امام خمینی (ره) : همه محرومان باید خانه داشته باشند ، هیچکس در هیچ گوشه مملکت نباید از داشتن خانه محروم باشد .
شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲

قوانین مربوط به تملک زمین روستایی

قوانین مربوط به تملک زمین روستایی

–        قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن مصوب ۰۶/۰۳/۱۳۸۷:

ماده۴) بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موظف است با انجام مطالعات امکان سنجی و شناسایی اراضی مستعد توسعه کالبدی روستاها، نسبت به انجام طارحی و تفکیک اراضی واقع در محدوده روستاها اقدام نماید.کلیه وزارت خانه ها، موسسات دولتی و شرکتهای دولتی که ۱۰۰% سرمایه و سهام آنها متعلق به دولت می باشد موظفند اراضی واقع در محدوده روستاها را به صورت رایگان به منظور تسهیل در امر تولید و عرضه مسکن روستایی به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی واگذار نمایند.

–        آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن مصوب ۰۷/۰۲/۱۳۸۸:

ماده ۴۴) کلیه دستگاههای مشمول ماده ۴ قانون موظفند بلافاصله پس از وصول درخواست کتبی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در راستای امکان سنجی کالبدی و تشخیص اراضی مستعد و انجام هرگونه تفکیک اراضی، نسبت به واگذاری قطعی اراضی و انتقال رسمی سند مالکیت و یا اعطای نمایندگی برای اراضی فاقد سند مالکیت در محدوده روستاها به نهاد یاد شده اقدام نمایند. عدم انتقال سند مالکیت مانع اقدامات اجرایی توسط بنیاد یاد شده نخواهد بود.

–        تملک زمین از طریق تفاهم با مالکین متقاضی اراضی روستایی (شیوه نامه مورخه ۱۱/۰۴/۸۷) :

در صورت درخواست مالکین اراضی بالای ۳۰۰۰ متر مربع داخل یا خارج از محدوده روستا که به لحاظ نیاز، متقاضی دریافت خدمات فنی بمنظور قرار گرفتن در محدوده روستا،تغییر کاربری یا تفکیک اراضی می باشند بر اساس دستورالعمل ابلاغی پس از بررسی مدارک و طی مراحل قانونی و تعیین درصد سهام طرفین توافق با مالکین صورت می پذیرد .

مدارک مورد نیاز به جهت ارائه درخواست تفاهم با بنیاد مسکن:

۱-    ارائه درخواست توافق به صورت کتبی به انضمام کروکی زمین توسط مالک یا مالکین یا نماینده قانونی آنان

۲-    تصویر شناسنامه برابر اصل شده

۳-    تصویر اسناد معتبر مالکیت برابر اصل شده

۴-    درصورت مشاع بودن مالکیت شناسایی مالکین و مشخص نمودن سهم هریک از آنان

۵-    ارائه تاییدیه از ثبت مبنی بر عدم بازداشتی ملک

 

*

code

معرفی اجمالی بنياد مسكن زنجان

در پي فرمان حضرت امام در ۲۱ فروردين ۱۳۵۸ و افتتاح حساب ۱۰۰ و توجه عموم  به اين امر مهم بنياد مسكن انقلاب اسلامي در بيست وپنجم ارديبهشت ماه فعاليت خود را آغاز كرد. اساسنامه بنياد در تاريخ هفدهم آذرماه سال ۱۳۶۶ به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيدو طبق آن وظايفي بر عهده اين نهاد گذارده شده.

بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان با هفت شعبه در شهرستانهای زنجان ، ابهر ، خرمدره ، خدابنده ، طارم ، ماهنشان ، ایجرود و بانک ماشین آلات به منظور انجام مسئوليت ويژه بنياد مسكن در رابطه با توسعه مسكن در شهرها و روستاها و اقشار كم‌درآمد و بازسازي مناطق آسيب‌ديده از سوانح عهده‌دار وظايف مربوط مي‌باشند.

پیگیری درخواست های ثبت شده

تمام حقوق اين وب سايت متعلق به بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان مي باشد.

Template Design:Dima Group