امام خمینی (ره) : از بنیاد مسکن که زحمات زیادی در ایران کشیده اند تشکر میکنم
سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱

(خبرگزاری ایرنا) : بوم گردی، فرصت رشد اقتصادی روستاهای زنجان

(خبرگزاری ایرنا) : بوم گردی، فرصت رشد اقتصادی روستاهای زنجان

طرح بومگردی از ابتدای سال ۹۶ در کشور مطرح، طرحی که زنجان در ابتدای اجرای آن رتبه ۲۷ و در انتهای سال گذشته، رتبه پنج را از آن خود کرد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان هم با اعلام چنین آماری گفت: روستاهای زنجان تنوع جاذبه گردشگری بالایی دارند و می توانند به فرصتی برای جذب گردشگری تبدیل شوند.
بحیی رحمتی افزود: نباید یک روزه منتظر شکوفایی اقتصادی روستاییان بود، موفقیت این کار نیازمند طی زمان و تبلیغ فراوان است.
زنجان ۹۳۵ روستای دارای سکنه دارد اما تمام این مناطق دارای جاذبه گردشگری نیستند و در مقابل برخی از آنها جذابیت های منحصر به فردی را در خود جای داده اند.
طبیعت روستاهای طارم از جمله شیت و نوکیان، جاذبه های طبیعی ماهنشان همچون منطقه قارقالان، فضای تاریخی روستای خوئین ایجرود، روستای سه هزار ساله قروه در ابهر، معماری خاص و قدیمی روستای درسجین در همین منطقه، مسیرهای رویایی روستایی شهرستان خرمدره از جمله مناطق دارای جذابیت های منحصر به فرد هستند.
این در حالی است که دولت با آغاز اجرای طرح توسعه و اشتغال روستایی، موضوع تولید صنایع دستی و جذب گردشگر در روستاها را به طور جد در دستور کار قرار داد و بابت آن هم ۱٫۵ میلیارد دلار اعتبار پیش بینی کرد.
مسئولان زنجانی هم با همین رویکرد حمایتی دولت از روستاییان، موضوع را با جدیت دنبال کردند و نتیجه آن جهش ۲۲ رتبه ای این استان در زمینه بومگردی شد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان اعلام کرد: این استان در ابتدای سال ۹۶ رتبه ۲۷ و در پایان آن رتبه پنج کشور را در اختیار داشت.
در همین زمینه مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب استان زنجان از پرداخت تسهیلات برای ایجاد واحدهای بوم گردی در این استان خبر داد و گفت: تسهیلات ۱۵۰ میلیون ریالی با سود چهار درصد و با بازپرداخت ۶۰ ماهه و علاوه بر آن تسهیلات ۲۰۰ میلیون ریالی هم با سود پنج درصد با بازپرداخت ۱۲ ساله با احتساب سه سال دوران مشارکت پرداخت می‌شود.
سجاد صنعتی منفرد اضافه کرد که اقامتگاه‌های بوم گردی فرصت مناسبی برای توسعه گردشگری در روستاها به شمار می آید که در این زمینه، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان برای توسعه صنعت بوم گردی و گردشگری روستایی، تسهیلات ویژه‌ای در نظر گرفته است.
وی افزود: ۱۵۰ میلیون ریال برای نوسازی و مقاوم سازی و ۲۰۰میلیون ریال هم برای ساخت واحدهای جدید بوم گردی پیش بینی شده است.
استاندار زنجان هم در همین زمینه بارها این موضوع را مطرح کرده است که باید تولید صنایع دستی در روستاها ترویج و گسترش یابد، زیرا صنعتی سبز با درآمد قابل توجه و بدون وابستگی به منابع آبی محدود محسوب می شود.
اسدالله درویش امیری این را هم مورد تاکید قرار داده است که باید مشاغل پایداری در روستاها ایجاد کرد که بتواند درآمد روستاییان را افزایش دهد و وضعیت معیشتی آنان را بهبود بخشد و در همین زمینه بومگردی و توسعه گردشگری می تواند طرحی موفق محسوب شود.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان هم در این رابطه مهمترین اقدام انجام شده در زمینه گسترش بوم گردی را آموزش و اطلاع رسانی اعلام و از اعزام دهیاران روستاهای منتخب به روستاهای گردشگری کاشان خبر داد.
علی اکبر شرفی افزود: هر روستایی را نمی توان به عنوان روستای گردشگری معرفی کرد، مطابق با استانداردهای جهانی، باید جاذبه های منحصر به فردی در هر منطقه وجود داشته باشد که بتوان به آن اتکا کرد.
وی تاکید کرد: شغل بیشتر روستاییان دامپروری و کشاورزی است و گردشگری می تواند زندگی و وضعیت اقتصادی آنان را متحول کند.
معاون بازسازی بنیاد مسکن استان زنجان در کنار تمام این سخنان از نبود محدودیت برای پرداخت تسهیلات خبر داد و یادآور شد: علاوه بر روستاهای گردشگری تعریف شده برای اجرای طرح بوم گردی، این تسهیلات به روستاییان ساکن در مناطق واقع در مسیرهای گردشگری هم پرداخت می شود.
سید محمد موسوی اضافه کرد: سال گذشته ۴۸ واحد در کمیته بومگردی این استان به تصویب رسید و بنیاد مسکن هم تسهیلات ۱۵۰ میلیون ریالی به آنان پرداخت و برخی هم از تسهیلات پیش بینی شده میراث فرهنگی استفاده کردند.
آمار و اطلاعات منتشر شده از مسئولان حوزه گردشگری و روستاییان فقط تایید کننده یک موضوع است، موفقیت در اجرای طرح بوم گردی، طرحی که بناست معیشت روستاییان را بهبود بخشد و زمینه جذب گردشگر به این استان را فراهم سازد.

 

لینک خبر:

*

code

معرفی اجمالی بنياد مسكن زنجان

در پي فرمان حضرت امام در ۲۱ فروردين ۱۳۵۸ و افتتاح حساب ۱۰۰ و توجه عموم  به اين امر مهم بنياد مسكن انقلاب اسلامي در بيست وپنجم ارديبهشت ماه فعاليت خود را آغاز كرد. اساسنامه بنياد در تاريخ هفدهم آذرماه سال ۱۳۶۶ به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيدو طبق آن وظايفي بر عهده اين نهاد گذارده شده.

بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان با هفت شعبه در شهرستانهای زنجان ، ابهر ، خرمدره ، خدابنده ، طارم ، ماهنشان ، ایجرود و بانک ماشین آلات به منظور انجام مسئوليت ويژه بنياد مسكن در رابطه با توسعه مسكن در شهرها و روستاها و اقشار كم‌درآمد و بازسازي مناطق آسيب‌ديده از سوانح عهده‌دار وظايف مربوط مي‌باشند.

پیگیری درخواست های ثبت شده

تمام حقوق اين وب سايت متعلق به بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان مي باشد.

Template Design:Dima Group