امام خمینی (ره) : همه محرومان باید خانه داشته باشند ، هیچکس در هیچ گوشه مملکت نباید از داشتن خانه محروم باشد .
دوشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۲

(خبرگزاری ایسنا و کانال استانداری):مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان: تثبیت جمعیت روستاها با اجرای طرح بوم‌گردی محقق می‌شود

(خبرگزاری ایسنا و کانال استانداری زنجان): مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان گفت: مزایای اجرای طرح بوم‌گردی، تثبیت جمعیت روستاهای استان است

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، سجاد صنعتی‌منفرد در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: احداث اقامتگاه‌های بوم‌گردی، فرصتی طلایی برای رونق و توسعه پایدار در روستاها است، که در عین حال می‌تواند کمک‌حال معیشت و اقتصاد خانوارهای روستایی نیز باشد، به همین دلیل با توجه به تغییر سلیقه و سبک زندگی مردم، افزایش آگاهی آن‌ها و نیز اشباع‌ شدن جاذبه‌های پربازدید، تمایل گردشگران به سفر به محیط‌‌های روستایی و مناطق بکر و آشنایی با فرهنگ‌ها و ارزش‌های این مناطق سوق پیدا کرده و این عامل موجب افزایش تعداد گردشگران علاقه‌مند به فعالیت‌های بوم‌گردی شده است.

 

این مسئول، مزایای اجرای طرح بوم‌گردی را تثبیت جمعیت روستاهای استان و نیز توسعه گردشگری در منطقه دانست و افزود: حفظ و گسترش مشاغل در روستاها، ایجاد کسب و کارهای جدید، بهبود وضعیت حمل و نقل، فرصت‌های جدید برای افراد و پایداری محیط زیست، از دیگر مزایای این طرح است.

 

وی با بیان اینکه سکونت در اقامتگاه‌های بوم‌گردی برای بسیاری از گردشگران دارای جاذبه‌های فراوانی است، افزود: مردم به لحاظ برخی مشکلات همواره در پی محیطی آرام و به دور از هیاهو هستند که این مهم علاوه‌بر کسب یک تجربه خوب می‌تواند در بهبود معیشت خانوارهای روستایی نیز مفید واقع شود.

 

صنعتی‌منفرد با اشاره به امضای تفاهم‌نامه سه‌جانبه بین معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری زنجان، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان و اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، خاطرنشان کرد: این تفاهم‌نامه با هدف کمک به حفظ جمعیت در روستاها و تقویت زیرساخت‌ها و فعال‌سازی ظرفیت‌های گردشگری به صورتی که بسترسازی عناصر اجرای تورهای گردشگری روستایی فراهم شود، منعقد شده است.

 

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان یادآور شد: برای احداث واحدهای بوم‌گردی در روستاهای هدف گردشگری، تسهیلات ۱۵ میلیون تومانی با سود چهار درصد با بازپرداخت ۶۰ ماهه و علاوه بر آن تسهیلات ۲۰ میلیون تومانی هم با سود پنج درصد با بازپرداخت ۱۲ ساله با احتساب سه سال دوران مشارکت پرداخت می‌شود.

 

وی با بیان اینکه سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نیز تسهیلات ویژه‌ای برای احداث واحدهای بوم‌گردی در نظر گرفته است، تصریح کرد: همچنین برای رونق‌بخشی به این بخش، استانداری نیز در بحث صدور پروانه ساخت این نوع واحدها تسهیلاتی را در نظر گرفته و تحقق این مهم، فضایی مناسب را در گسترش بوم‌گردی روستایی در استان فراهم می‌کند و در حال حاضر تعداد پرونده‌های رسیده برای دریافت تسهیلات به کمیته تشکیل شده در این خصوص ۸۶ مورد است و ۴۹ مورد از این تعداد در کمیته مشترک مصوب و ۵ مورد نیز به تایید کمیته ملی رسیده‌ که می‌توانند تسهیلات دریافت کنند.

 

این مسئول اظهار کرد: تسهیلات قرض‌الحسنه ۱۵ میلیون تومانی برای مرمت و بازسازی ۴ واحد بوم‌گردی در روستای درسجین شهرستان ابهر و یک واحد نیز در روستای تشویر شهرستان طارم اختصاص یافته است، باید توجه کرد که با ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی و مرمت بافت‌های با ارزش روستایی در راستای جذب گردشگر، باید به مسئله کیفیت و بازاریابی نیز توجه شود تا در کنار بالا بردن تعدادخانه‌های بوم‌گردی، شاهد افزایش تعداد گردشگران در این حوزه باشیم.

 

صنعتی‌منفرد، گردشگری را یک فرآیند مردم‌محور دانست و گفت: رویکرد مهم این اداره‌کل در ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی، ایمن‌سازی جوامع محلی است و ساکنان بومی روستاها با ارائه خدمات یکپارچه و پذیرایی اصیل می‌توانند نقش تعیین‌کننده‌ای در جذب مسافران و احیا آداب ‌و رسوم بومی و محلی داشته باشند. افزایش درآمد، ایجاد فرصت‌های شغلی، توسعه راه‌ها و حفظ مکان‌های قدیمی و تاریخی تنها بخشی از خصوصیت صنعت گردشگری است که با گسترش آن، بدون شک شاهد توسعه برخی مناطق محروم روستایی خود خواهیم بود.

 

 

لینک خبر:

*

code

معرفی اجمالی بنياد مسكن زنجان

در پي فرمان حضرت امام در ۲۱ فروردين ۱۳۵۸ و افتتاح حساب ۱۰۰ و توجه عموم  به اين امر مهم بنياد مسكن انقلاب اسلامي در بيست وپنجم ارديبهشت ماه فعاليت خود را آغاز كرد. اساسنامه بنياد در تاريخ هفدهم آذرماه سال ۱۳۶۶ به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيدو طبق آن وظايفي بر عهده اين نهاد گذارده شده.

بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان با هفت شعبه در شهرستانهای زنجان ، ابهر ، خرمدره ، خدابنده ، طارم ، ماهنشان ، ایجرود و بانک ماشین آلات به منظور انجام مسئوليت ويژه بنياد مسكن در رابطه با توسعه مسكن در شهرها و روستاها و اقشار كم‌درآمد و بازسازي مناطق آسيب‌ديده از سوانح عهده‌دار وظايف مربوط مي‌باشند.

پیگیری درخواست های ثبت شده

تمام حقوق اين وب سايت متعلق به بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان مي باشد.

Template Design:Dima Group