امام خمینی (ره) : از بنیاد مسکن که زحمات زیادی در ایران کشیده اند تشکر میکنم
دوشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۲

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان: پرداخت ۲۵۰ میلیارد تومان تسهیلات مقاوم سازی مسکن روستایی در سال جاری

 

مهندس خواجه ای مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در جلسه شورای اسلامی استان با بیان اینکه مجموعه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی یک نهاد انقلابی بوده و هدفی جز خدمت به مردم ندارد، گفت: تا به امروز حدود ۵۴ درصد از واحدهای مسکونی غیرمقاوم روستایی در استان زنجان مقاوم‌سازی شده است.

وی با یادآوری اینکه از ۹۲ هزار و ۶۵۷ واحد مسکونی روستایی حدود ۴۹ هزار و ۹۸۰ واحد مسکونی در بحث سیل، زلزله و … مقاوم‌سازی شده است، افزود: در همین راستا امسال ۲۵۰ میلیارد تومان تسهیلات برای مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی روستایی در استان زنجان تخصیص داده شده است.

خواجه ای تصریح کرد: علاوه بر این ۱۶۰ میلیارد تومان در بحث مسکن محرومان در حال هزینه‌کرد هستیم که از این مبلغ ۶۰ میلیارد تومان به صورت بلاعوض اعطا شده، یعنی به ازای هر واحد مسکونی ۳۰ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض پرداخت شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان با اشاره به اینکه در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر، نسبت به صدور ۲۷ درصد سند مالکیت اقدام شده است، ادامه داد: به دنبال این هستیم که این عدد را به بیش از ۵۰ درصد برسانیم، همان طور که امسال درخواست اعتبار مسکن روستایی برای ۷۰۰۰ واحد مسکونی بود که تا به امروز برای ۳۶۴۰ واحد مسکونی ابلاغ شده است.

خواجه‌ای با بیان اینکه امسال تعهد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان برای صدور سند واحدهای مسکونی شهری و روستایی ۲۰۰۰ واحد مسکونی است، اظهار کرد: این در حالی است که با اقدامات صورت گرفته و رایزنی‌های انجام شده، توانستیم این تعداد را به ۶۵۰۰ واحد مسکونی افزایش دادیم که بیش از سه برابر تعهد این اداره‌کل است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان بیان کرد: همچنین تا به امروز برای بیش از ۵۰۰۰ پرونده در زمینه صدور سند مالکیت واحدهای مسکونی رأی صادر شده است. یعنی جهش ۲.۵ برابری در بحث صدور سند مالکیت برای واحدهای مسکونی شهری و روستایی داشته‌ایم.

خواجه ای با یادآوری اینکه تا به امروز ۱۰ درصد بالای نرم کشوری در خصوص طرح‌های عمرانی اجرا کرده‌ایم، عنوان کرد: این بدان معنی است که عملاً ۶۰ درصد روستاهای استان دارای طرح هادی است.

وی به  موضوع اجرای طرح اقدام ملی تولید مسکن  اشاره کرد وبا اشاره به اینکه تعهد این اداره‌کل در این خصوص حدود ۱۰۹۰ واحد مسکونی در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر بود، یادآور شد: در این زمینه هیچ‌گونه کم‌کاری از سوی این اداره‌کل صورت نگرفته و در برخی از شهرها نیز متقاضی نداریم.

در ادامه رئیس شورای استان زنجان با اشاره به ضرورت بهبود سیمای شهری، تسریع در بازنگری طرح‌های هادی برخی روستاها و نیز تسهیل پرداخت تسهیلات گفت: امیدواریم بنیاد مسکن در حاشیه شهرها نیز اقداماتی در جهت بهبود وضعیت مردم داشته باشد.

شیما افشاری افزود: بنا بر ماده ۸۷ وظایف و اختیارات شورای استان چند سالی است که جلسات شورای عالی استان برگزار و به طرح مشکلات مناطق خود می‌پردازند.

وی اضافه کرد: بافت فرسوده شهر ابهر به عنوان یکی از دغدغه‌های دیرینه این شهر به شمار می رود و انتظار بر این است که تسهیلات مربوط به احیای بافت فرسوده به متقاضیان اختصاص یابد.

رییس شورای اسلامی شهر ابهر ادامه داد: در این شهر مناطقی وجود دارد که هیچ تعریفی برای سکونت در آن منطقه انجام نشده و همین مساله موجب شده است که هیچ‌گونه امکانی در اختیار ساکنان این مناطق قرار نگیرد، امیدواریم بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان این امکان را فراهم کند تا ساکنان این مناطق از تسهیلات این بخش استفاده کنند.

وی اظهار داشت: برخی از روستاهای شهرستان ابهر نیاز به بازنگری در خصوص اجرای طرح هادی دارد و یکی از دغدغه‌هایی که هنوز لاینحل باقی مانده، موضوع تضامین زنجیره‌ای است که می‌تواند روند مقاوم‌سازی بافت‌های فرسوده در مناطق روستایی و اجرای سریع طرح هادی را تسریع بخشد.

افشاری خاطرنشان کرد: قیمت بالای تعرفه‌های نظام مهندسی در ابهر به یکی از دغدغه‌های مردم این شهر تبدیل شده که انتظار می رود بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در خصوص حفظ معماری بومی در روستاها اقدامات لازم را انجام داده و در این زمینه ورود پیدا کند.

*

code

معرفی اجمالی بنياد مسكن زنجان

در پي فرمان حضرت امام در ۲۱ فروردين ۱۳۵۸ و افتتاح حساب ۱۰۰ و توجه عموم  به اين امر مهم بنياد مسكن انقلاب اسلامي در بيست وپنجم ارديبهشت ماه فعاليت خود را آغاز كرد. اساسنامه بنياد در تاريخ هفدهم آذرماه سال ۱۳۶۶ به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيدو طبق آن وظايفي بر عهده اين نهاد گذارده شده.

بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان با هفت شعبه در شهرستانهای زنجان ، ابهر ، خرمدره ، خدابنده ، طارم ، ماهنشان ، ایجرود و بانک ماشین آلات به منظور انجام مسئوليت ويژه بنياد مسكن در رابطه با توسعه مسكن در شهرها و روستاها و اقشار كم‌درآمد و بازسازي مناطق آسيب‌ديده از سوانح عهده‌دار وظايف مربوط مي‌باشند.

پیگیری درخواست های ثبت شده

تمام حقوق اين وب سايت متعلق به بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان مي باشد.

Template Design:Dima Group