امام خمینی (ره) : همه محرومان باید خانه داشته باشند ، هیچکس در هیچ گوشه مملکت نباید از داشتن خانه محروم باشد .
سه شنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۲

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان : در طول یک سال گذشته ۵۰۰۰جلد سند مالکیت  برای املاک روستایی و شهرهای زیر ۲۵۰۰۰ نفر صادر شده است

 

جلسه بررسی وضعیت صدور سند مالکیت برای واحدهای مسکونی روستایی در استان با حضور مهندس خواجه ای مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان،  ناصری آذر مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان و مدیران شهرستان ها برگزار شد.

در ابتدا مهندس خواجه ای با بیان اینکه،  در طول یک سال گذشته ۵۰۰۰جلد سند مالکیت  برای املاک روستایی و شهرهای زیر ۲۵۰۰۰ نفر صادر شده و در این زمینه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان در سطح کشور، رتبه برتر را کسب نموده است، افزود: خوشبختانه  دو مجموعه ثبت اسناد و املاک و بنیاد مسکن همواره با تعامل  مثبت و سازنده در تحقق اهداف و حل مشکلات مردم به ویژه در زمینه صدور اسناد مالکیت در سطح روستاها تلاش نموده اند.

وی افزود: خدمت به مردم به ویژه روستائیان زحمت کش و پر تلاش توفیق الهی است  و لذا در راستای ایجاد امنیت خاطر روستائیان عزیز و جلوگیری از اختلافات ملکی و ایجاد ارزش افزوده برای ساکنان روستاها و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر ، صدور سند مالکیت یکی ازمؤثرترین راه خدمت گزاری است .

وی به برخی از اثرات صدور سند مالکیت در روستاها و شهرهای کوچک را شاملِ افزایش انگیزه ماندگاری در روستاها و شهرهای کوچک، امکان بهره مندی از تسهیلات بانکی با استفاده از سند به عنوان وثیقه در نوسازی و بهسازی مسکن روستایی و فعالیت های اقتصادی، کاهش میزان دعاوی در محاکم قضایی ناشی از اختلافات ملکی، افزایش نسبی سرمایه گذاری بخش خصوصی به ویژه در بخش خدمات، ایجاد فضای تعامل و همکاری بین روستاییان و دستگاه های دولتی برشمرد.

خواجه ای با بیان اینکه، تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی یکی از معضلات بزرگ روستاییان کشور معین نبودن حدود قانونی املاک و اراضی در داخل محدوده روستاها و نیز فقدان سند مالکیت بود، تصریح کرد:  امروزه به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی و با تلاش و پیگیری های این نهاد  و همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک در قالب برخی طرح های مبتکرانه، تسهیل خوبی در صدور اسناد مالکیت واحدهای مسکونی صورت پذیرفته و تحول گسترده ای را در حوزه خدمات روستایی به وجود آورده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان ادامه داد: تا کنون ۷۱۹۵۴ فقره سند مالکیت روستایی  و ۸هزار و ۱۴۴جلد سند برای شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت، توسط بنیاد مسکن و اداره ثبت اسناد در این استان صادر شده است.

وی خاطر نشان کرد: میزان صدور  سند برای واحدهای مسکونی روستایی ۷۷/۶ درصد در استان بوده  و این میانگین در سطح کشور ۶۳/۷  درصد است که در این زمینه استان زنجان بالاتر از میانگین کشوری قرار دارد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان  ادامه داد: توسعه روستا، پایدارترین سیاست و راهبرد در توسعه هر کشور به شمار میرود. این سیاست ارتباط تنگاتنگ با نظام فکری و نگرشی دارد و برای نهادینه سازی این سیاست ابزارها و روشهای مختلفی وجود دارد که سند دار کردن واحد مسکونی و یا به عبارت کلی صدور سند برای امالک در روستا به موازات سایر سیاستهای توسعهای مناطق روستایی از جمله این روش هاست.

 

خواجه ای به نقش صدور اسناد مالکیت روستاییان در محرومیت‌زدایی اشاره کرد و گفت: اولین و مهم‌ترین اقدام در این زمینه عبارت است از ثبت دارایی و آنچه که به صورت مادی یا غیرمادی در اختیار دارد زیرا بسیاری از این افراد در شرایطی هستند که به آینده ناامید هستند و ثبت دارایی آنها می‌تواند اطمینان‌های لازم را برایشان به وجود آورد.

در ادامه این جلسه ناصری آذر مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان اظهار داشت: برگزاری این نشست ها به منظور تعامل بیشتر و در جهت تسریع در صدور اسناد مالکیت بسیار موثر است.

وی گفت: طبق بررسی از وضعیت فعلی صدور اسناد مالکیت روستایی و شهرهای زیر ۲۵هزار نفر جمعیت در استان، اجرای بهتر قانون الحاق موادی به قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن یکی از اولویتهای این اداره می باشد.

*

code

معرفی اجمالی بنياد مسكن زنجان

در پي فرمان حضرت امام در ۲۱ فروردين ۱۳۵۸ و افتتاح حساب ۱۰۰ و توجه عموم  به اين امر مهم بنياد مسكن انقلاب اسلامي در بيست وپنجم ارديبهشت ماه فعاليت خود را آغاز كرد. اساسنامه بنياد در تاريخ هفدهم آذرماه سال ۱۳۶۶ به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيدو طبق آن وظايفي بر عهده اين نهاد گذارده شده.

بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان با هفت شعبه در شهرستانهای زنجان ، ابهر ، خرمدره ، خدابنده ، طارم ، ماهنشان ، ایجرود و بانک ماشین آلات به منظور انجام مسئوليت ويژه بنياد مسكن در رابطه با توسعه مسكن در شهرها و روستاها و اقشار كم‌درآمد و بازسازي مناطق آسيب‌ديده از سوانح عهده‌دار وظايف مربوط مي‌باشند.

پیگیری درخواست های ثبت شده

تمام حقوق اين وب سايت متعلق به بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان مي باشد.

Template Design:Dima Group