلات حوادث )در سطح استان مقاوم سازی شده است.
رضا خواجه ای ،برنامه ‌ریزی ‌های‌ کوتاه‌ مدت‌ و بلند مدت‌ برای مقاوم‌ سازی‌ خانه های روستایی و تثبیت و ایمن سازی روستاهای در معرض خطر را از دیگر اقدامات بنیاد مسکن استان در راستای پیشگیری و کاهش اثرات بلایای طبیعی دانست و افزود: لزوم بازسازی و مقاوم سازی واحد های مسکونی قبل از بحران باید جدی گرفته شود چرا که با تحقق این امر خسارت های جانی و مالی بلایا و حوادث طبیعی به حداقل می رسد، از این رو با این موقعیت خاص پیش آمده، باید زمینه های آسیب پذیری در زمان بحران ها را بشناسیم و با رفع آن ها، آسیب های ناشی از حوادث طبیعی را به حداقل برسانیم.
وی با اشاره به اثرات طرح ویژه مقاوم سازی درسطح روستاهای استان گفت: اجرای طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی علاوه برمقاوم شدن مساکن در برابر بلایای طبیعی باعث ارتقاء سطح رفاه روستائیان، اشتغالزایی فارغ التحصیلان رشته های عمران و معماری، بکارگیری معماران و کارگران محلی و به طبع آن باعث ایجاد امنیت و آرامش درسطح روستاها توام با افزایش بهداشت و خدمات شده است.
مدیرکل بنیاد مسکن استان تصریح کرد: با اجرای طرح بهسازی و نوسازی مسکن روستایی و احداث ساختمانهای مقاوم و زیبا روز به روز چهره روستا، درحال تغییر و دگرگونی بوده و این امر موجب مهاجرت معکوس و بازگشت روستائیان از شهرها به روستاها شده است.
خواجه ای با تاکید بر اینکه، ضرورت مقاوم سازی در روستاها برهیچ کس پوشیده نیست، یادآورشد: برنامه اصولی مقاوم سازی خانه های روستایی علاوه بر ایمنی روستائیان موجب صیانت از سرمایه های ملی می شودکه در این میان آموزش دست اندرکاران ساخت و ساز روستایی و در نهایت رعایت اصول و ضوابط فنی و نظارت و همکاری ارگانهای دولتی در ساخت و ساز روستایی می تواند در بهبود کیفیت ساخت و ساز مناطق روستایی موثر باشد.
وی خاطر نشان کرد: ساخت‌ و ساز متکی‌ به‌ دانش‌ فنی‌ و مهندسی‌ در روستاها با استفاده‌ از سیستمهای‌ نظارتی‌ و کنترلی‌ بر ساخت‌ و بهسازی‌ واحدهای‌ موجود مسکونی‌ و استفاده‌ درست‌ از مصالح‌ مرغوب‌ ساختمانی‌ باعث‌ می ‌شود به‌ تدریج‌ خانه ‌های‌ روستایی‌ استوار و مقاوم‌ پدید آیند.
مدیرکل بنیاد مسکن استان ادامه داد: در سطح استان زنجان ۹۲ هزار و ۶۷۸ واحد مسکونی روستایی شناسایی شده است که می توان گفت تاکنون ۵۱ هزار واحد در مقابل زلزله مقاوم سازی شده اندکه امیدواریم با ترویج فرهنگ مقاوم سازی ساخت و سازها در مناطق روستایی ، این میزان افزایش یابد.
مدیرکل بنیاد مسکن استان با بیان اینکه، میانگین مقاوم سازی واحدهای مسکونی در سطح کشور %۴۱ در استان زنجان ۵۴ % است خاطر نشان کرد: در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر هم قریب ۲۶هزار واحد مسکونی توسط بنیاد مسکن استان مقاوم‎سازی شده است.

*

code

معرفی اجمالی بنياد مسكن زنجان

در پي فرمان حضرت امام در ۲۱ فروردين ۱۳۵۸ و افتتاح حساب ۱۰۰ و توجه عموم  به اين امر مهم بنياد مسكن انقلاب اسلامي در بيست وپنجم ارديبهشت ماه فعاليت خود را آغاز كرد. اساسنامه بنياد در تاريخ هفدهم آذرماه سال ۱۳۶۶ به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيدو طبق آن وظايفي بر عهده اين نهاد گذارده شده.

بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان با هفت شعبه در شهرستانهای زنجان ، ابهر ، خرمدره ، خدابنده ، طارم ، ماهنشان ، ایجرود و بانک ماشین آلات به منظور انجام مسئوليت ويژه بنياد مسكن در رابطه با توسعه مسكن در شهرها و روستاها و اقشار كم‌درآمد و بازسازي مناطق آسيب‌ديده از سوانح عهده‌دار وظايف مربوط مي‌باشند.

پیگیری درخواست های ثبت شده

تمام حقوق اين وب سايت متعلق به بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان مي باشد.

Template Design:Dima Group