امام خمینی (ره) : همه محرومان باید خانه داشته باشند ، هیچکس در هیچ گوشه مملکت نباید از داشتن خانه محروم باشد .
دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۴۰۲

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان: لزوم همکاری سازمانها و دستگاه های ذیربط استان برای مقابله با خطرات و خسارات زلزله

مهندس خواجه ای مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با دکتر موسوی مدیرکل جمعیت هلال احمر استان زنجان در راستای گسترش تعاملات دیدار و گفتگو کرند.

در این دیدار مهندس خواجه ای با بیان اینکه، بازسازی و نوسازی واحدهای مسکونی آسیب دیده از سوانح طبیعی یکی از اهداف اصلی این نهاد به شمار می آید، اظهار کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با ترویج مقاوم سازی، آموزش و ارتقای دانش فنی روستایی در پیشگیری از حوادث نقش مهمی دارد، و با ارائه خدمات فنی، پشتیبانی و اعطای تسهیلات بانکی و وجوه بلاعوض به موضوع بازسازی، نوسازی و مقاوم سازی واحدهای مسکونی تاکید جدی دارد.

وی با اشاره به اینکه، آگاهی افراد از پدیده های مانند زلزله، برنامه ریزیهای صحیح ایمنی بطور گروهی و در اقشار مختلف جامعه و بالاخره آمادگی فردی برای انجام اقدامات ضروری هنگام وقوع زلزله، میزان آسیب ها را تا حد زیادی کاهش می دهد، که در این میان دستگاه های خدمات رسان به ویژه هلال احمر نیز نقش مهمی بر عهده دارند، خاطر نشان کرد: با تدوین اصول و قوانین ارتقادهنده پایداری اجتماعی و الگوهای توسعه و نظارت دقیق بر اجرای این اصول و قوانین، می توان زمینه های کاهش آسیب پذیری و بهبود و ارتقای ایمنی در بافت های شهری  و روستایی را فراهم نمود.

خواجه ای با تاکید بر اینکه، سوانح قابل پیش بینی نیستند، لذا با تدابیری آمادگی داشته باشیم تا در زمان بروز سوانح جان و مال خود را در یک لحظه از دست ندهیم، خاطر نشان کرد: بنیاد مسکن استان برای مقابله با تهدید سوانح طبیعی، عملیات پیشگیری پیش از وقوع سانحه را با اجرای طرح ویژه بهسازی و نوسازی سکونت گاههای آسیب‌پذیر روستایی و همچنین بازسازی مناطق سانحه‌دیده پس از وقوع سانحه همواره در دستور کار خود قرار داده است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان ادامه داد: در سطح استان زنجان ۹۲ هزار و ۶۷۸ واحد مسکونی روستایی شناسایی شده است که میتوان گفت تاکنون ۵۴ درصد از واحدهای مسکونی روستایی استان معادل  ۵۰ هزار  واحد در مقابل زلزله مقاوم سازی شده اندکه امیدواریم با ترویج فرهنگ مقاوم سازی ساخت و سازها در مناطق روستایی ، این میزان افزایش یابد.

وی  با اشاره به اینکه، با توجه به آنالیزهای انجام شده، ۱۵۳ روستا در استان زنجان روی گسل بوده است، اظهار کرد: بیش از ۱۸ هزار و ۷۳۴  واحد مسکونی نیز در این روستاها بر روی گسل قرار دارند که از این تعداد تقریبا ۵ هزار و ۹۲۱ واحد مسکونی که ۳۳ درصد واحدها را شامل می شود، مقاوم سازی شده اند .

خواجه ای  تاکید کرد: با توجه به گسل های فعال در سطح استان ، باید تدابیر لازم نظیر مقاوم سازی واحدهای مسکونی در شهرها و روستاها قبل از وقوع زلزله اندیشیده شود تازمان بحران با کمترین خسارت جانی، مالی و روحی و روانی مواجه شویم.

خواجه ای  با بیان اینکه، انجام اقدامات ضروری قبل از وقوع زلزله، میزان آسیب ها را تا حد زیادی کاهش می دهد، ادامه داد: امور اجرایی و ماشین آلات عمرانی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان با  داشتن ۲۸ دستگاه  ماشین آلات سنگین و نیمه سنگین با حضور در عرصه سازندگی و اجرای پروژه های عمرانی در سطح روستاها به عنوان یک واحد پشتیبانی، فنی و مهندسی برای فعالیت های اجرایی و بازسازی مناطق آسیب دیده خدمات ویژه ای ارائه می دهد، اما  متاسفانه این تعداد ماشین آلات و امکانات کافی نمی باشد که امیدواریم با حماین استانداری و مدیریت بحران بتوانیم اعتبارات ویژه ای برای تجهیز  ناوگان و ماشین الات بنیاد مسکن استان جذب نماییم.

در ادامه دکتر موسوی با اشاره به اینکه،  بنیاد مسکن در ترویج فرهنگ مقاوم سازی در روستاها نقش مهمی بر عهده دارد ، اظهار داشت: ساخت مسکن مقاوم از راههای مهم پیشگیری وکاهش تلفات جانی ومالی بعد از سوانح طبیعی می باشد که خوشبختانه این نهاد در این زمینه موفق عمل نموده است.

وی  ضمن تقدیر از مجموعه همکاران بنیاد مسکن بواسطه تعاملات و همکاری های صورت پذیرفته گفت: جمعیت هلال احمر  آمادگی لازم را برای همکاری بیشتر با این نهاد انقلابی در راستای تجهیز ناوگان و اقدامات لازم در خصوص مقاوم سازی مسکن روستایی برای کاهش آسیب ها اعلام می نماید.

 

*

code

معرفی اجمالی بنياد مسكن زنجان

در پي فرمان حضرت امام در ۲۱ فروردين ۱۳۵۸ و افتتاح حساب ۱۰۰ و توجه عموم  به اين امر مهم بنياد مسكن انقلاب اسلامي در بيست وپنجم ارديبهشت ماه فعاليت خود را آغاز كرد. اساسنامه بنياد در تاريخ هفدهم آذرماه سال ۱۳۶۶ به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيدو طبق آن وظايفي بر عهده اين نهاد گذارده شده.

بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان با هفت شعبه در شهرستانهای زنجان ، ابهر ، خرمدره ، خدابنده ، طارم ، ماهنشان ، ایجرود و بانک ماشین آلات به منظور انجام مسئوليت ويژه بنياد مسكن در رابطه با توسعه مسكن در شهرها و روستاها و اقشار كم‌درآمد و بازسازي مناطق آسيب‌ديده از سوانح عهده‌دار وظايف مربوط مي‌باشند.

پیگیری درخواست های ثبت شده

تمام حقوق اين وب سايت متعلق به بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان مي باشد.

Template Design:Dima Group