امام خمینی (ره) : از بنیاد مسکن که زحمات زیادی در ایران کشیده اند تشکر میکنم
سه شنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۲

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان : مهمترین مولفه در کاهش عوارض وقوع حوادث و بلایای طبیعی، تدابیر پیشگیرانه پیش از بروز آنها است

♦️♦️♦️

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان با مناسبت فرا رسیدن روز ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی در جمع خبرنگاران گفت: مهمترین مولفه در کاهش عوارض وقوع حوادث و بلایای طبیعی، تدابیر پیشگیرانه پیش از بروز آنها است که باید با تدبیر و برنامه‌ریزی مناسب و با در اولویت قرار دادن آموزش‌های توانمندساز و اقدامات پیشگیرانه و اگاهی بخشی عمومی در راستای رفتار و عملکرد بهینه مردم در شرایط وقوع بحران، بستر مدیریت بهینه بحران های طبیعی و امکان زندگی ایمن‌تر برای عموم مردم فراهم شود .

رضا خواجه ای با تاکید بر اینکه ، تمامی نهادها و دستگاههای ذیربط نسبت به بازنگری آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها و … با هدف تحقق نظارت بهینه و افزایش کارآمدی و اثربخشی سیستم های کنترل و نظارت باید اقدامات ویژه ای انجام دهند، ادامه داد: باید با نگاه دانش محور و با بهره گیری هرچه بیشتر از یافته های علمی و تجارب به دست آمده، حوادث طبیعی مطابق با استانداردهای جهانی به حداقل ممکن کاهش یابد و بدون تردید آگاهی بخشی و وجود مدیریتی قوی و کارآمد و همکاری و همفکری همه دست اندرکاران، از عوامل مؤثر و کارساز در پیشگیری و کاهش خسارت می باشد.

وی لزوم شناسایی نقاط بحرانی و میزان توان داخلی در استان برای مواجهه با بلایای طبیعی را امری مهم تلقی نمود و افزود : حدود ۱۵۳ روستای استان زنجان معادل ۱۸ هزار و ۷۳۴ واحد مسکونی روستایی در محدوده گسل زلزله است و تا به امروز از این تعداد حدود ۶۸۵۷ واحد مسکونی مقاوم سازی شده( معادل ۳۷) و متاسفانه ۶۳ درصد هنوز مقاوم سازی نشده است که می‌طلبد برنامه ریزی منسجم و دقیق صورت گیرد و با تخصیص اعتبارات واحدهای مسکونی مقاوم سازی می‌شود.

مدیرکل بنیاد مسکن یادآور شد: حدود ۲۷۵ روستا با بیش از ۴۲ هزار واحد مسکونی روستایی در مسیر سیلاب قرار دارد که نیازمند مقاوم سازی است که از این تعداد تاکنون ۱۸۱۶۹ واحد مقاوم سازی شده( معادل ۴۳ درصد) و برآورد اعتبار برای ایمن سازی این تعداد روستا در سال گذشته ۴۵۰ میلیارد تومان بود.

وی ادامه داد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در استان‌های مختلف را مقاوم‌سازی می‌کند که سهم استان زنجان از این تعداد سالانه ۵ هزار واحد است.

خواجه ای با اشاره به آمار واحدهای مسکونی مقاوم سازی شده در روستاهای استان، گفت: از سال ۸۴ به بعد خوشبختانه ۵۲ هزار واحد از ۹۲ هزار واحد مسکونی در روستاها( معادل ۵۶ درصد) و حدود ۱۰۷۸۴ واحد هم در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر استان از ۲۵۵۰۶ واحد مقاوم سازی شده اند.

وی با بیان اینکه ، استان زنجان در بحث مقاوم سازی واحدهای مسکونی با همت بانک های عامل، ۶ درصد بالاتر از میانگین کشوری است، اظهار داشت: این میزان کافی نیست چراکه همه ما در مقابل جان مردم مسئول هستیم و باید پاسخگو باشیم.

 

*

code

معرفی اجمالی بنياد مسكن زنجان

در پي فرمان حضرت امام در ۲۱ فروردين ۱۳۵۸ و افتتاح حساب ۱۰۰ و توجه عموم  به اين امر مهم بنياد مسكن انقلاب اسلامي در بيست وپنجم ارديبهشت ماه فعاليت خود را آغاز كرد. اساسنامه بنياد در تاريخ هفدهم آذرماه سال ۱۳۶۶ به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيدو طبق آن وظايفي بر عهده اين نهاد گذارده شده.

بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان با هفت شعبه در شهرستانهای زنجان ، ابهر ، خرمدره ، خدابنده ، طارم ، ماهنشان ، ایجرود و بانک ماشین آلات به منظور انجام مسئوليت ويژه بنياد مسكن در رابطه با توسعه مسكن در شهرها و روستاها و اقشار كم‌درآمد و بازسازي مناطق آسيب‌ديده از سوانح عهده‌دار وظايف مربوط مي‌باشند.

پیگیری درخواست های ثبت شده

تمام حقوق اين وب سايت متعلق به بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان مي باشد.

Template Design:Dima Group