امام خمینی (ره) : بر دولت اسلامی است که برای خانه دار شدن ملت چاره ای بیندیشد و بر همه مردم است که در این مورد همکاری کنند
سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱

(خبرگزاری فارس) : توجه به حفظ معماری و هویت روستاها از رویکردهای اصلی بنیاد مسکن استان است

(خبرگزاری فارس) : توجه به حفظ معماری و هویت روستاها از رویکردهای اصلی بنیاد مسکن استان است

مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان با بیان اینکه توجه به حفظ معماری و هویت روستاها اولویت بنیاد مسکن است، گفت: در زمینه مقاوم‌سازی ۹۱ هزار و ۲۶۵ واحد مسکونی روستایی شناسایی و تا به امروز ۴۶ هزار و ۳۷۰ واحد مسکونی روستایی برابر با ۵۱ درصد، توسط بنیاد مسکن استان مقاوم‌سازی شده است.

سجاد صنعتی منفرد امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان ماندگاری روستاییان در روستاها و جلوگیری از مهاجرت بی‌رویه آنها به شهرها را از دیگر اهداف بنیاد عنوان و اظهار کرد: در همین راستا، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به دنبال ایجاد خدمات رفاهی و امکانات در روستاهاست تا ساکنان روستایی را به ماندن در روستاها، تشویق کند.

وی با اشاره به اینکه، حفظ هویت معماری بومی مسکن روستایی، تامین مسکن متناسب با نیاز روستایی از جنبه تقویت زیباشناسی سیمای روستایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، گفت: احداث مسکن مقاوم و بادوام و سرپناه امن برای روستاییان اهمیت ویژه‌ای داشته و در این میان شعار ‘پیشگیری بهتر از درمان ‘سرلوحه این بنیاد قرار دارد، چرا که تحقق آن می‌تواند از بروز آسیب‌های ناشی از وقوع حوادث طبیعی و غیرطبیعی جلوگیری کند که در این راستا، ضروری است که مقاوم‌سازی در سطح روستاها به یک فرهنگ و انگیزه تبدیل شود.

مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان با بیان اینکه، افزایش جمعیت شهرنشینی و شیوع بیکاری و تورم در شهرها و در مقابل ارائه خدمات رفاهی به روستاییان تلاش می شود تا مهاجرت به شهرها کم تر شده و از میزان رشد آن کاسته شود، خاطر نشان کرد: ساخت منازل مسکونی جدید  و نوسازی شده با امکانات بیشتر در روستاها یکی از مهم‌ترین مسائل اصلی توسعه روستاست، که در سال‌های اخیر اقدامات فراوانی توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و دیگر نهادها برای سازماندهی و ساماندهی ساخت و ساز در روستاها صورت گرفته است.

سجاد صنعتی منفرد طرح ویژه بهسازی و مقاوم سازی مسکن روستایی را از مهمترین فعالیت های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی دانست و گفت: پیشگیری از تخریب مسکن روستایی در حوادث ،تمرکز سرمایه گذاری در روستاهای مستعد، توزیع عادلانه اعتبارات بخش مسکن در شهر و روستا،ترویج مقاوم‌سازی، آموزش و ارتقاء دانش فنی روستائیان، ترویج الگوی ساخت مسکن اقتصادی، امکان مطالعه و بررسی برای دستیابی به فن آوری کارا و مناسب برای مسکن روستایی از جمله اهداف اصلی این طرح است.

وی تاکید کرد: با توجه به لزوم ساخت واحدهای مسکونی مقاوم و امن در مقابل خطرات حوادث طبیعی، ضرورت تشکیل یک نظام کنترلی در ساخت و سازهای روستایی برای دست یابی به مسکن روستایی مقاوم و نیز اهمیت مسکن روستایی در رشد و توسعه پایدار، موضوع ساخت و ساز اصولی با نظارت مناسب نباید نادیده گرفته شود.

مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان گفت: در سطح استان زنجان، بیش از ۴۶ هزار خانوار از تسهیلات طرح ویژه بهسازی و مقاوم سازی مسکن روستایی استفاده کرده‌اند، که این امر نشان می‌دهد که روستائیان از این طرح استقبال ویژه‌ای کرده‌اند.

صنعتی منفرد با بیان اینکه، تسهیلات طرح ویژه بهسازی و مقاوم سازی مسکن روستایی با کارمزد ۵ درصد تاسقف ۱۸ و ۲۰ میلیون تومان به واحدهای مسکونی روستایی و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر پرداخت می‌شود، ادامه داد: با شناسایی مناطق کم برخوردار و برنامه‌ریزی مناسب می‌توان روند رو به رشدی را در ارائه تسهیلات طرح ویژه بهسازی و مقاوم سازی مسکن روستایی دنبال کرد.

وی ادامه داد: در ۶ ماهه گذشته، با پیگیری و تاکیدات استاندار بر همکاری بانک‌های عامل و ضرورت سرعت بخشیدن به احداث مسکن مقاوم در روستاها و تلاش بنیاد مسکن استان زنجان، ۷۰ درصد از سهمیه ابلاغی تسهیلات طرح ویژه بهسازی و مقاوم سازی مسکن روستایی در استان برای مقاوم سازی واحدهای مسکونی روستایی محقق شده است.

مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان تصریح کرد: از مجموع ۳ هزار و ۲۰۰ فقره تسهیلات طرح ویژه بهسازی و مقاوم سازی، از محل اعتبارات سال ۹۵ مسکن روستایی استان زنجان، ۲ هزار و ۵۸۱ سهمیه ابلاغ شده و از این تعداد قرارداد ۱۸۳۱ فقره تسهیلات بهسازی و مقاوم سازی مسکن روستایی در بانک‌ها منعقد شده است.

صنعتی منفرد یادآور شد: واحدهای مسکونی روستایی که از طرح ویژه بهسازی ومقاوم سازی استفاده کرده‌اند، تا مدت ۱۰ سال بیمه حوادث شده و در صورت خسارت می‌توانند از بیمه مذکور استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه، در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر ۵ هزار واحد مسکونی با استفاده از تسهیلات طرح ویژه بهسازی و مقاوم‌سازی شده روستایی در استان مقاوم سازی شده، خاطرنشان کرد: در سطح استان زنجان، ۹۱ هزار و ۲۶۵ واحد مسکونی روستایی شناسایی و تا به امروز ۴۶ هزار و ۳۷۰ واحد مسکونی روستایی برابر با ۵۱ درصد، توسط بنیاد مسکن استان مقاوم سازی شده است.

 

 

لینک خبر:

*

code

معرفی اجمالی بنياد مسكن زنجان

در پي فرمان حضرت امام در ۲۱ فروردين ۱۳۵۸ و افتتاح حساب ۱۰۰ و توجه عموم  به اين امر مهم بنياد مسكن انقلاب اسلامي در بيست وپنجم ارديبهشت ماه فعاليت خود را آغاز كرد. اساسنامه بنياد در تاريخ هفدهم آذرماه سال ۱۳۶۶ به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيدو طبق آن وظايفي بر عهده اين نهاد گذارده شده.

بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان با هفت شعبه در شهرستانهای زنجان ، ابهر ، خرمدره ، خدابنده ، طارم ، ماهنشان ، ایجرود و بانک ماشین آلات به منظور انجام مسئوليت ويژه بنياد مسكن در رابطه با توسعه مسكن در شهرها و روستاها و اقشار كم‌درآمد و بازسازي مناطق آسيب‌ديده از سوانح عهده‌دار وظايف مربوط مي‌باشند.

پیگیری درخواست های ثبت شده

تمام حقوق اين وب سايت متعلق به بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان مي باشد.

Template Design:Dima Group