امام خمینی (ره) : همه محرومان باید خانه داشته باشند ، هیچکس در هیچ گوشه مملکت نباید از داشتن خانه محروم باشد .
شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲

(خبرگزاری مهر ): دستاورد های ۴۰ ساله انقلاب: زدودن غبار محرومیت ازروستا

(خبرگزاری مهر): روستاها در ۴۰ سال از عمر نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در بخش های مختلف پیشرفت های چشمگیری داشته و غبار محرومیت از چهره روستاها زدوده شده است.

خبرگزاری مهر-گروه استانها: با استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و تشکیل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، توسعه مناطق روستایی و رفع محرومیت از روستاها به عنوان یک رویکرد مهم مورد توجه قرار گرفت و اجرای طرح های هادی و مقاوم سازی خانه های روستایی در سطح روستاهای کشور مطرح شد.

با روی کار آمدن نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، توسعه مناطق روستایی در اولویت فعالیت های عمران وآبادانی کشور قرار گرفت و در حال حاضر بعد از گذشت ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی طرح‌ هادی نزدیک به ۹۹ درصد روستاهای استان زنجان تهیه شده است و نزدیک به ۵۲ درصد از واحدهای مسکونی روستایی مقاوم‌سازی شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان با اشاره به اینکه ۹۹ درصد روستاهای استان زنجان دارای طرح هادی هستند، اظهار کرد: با توجه به برنامه ششم توسعه، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مکلف بوده در روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان، بحث اجرا و تهیه طرح هادی را انجام دهد. در همین راستا نیز بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان نزدیک به ۹۰۵ آبادی و حدود ۷۱۰ روستای بالای ۲۰ خانوار دارد که بالغ بر ۵۲ درصد بحث شروع اجرای طرح هادی محقق شده و نزدیک به ۹۹ درصد این روستاها نیز در بحث تهیه طرح اجرا شده است.

سیدسجاد صنعتی‌منفرد تصریح کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در موضوع تهیه و اجرای طرح‌های هادی و بحث عمران روستایی با موضوع بافت‌های باارزش و تهیه طرح برای روستاهایی که به لحاظ معماری واجد ارزش هستند و نیز در روستاهایی که هدف گردشگری به‌شمار می‌روند، بحث مطالعات و اجرای طرح‌های هدف گردشگری را در دستور کار خود دارد.

وی با یادآوری اینکه این اداره‌کل سه معاونت فنی شامل معاونت عمران روستایی، معاونت مسکن روستایی و بازسازی و معاونت مسکن شهری را در دل خود جای داده است، ادامه داد: از اقداماتی که این اداره‌کل در حوزه عمرانی روستایی انجام می‌دهد، می‌توان به بحث صدور سند در روستاها و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر با همراهی و همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک اشاره کرد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان یادآور شد: ر حال حاضر اجرای طرح هادی در نزدیک به ۵۲ درصد از روستاهای استان زنجان آغاز شده که امیدواریم با تامین اعتبارات دولتی در سطح استانی و ملی بتوانیم اقدامات را در این عرصه به صورت مستمر در بحث اجرای طرح هادی و بهسازی فضاهای روستایی شاهد باشیم.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان ادامه داد: همچنین برای سه روستای دیگر، بحث مطالعات طرح بافت باارزش روستایی را در دستور کار قرار دادیم که دو روستا را امسال تامین اعتبار کردیم و این دو روستا در شهرستان ماه‌نشان قرار دارد که در دستور کار بوده و در مراحل طرح تهیه قرار دارد.

صنعتی منفرد با بیان اینکه تا به امروز مصوبه چهار روستا را در برنامه ششم از کمیته ملی کشوری که متشکل از بنیاد مسکن، سازمان میراث‌فرهنگی، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط است، اخذ کرده‌ایم، تصریح کرد: هنوز هم پیگیر این موضوع هستیم تا بتوانیم در شهرستان‌ها نسبت به شناسایی روستاهایی که به لحاظ معماری واجد ارزش هستند، اقدام کرده و بتوانیم با شناسایی و معرفی آن‌ها به کمیته ملی، نظر اعضای کمیته ملی را به عنوان روستاهای هدف گردشگری و بافت باارزش در بحث تهیه و اجرا جلب کنیم.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان در خصوص سنددار کردن واحدهای روستایی، گفت: تا به امروز برای بیش از ۷۰ درصد خانه های روستایی، شامل  ۹۲ هزار و ۶۴۷ واحد روستایی سند مالکیت صادر شده است که این امر با همراهی و همکاری اداره‌کل ثبت اسناد و املاک استان زنجان و نیز مسئولان ذی‌ربط محقق می‌شود.

صنعتی فرد با یادآوری اینکه در معاونت بازسازی و مسکن روستایی، دو وظیفه عمده را دنبال می‌کنیم، بیان کرد: مسئول بازسازی در نقاط حادثه‌دیده روستایی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است و همان‌طور که در آخرین حوادث کشور از جمله زلزله کرمانشاه و ورزقان تبریز مشاهده کردیم، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی متولی بازسازی در نقاط حادثه‌دیده بوده است

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان  ادامه داد: در سال گذشته نیز بحث بازسازی روستاها و واحدهای آسیب‌دیده از سیل و مخاطرات سیل در دو شهرستان خدابنده و ماه‌نشان را انجام دادیم و سابق بر این نیز بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از دهه‌های اول انقلاب تا به امروز نسبت به بازسازی مناطق جنگ‌زده، ورود پیدا کرده و تا آخرین بازسازی‌ها که مربوط به سیل سال گذشته در شهرستان خدابنده و ماه‌نشان بود، این کار را ادامه داده است.

صنعتی منفرد افزود: علاوه بر این در زمان‌هایی که بحث حوادث غیرمترقبه نباشد، رویکرد بنیاد مسکن و شعار همیشگی آن بحث «پیشگیری بهتر از درمان است» را مدنظر قرار داده و شعار اینکه «ایمن بسازیم تا در امان بمانیم» نیز رویکرد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است که با تامین اعتباراتی که توسط دولت و بر اساس قوانینی که در مجلس مصوب شده و وام‌ها و تسهیلات کم‌بهره با مبلغ ۲۵ میلیون تومان، بنیاد مسکن متولی شناسایی، تشکیل پرونده و ارجای این وام‌ها به متقاضیانی که در روستاها می‌خواهند واحدهای مقاوم در برابر زلزله بسازند را در زمان‌های عادی انجام می‌دهد.

وی با بیان اینکه تا به امروز توانسته‌ایم نزدیک به ۵۲ درصد از واحدهای مسکونی روستایی را مقاوم‌سازی کنیم که این میزان ۱۰ درصد بالاتر از نرم کشوری است، اظهار کرد: هر چند روستاهایی را که در معرض خطر بوده و بر روی گسل هستند را نیز شناسایی کرده‌ایم.

صنعتی منفرد افزود: هدف اصلی، شناسایی روستاهای پرخطر و هدایت این وام‌ها و تسهیلات برای روستاهایی که بیشترین نیازمندی را برای مقاوم‌سازی دارند، است که مبلغ این تسهیلات ۲۵ میلیون تومان با بهره ۵ درصد و بازپرداخت ۱۵ ساله تعیین شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان گفت: برای تکمیل واحدهایی که از این محل برای ساخت و ساز تسهیلات دریافت کرده‌اند و افراد بی‌بضاعت و محرومی که نتوانسته‌اند واحدهای خود را تکمیل کنند، از طریق حساب ۱۰۰ حضرت امام جهت تکمیل این واحدها، موضوع پرداخت بلاعوض را برای این روستاییان داریم که بتوانند واحدهای نیمه‌تمام خود را تکمیل کرده و به بهره‌برداری برسانند.

صنعتی منفرد با بیان اینکه در استان زنجان ۲۲ روستای هدف گردشگری انتخاب شده است به تهیه طرح و بهسازی روستاهای هدف گردشگری به تعداد ۱۰ روستا اشاره کرد و گفت: در حال حاضر روستاهای گلابر، ویر، خوئین و درسجین دارای طرح هادی هدف گردشگری و روستاهای ماری، حاج سیران، ولی در، شیت، علم کندی و چپ دره شش روستا جهت تهیه طرح هادی هدف گردشگری در طول برنامه ششم توسعه انتخاب‌شده است.

وی از تهیه طرح روستاهای دارای بافت با ارزش به تعداد ۷ روستا در سطح استان خبر داد و گفت: روستاهای قلعه و درس جین دارای طرح بافت با ارزش، روستای قوزلو در دست تهیه طرح و روستاهای خور جهان، انجلین، جزیمق و لار نیز جهت تهیه طرح بهسازی بافت با ارزش در برنامه ششم توسعه قرار دارند.

صنعتی منفرد در ادامه با اشاره به اینکه در بحث احداث واحدهای بوم‌گردی در قالب تفاهم‌نامه‌ای با میراث‌فرهنگی، در این زمینه نیز ورود پیدا کرده‌ایم، افزود: پرداخت وام کم‌بهره برای ساخت این واحدها و نیز مرمت و بهسازی واحدهایی که در سطح روستا می‌خواهند مورد هدف بوم‌گردی قرار گیرند، جزو برنامه‌های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به‌شمار می‌رود و این بدان معنی است که زیرساخت‌های گردشگری با تهیه و اجرای طرح‌های هادی با رویکرد گردشگری و با اجرای روستاهای بافت باارزش فراهم می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه مسکن شهری نیز بنیاد مسکن برای خانه‌دار شدن اقشار کم‌درآمد و محروم در جامعه، بحث ساخت مسکن و تحویل آن‌ها به اقشار کم‌درآمد و محروم را در دستور کار قرار داده که طی دو سال گذشته مطالعه، تحویل زمین، تامین زمین و اخذ پروانه، تهیه نقشه مشخصات فنی برای این واحدها و نیز شروع احداث این واحدها در حدود نزدیک به ۶۰۰ واحد را در سطح استان در دستور کار قرار دادیم که امیدواریم طی دو ماه آینده در شهر زنجان نیز نزدیک به ۳۰۰ واحد را بتوانیم کلنگ‌زنی کنیم که مقدمات شروع کار فراهم شده است.

*

code

معرفی اجمالی بنياد مسكن زنجان

در پي فرمان حضرت امام در ۲۱ فروردين ۱۳۵۸ و افتتاح حساب ۱۰۰ و توجه عموم  به اين امر مهم بنياد مسكن انقلاب اسلامي در بيست وپنجم ارديبهشت ماه فعاليت خود را آغاز كرد. اساسنامه بنياد در تاريخ هفدهم آذرماه سال ۱۳۶۶ به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيدو طبق آن وظايفي بر عهده اين نهاد گذارده شده.

بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان با هفت شعبه در شهرستانهای زنجان ، ابهر ، خرمدره ، خدابنده ، طارم ، ماهنشان ، ایجرود و بانک ماشین آلات به منظور انجام مسئوليت ويژه بنياد مسكن در رابطه با توسعه مسكن در شهرها و روستاها و اقشار كم‌درآمد و بازسازي مناطق آسيب‌ديده از سوانح عهده‌دار وظايف مربوط مي‌باشند.

پیگیری درخواست های ثبت شده

تمام حقوق اين وب سايت متعلق به بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان مي باشد.

Template Design:Dima Group