امام خمینی (ره) : از بنیاد مسکن که زحمات زیادی در ایران کشیده اند تشکر میکنم
پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱

رئیس گروه نظام فنی روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در زنجان

رئیس گروه نظام فنی روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در زنجان:

ناظران طرح نظام فنی روستایی نقش مهمی در زندگی مردم دارند

رئیس گروه نظام فنی روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: ناظران طرح نظام فنی روستایی با توجه به تعهدات خود نقش مهمی در زندگی مردم دارند.به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان اکبر کلانتری ظهر امروز در همایش آموزشی ناظران طرح نظام فنی روستایی استان زنجان با اشاره به اخلاق و تعهد مهندسی اظهار داشت: ناظران طرح نظام فنی روستایی نقش پررنگی در زندگی مردم دارند.

وی با بیان اینکه روستائیان نقش مهمی در زمینه توسعه بر عهده دارند، خاطر نشان کرد: ناظران طرح نظام فنی مهندسی روستایی باید در راستای تعهدات خود به این قشر تلاش کنند.

رئیس گروه نظام فنی روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی افزود: آموزش مهم‌ترین مسئله‌ای است که ناظران طرح نظام فنی مهندسی روستایی باید از آن برخوردار شوند، چرا که با زندگی مردم سر‌کار دارند.

کلانتری ادامه داد: ناظران طرح نظام فنی مهندسی روستایی با نظارت بر ساخت و ساز‌‌های روستایی آگاه باشند که از این طریق با زندگی مردم سر‌ و‌ کار دارند.رئیس گروه نظام فنی روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور متذکر شد: مهندسی که تعهد ساخت و ساز ساختمانی را بر عهده می‌گیرد در صورت تخریب ساختمان پس از اتمام کار مسئول است و باید جوابگو باشد.کلانتری خاطر نشان کرد: آموزش برای ناظران طرح نظام فنی مهندسی روستایی بسیار مهم است و باید نکات اجرایی در آموزش‌ها مورد توجه باشد.
ودرادامه گفتند: پرداخت نشدن تسهیلات بهسازی و مقاوم سازی مسکن روستایی توسط بانکهای عامل اجرای برنامه های مدون شده در این بخش را با تاخیر مواجه کرده است.
وی یادآورشد: وضعیت نابسامان تامین اعتبارات موجب شده حتی تسهیلات بهسازی مسکن روستایی مربوط به سالهای ۹۱ و ۹۲ نیز دریافت نشود.کلانتری، تاکید کرد: توسعه روستاها و ماندگاری روستاییان در محل زندگی خود در گرو تامین زیرساختهای لازم به ویژه فراهم کردن مسکن مقاوم روستایی است و بی توجهی به این امر آسیب جبران ناپذیری را به جامعه تحمیل می کند.وی تصریح کرد: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده دربازه زمانی ۸۳ تا ۹۳ سالانه ۲۰۰ واحد مسکونی روستایی در کشور باید بااستفاده از تسهیلات بانکی بهسازی و مقاوم سازی می شد.رییس گروه نظام فنی روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور گفت: درصورت تصویب نهایی، سقف تسهیلات بهسازی و مقاوم سازی هریک از واحدهای مسکونی روستایی از ۱۲۰ میلیون ریال به ۱۸۵ میلیون ریال افزایش خواهد یافت. وی، خلاهای قانون نظام فنی روستایی رااز چالش های پیش رو در پیشبرد فعالیت ها در این بخش برشمرد و اظهار کرد: قانون فعلی نظام فنی روستایی آنگونه که باید و شاید جامع و کامل نیست و بازنگری و ساماندهی آن نتایج بهتری درپی خواهد داشت.کلانتری، با اشاره به اینکه هم اکنون بین ۳۰ تا ۴۰ درصد واحدهای مسکونی روستایی کشور مقاوم سازی شده است، افزود: از مجموع چهار میلیون واحد مسکونی هدف گذاری شده تاکنون یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد بهسازی و مقاوم سازی شده است.وی با بیان اینکه واحدهای مسکونی روستایی بر اساس مقررات ملی مقاوم سازی می شوند، یادآورشد: نقش پررنگ ناظران فنی و رعایت استانداردها به مقاوم سازی واحدهای مسکونی منجر شده است.رییس گروه نظام فنی روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور گفت: بررسی های انجام شده پس از وقوع زلزله های اخیر در مناطق روستایی کشور نشان می دهد ساختمایی که توسط ناظران فنی روستایی مقاوم و بهسازی شده اند خسارات و تلفات جانی نداشته اند.
وی اظهار کرد: به یقین واحدهای مسکونی روستایی که توسط گروه نظام مهندسی بهسازی و مقاوم سازی شده اند در برابر زلزله ایمنی بالاتری دارند.
کلانتری، همچنین عدم فرهنگ سازی و ترویج نشدن نوسازی و مقاوم سازی واحدهای مسکونی در میان روستاییان رااز دیگر موانع مهم تحقق برنامه های این بخش اعلام و اظهارکرد: با وجود مشارکت و همکاری فعالانه ناظران فنی این مهم به خوبی درروستاها نهادینه نشده است.
به گفته این مسوول هم اکنون ۱۲ هزار ناظر فنی کاردان و کارشناس در یکهزارو ۳۰۰ دفتر فنی در مناطق روستایی سراسر کشور بر امر ساخت و ساز واحدهای مسکونی نظارت می کنند.

*

code

معرفی اجمالی بنياد مسكن زنجان

در پي فرمان حضرت امام در ۲۱ فروردين ۱۳۵۸ و افتتاح حساب ۱۰۰ و توجه عموم  به اين امر مهم بنياد مسكن انقلاب اسلامي در بيست وپنجم ارديبهشت ماه فعاليت خود را آغاز كرد. اساسنامه بنياد در تاريخ هفدهم آذرماه سال ۱۳۶۶ به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيدو طبق آن وظايفي بر عهده اين نهاد گذارده شده.

بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان با هفت شعبه در شهرستانهای زنجان ، ابهر ، خرمدره ، خدابنده ، طارم ، ماهنشان ، ایجرود و بانک ماشین آلات به منظور انجام مسئوليت ويژه بنياد مسكن در رابطه با توسعه مسكن در شهرها و روستاها و اقشار كم‌درآمد و بازسازي مناطق آسيب‌ديده از سوانح عهده‌دار وظايف مربوط مي‌باشند.

پیگیری درخواست های ثبت شده

تمام حقوق اين وب سايت متعلق به بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان مي باشد.

Template Design:Dima Group