امام خمینی (ره) : از بنیاد مسکن که زحمات زیادی در ایران کشیده اند تشکر میکنم
شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲

حضور معاون عمران روستایی بنیاد مسکن کشور به همراه مدیرکل بنیاد مسکن استان در جلسه مشترک بررسی وضعیت روستاهای شهرستان های ایجرود و ماهنشان

جلسه مشترک بررسی وضعیت روستاهای شهرستان های ایجرود و ماهنشان با حضور  مهندس شاملو معاون عمران روستایی بنیاد مسکن کشور ، مهندس صنعتی منفرد مدیرکل بنیاد مسکن استان در روز دوشنبه مورخه ۲۵/۶/ ۹۸ برگزار شد.

این جلسه که با حضور  دکتر خاتمی نماینده مردم شهرستان های ایجرود و ماهنشان در مجلس شورای اسلامی ، حجت الاسلام و المسلمین مقدمی امام جمعه شهرستان ایجرود ، باب اله فتحی فرماندار این شهرستان و جمعی از معاونین و مدیران استانی و شهرستانی همراه بود، در خصوص مشکلات موجود در این شهرستان ها رای زنی و گفت و گو شد.

در ابتدا مهندس شاملو معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور بر اقدامات مثبت و ارزشمند بنیاد مسکن استان در سطح روستاها اشاره کرد و گفت: با توجه به تعامل و هماهنگی های لازم بین بنیاد مسکن استان، استانداری و سازمان مدیریت و برنامه ریزی اقدامات مطلوبی در استان به ویژه در زمینه منظومه های روستایی و جذب اعتبارات قیر یارانه ای انجام شده است.

وی به مطالعات منظومه های روستایی در استان زنجان  اشاره کرد و ادامه داد: منظومه های روستایی  به عنوان طرحی که ماهیت  یکپارچه و فرابخشی دارد  هم اکنون در استان زنجان بصورت پایلوت در حال انجام است و طی ماه های اینده به پایان خواهد رسید.

وی با بیان اینکه، بر اساس این طرح  ظرفیت ها و محدودیت های توسعه روستاها مطالعه، برنامه ریزی و عملیاتی می شود، خاطر نشان کرد: بر اساس این طرح فرمانداران  با شناخت ظرفیت ها و محدودیت های توسعه هر روستا از نظر اقتصادی،اجتماعی،عمرانی و فرهنگی در بحث سرمایه گذاری ها سندی علمی خواهند داشت که می تواند بسیار اثرگذار باشد.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن کشور  با اشاره به تلاش مضاعف این نهاد انقلابی  در خصوص آبادانی روستاها و زدودن محرومیت از چهره روستاها اظهار کرد: توسعه روستاها امری ضروری است، چرا که خالی شدن روستاها از جمعیت از عوامل اصلی مشکلات کشور به شمار می آید.

وی تصریح کرد: هنوز اعتبارات با نیازهای روستا ها حهت توسعه و پیشرفت انها هماهنگ نیست و بنیاد مسکن تلاش دارد که فعالیت در روستاها علی رغم کاهش اعتبارات و محدودیت ها به هیچ وجه متوقف نشود.

مهندس شاملو به بازنگری طرح هادی در سطح کشور اشاره کرد و افزود: یکی از راه حل ها اولویت بندی روستاها است و می توان گفت بازنگری ها گاها نیاز به تغییرات عمده ندارد و مشکلات مردم در این زمینه قابل حل است.

وی بر ضرورت هماهنگی و هم افزایی دستگاه ها و نهادها در راستای حل مشکلات روستائیان تاکید کرد و گفت: تمامی دستگاه ها و نهادها در راستای حل مشکلات و توسعه روستاها وظایف  مشخصی دارند و بایستی دستگاه ها مکمل یکدیگر باشند.

این مسئول با بیان اینکه، متاسفانه برخی روستاها در معرض آسیب و خطر هستند که بنیاد مسکن مطالعات اساسی در این زمینه انجام داده است، اظهار کرد: متاسفانه اعتبار خاصی در این خصوص ارائه نشده، که در صورت تخصیص اعتبار به روستاهای استان زنجان نیز کمک خواهیم نمود.

مهندس شاملو  به ایمن سازی در روستاها و  خسارت های ناشی از بارندگی های اخیر در سطح استان اشاره کرد و گفت: بنیاد مسکن استان با رای زنی های صورت گرفته به خوبی توانسته اعتبارات و تسهیلات خوبی در این زمینه جذب نماید.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه، گردشگری روستایی یکی از فاکتورهای توسعه اقتصادی روستاهابه شمار می آید که این امر مستلزم ایجاد زیرساخت های لازم است.، افزود: استان زنجان ظرفیت های بالایی در این زمینه دارد، که می توان گفت روستای درسجین نمنه بارز این موضوع است .

سپس  مهندس صنعتی منفرد ضمن ارائه گزارشی در خصوص فعالیت های این نهاد انقلابی به ویژه در سطح روستاها ، از حمایت های صورت گرفته از سوی بنیاد مسکن کشور به ویژه در حوزه عمران روستایی تشکر نمود و اظهار کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان، همواره در راستای محرومیت زدایی و توسعه و پیشرفت استان به ویژه امر محرومیت زدایی در سطح روستاها  پیشتاز و گام های مطلوبی برداشته است.

وی ادامه داد: درراستای توسعه روستاها و اجرای طرح های هادی هم افزایی و هماهنگی مناسبی بین بنیاد مسکن استان و استانداری وجود دارد.

مهندس صنعتی منفرد به مطالعات منظومه های روستایی در استان با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی اشاره کرد و گفت: استان زنجان به عنوان اولین استانی  در کشور است که مطالعات منظومه های روستایی در ۱۷ بخش  آن در حال تهیه می باشد.

سپس دکتر خاتمی به  مشکلات  موجود در روستاهای شهرستان های ایجرود و ماهنشان اشاره کرد و گفت: برای اجرای طرح های هادی نیازمند جذب اعتبارات بیشتری به ویژه در خصوص قیر یارانه ای هستیم که امیدواریم با کمک بنیاد مسکن این موضوع حل شود.

وی  جابجایی برخی  روستاهای در معرض خطر و سیل را ضروری دانست و ادامه داد: برخی  روستاها در سطح شهرستان های ایجرود و ماهنشان به علت واقع شدن در مسیر سیلاب، مشمول جابجایی هستند که در این زمینه باید اقدامات اساسی صورت گیرد.

 

*

code

معرفی اجمالی بنياد مسكن زنجان

در پي فرمان حضرت امام در ۲۱ فروردين ۱۳۵۸ و افتتاح حساب ۱۰۰ و توجه عموم  به اين امر مهم بنياد مسكن انقلاب اسلامي در بيست وپنجم ارديبهشت ماه فعاليت خود را آغاز كرد. اساسنامه بنياد در تاريخ هفدهم آذرماه سال ۱۳۶۶ به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيدو طبق آن وظايفي بر عهده اين نهاد گذارده شده.

بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان با هفت شعبه در شهرستانهای زنجان ، ابهر ، خرمدره ، خدابنده ، طارم ، ماهنشان ، ایجرود و بانک ماشین آلات به منظور انجام مسئوليت ويژه بنياد مسكن در رابطه با توسعه مسكن در شهرها و روستاها و اقشار كم‌درآمد و بازسازي مناطق آسيب‌ديده از سوانح عهده‌دار وظايف مربوط مي‌باشند.

پیگیری درخواست های ثبت شده

تمام حقوق اين وب سايت متعلق به بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان مي باشد.

Template Design:Dima Group