امام خمینی (ره) : همه محرومان باید خانه داشته باشند ، هیچکس در هیچ گوشه مملکت نباید از داشتن خانه محروم باشد .
سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱

صنعت آب زنجان در چهلمین سال انقلاب اسلامی  

 

انسان از گذشته های دور با آب پیوند ناگسستنی دارد. منابع آب در شکل گیری اکثر تمدن های جهان نقش مهم و حیاتی دارد به گونۀ که قسمتی از رسوم ملل مختلف جهان در مورد این مایع ضروری و حیاتی است. اهمیت آب نزد مللی که در نقاط کم آب جهان سکونت داشته اند و می کنند، بیشتر از سایر ملل است.

صنعت آب کشور بعد از انقلاب اسلامی مسیر توسعه خود را با تمام محدودیت منابع طی کرده و خدمات لازم و مورد نیاز مردم کشور در نقاط مختلف ارائه داده است. وضعیت صنعت آب استان زنجان نیز متناسب با کشور توسعه یافته است. در این راستا حجم مخزن سد‌های استان در سال های ابتدایی انقلاب مناسب نبوده است. در سال ۹۲ حجم مخزن سد‌های استان زنجان به میزان ۱۰۵ میلیون مترمکعب رسیده و در سال ۹۶ این میزان به ۳۲۸ میلیون مترمکعب بالغ شده است.

شاخص مخازن سدهای استان بر اساس میزان حجم آب سدهای به بهره برداری رسیده منظور می شود که این ظرفیت در پایان سال اتمام سد یا زمان آبگیری و بهره برداری آن ارائه می شود.

در ابتدای سال پایه هیچ سدی به منظور ذخیره سازی منابع آب استان احداث نگردیده و تا قبل از دولت یازدهم در مجموع ۹ سد با حجم ذخیره سازی ۱۰۵ میلیون مترمکعب در سطح استان به بهره برداری رسیده است.

در دولت تدبیر و امید ۳ سد  تالوار با حجم مخزن ۲۳۰ ، سد میرزاخانلو با حجم ۲٫۱ و سد بلوبین با حجم ۱٫۶ میلیون مترمکعب آبگیری شده که در پایان سال ۱۳۹۶ شاخص مذکور به ۳۳۸٫۷ میلیون مترمکعب در سال ارتقاء یافته است.

 

طول شبکه توزیع آب در مناطق شهری در سال ۱۳۶۸ به میزان ۱۸۵ کیلومتر بوده است که در سال ۹۲ به میزان یک هزار و ۵۲۵ کیلومتر رسیده و در سال ۹۷ این میزان از یک هزار و ۶۳۰ کیلومتر گذشته است.

طول شبکه توزیع آب در مناطق  روستایی در سال ۱۳۶۸ به میزان ۲ هزار و ۴۶۷ کیلومتر بوده است که در سال ۹۲ به میزان ۳ هزار و ۳۶ کیلومتر رسیده و در سال ۹۷ این میزان از ۳ هزار و ۲۱۰ کیلومتر گذشته است.

طول خطوط انتقال آب در مناطق شهری در سال ۱۳۸۰ به میزان ۲۰۰ کیلومتر برآورد شده است. این میزان در سال ۹۲ به بیش از ۲۷۵ کیلومتر و در سال ۱۳۹۷ به بیش از ۳۰۱ کیلومتر رسیده است.

طول خطوط انتقال آب در مناطق روستایی در سال ۱۳۸۳ به میزان یک هزار و ۷۲۵ کیلومتر بوده که این میزان در سال ۹۲ به  ۲  هزار و ۳۰۱ رسیده و روند توسعه ای خود را ادامه داده و در سال ۹۷ به ۲ هزار و ۴۴۸ کیلومتر رسیده است.

حجم تولید آب در مناطق شهری طی سال ۱۳۸۹ به میزان ۵۳ میلیون و ۲۳۵ هزارمترمکعب بوده که این میزان در سال ۹۲ به ۶۰ میلیون و ۷۱۱ هزار مترمکعب و در سال ۱۳۹۷ به ۵۳ میلیون و ۲۹۷ هزارمترمکعب رسیده است.

تعداد انشعاب آب  (شهری) در سال ۱۳۶۸ به میزان ۱۸ هزار و ۲۱۵ فقره بوده که در سال ۹۲ به ۲۲۱ هزار و یک فقره و در سال ۱۳۹۷ به میزان ۲۷۶ هزار و ۷۲۷ فقره رسیده است.

تعداد انشعاب آب  (روستایی) استان زنجان در سال ۱۳۸۳ به تعداد ۵۷ هزار و ۶۷ فقره بوده است. این تعداد انشعاب در روستاهای استان طی سال ۹۲ به تعداد ۹۱ هزار و ۹۸ فقره و در سال ۱۳۹۷ به میزان ۱۰۵ هزار و ۳۹۱ فقره رسیده است.

درصد جمعیت شهری تحت پوشش آب آشامیدنی سالم استان زنجان در سال ۱۳۶۸ به میزان ۹۶ درصد بوده که این میزان در سال ۹۲ به ۹۹٫۷ درصد رسیده است. در سال ۱۳۹۷ با افزایش رشد به ۹۹٫۹۵ درصد رسیده و نزدیک به ۱۰۰ درصد شده است. درصد جمعیت روستایی تحت پوشش آب آشامیدنی سالم در سال ۱۳۸۳ به میزان ۶۳٫۹ درصد برآورد شده است. این میزان در سال ۹۲ به میزان ۷۰٫۴۱ درصد و در سال ۱۳۹۷ به ۸۲ درصد رسیده است.

توسعه فعالیت های شرکت آب و فاضلاب روستایی و افزایش پروژه های آبرسانی در سطح استان در گذر زمان موجب جذب اعتبارات برای این پروژه ها، افزایش روستاهای تحت پوشش و به تبع آن افزایش تعداد انشعاب آب شده و موجب افزایش درصد جمعیت روستایی تحت پوشش آب آشامیدنی سالم گردیده است .

به مرور زمان و با افزایش جمعیت ، مهاجرت روستاییان به شهرها، افزایش تعداد شهرها، جذب اعتبارات مناسب در زمینه تامین، انتقال و توزیع آب شرب، ارتقاء سطح زندگی و بهداشت و همچنین مطالبه نیاز آب شرب توسط آحاد مردم، کلیه شاخص های مرتبط با فعالیت های شرکت آب و فاضلاب استان از روند رو به رشدی برخوردار بوده است.

*

code

معرفی اجمالی بنياد مسكن زنجان

در پي فرمان حضرت امام در ۲۱ فروردين ۱۳۵۸ و افتتاح حساب ۱۰۰ و توجه عموم  به اين امر مهم بنياد مسكن انقلاب اسلامي در بيست وپنجم ارديبهشت ماه فعاليت خود را آغاز كرد. اساسنامه بنياد در تاريخ هفدهم آذرماه سال ۱۳۶۶ به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيدو طبق آن وظايفي بر عهده اين نهاد گذارده شده.

بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان با هفت شعبه در شهرستانهای زنجان ، ابهر ، خرمدره ، خدابنده ، طارم ، ماهنشان ، ایجرود و بانک ماشین آلات به منظور انجام مسئوليت ويژه بنياد مسكن در رابطه با توسعه مسكن در شهرها و روستاها و اقشار كم‌درآمد و بازسازي مناطق آسيب‌ديده از سوانح عهده‌دار وظايف مربوط مي‌باشند.

پیگیری درخواست های ثبت شده

تمام حقوق اين وب سايت متعلق به بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان مي باشد.

Template Design:Dima Group