امام خمینی (ره) : همه محرومان باید خانه داشته باشند ، هیچکس در هیچ گوشه مملکت نباید از داشتن خانه محروم باشد .
سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱

تحصیل ۱۰ هزار نفر دانشجو در دانشگاه زنجان

 

با تصویب شورای گسترش آموزش عالی در جلسه شماره ۹۷ مورخ ۱۵/۵/۱۳۵۳ مدرسه عالی کشاورزی و دامپروری در شهر زنجان تاسیس و شروع به کار نموده و مقرر گردید که از اول مهرماه سال ۱۳۵۴ فعالیت آموزشی خود را با پذیرش ۷۲ دانشجو از طریق آزمون سراسری در دو رشته مدیریت کشاورزی و مدیریت دامپروری آغاز کند.

پس از سه سال با تلاش عده‌ای از مسئولین استان و دانشگاهیان و امکانات خوب موجود در استان، در جلسه ۱۱/۳/۱۳۶۴ شورای بازگشایی وزارت فرهنگ و آموزش عالی، ضمن احیاء دانشکده کشاورزی زنجان؛ و همگام با موافقت شورای گسترش آموزش عالی در ۵/۲/۱۳۶۶، مبنی بر پذیرش دانشجو در آموزشکده فنی زنجان، مجوز تبدیل دانشکده کشاورزی زنجان به مجتمع آموزش عالی زنجان (شامل آموزشکده فنی و دانشکده کشاورزی) در تاریخ ۱۹/۲/۱۳۶۶را صادر نمود.

همچنین با تأسیس دانشکده علوم در سال ۱۳۶۹ و دانشکده ادبیات و علوم انسانی در سال ۱۳۷۰، سرانجام در تاریخ ۱۵/۱۱/۱۳۷۰ وزارت فرهنگ و آموزش عالی وقت با ارتقاء مجتمع آموزش عالی زنجان به دانشگاه زنجان موافقت نمود. در حال حاضر دانشگاه زنجان با ۴ دانشکده: علوم، علوم انسانی، کشاورزی، مهندسی، ۹۸۶۵ نفر دانشجو در ۱۷۷ رشته تحصیلی و با ۳۹۹ نفر هیات علمی مشغول به فعالیت است.

دانشگاه زنجان طی چهل سال پیروزی انقلاب اسلامی مسیر رشد و توسعه را طی کرده و امروز تبدیل به دانشگاه بالغ در سطح کشور شده است. در دهه نخست انقلاب اسلامی تلاش برای توسعه کمی در رشته های کشاورزی و پیگیری ارتقاء جایگاه آموزشکده به مرکز آموزش عالی پیگیری و محقق شد.

ارتقاء جایگاه مرکز آموزش عالی به دانشگاه و توسعه کمی و کالبدی دانشگاه در دهه دوم انقلاب اسلامی محقق شد و طی دهه سوم انقلاب اسلامی توسعه رشته های فنی و توسعه فیزیکی دانشگاه انجام شد. در دهه چهارم انقلاب اسلامی نیز توسعه کیفی دانشگاه با گسترش رشته های آموزشی و همچنین حرکت در جهت تبدیل شدن از دانشگاه آموزشی به دانشگاه آموزشی- پژوهشی محقق گردید.

جذب هیات علمی در گروه های مختلف آموزشی طی دهه چهارم انقلاب اسلامی انجام شد و  این دانشگاه تبدیل به دانشگاه بالغ گردید. ودستیابی به تراز مطلوب دانشگاه متوسط به بالای کشوری و دانشگاه خوب مرکز استانی نیز طی دهه چهارم انقلاب اسلامی محقق شد.

تعداد اعضای هیئت علمی دانشگاه زنجان از تعداد ۱۵ نفر سال ۱۳۵۷ به  ۴۰۴ نفر در سال ۱۳۹۷ رسیده است. تعداد اعضای هیئت علمی دانشگاه زنجان در سال ۱۳۶۸ به تعداد ۲۷ نفر بوده که با یک روند رو به رشد در سال ۱۳۷۷ به ۱۱۵ نفر، در سال ۱۳۸۷ به ۲۳۰ و در سال ۱۳۸۸ به تعداد ۲۳۴ نفر رسیده است.

تعداد دانشجویان این دانشگاه در سال ۱۳۵۷ به تعداد ۱۱۹ نفر بوده است. در سال ۱۳۶۷ این تعداد به ۳۹۸ نفر بالغ شده و در سال ۱۳۷۷ به تعداد ۲ هزار و ۴۸۰ دانشجو رسیده است. در سال ۱۳۹۷ تعداد دانشجویان دانشگاه زنجان به ۹ هزار و ۸۶۵ نفر رسیده و این در حالی است که ۱۰ سال قبل تعداد دانشجویان این دانشگاه به میزان ۸ هزار و ۳۸۸ نفر بوده است.

سرانه تعداد مقالات ISC در این دانشگاه در ابتدا وضعیت مطلوبی نداشته اما در سال ۱۳۸۷ به ۳ دهم و در سال ۱۳۸۸ به ۲۸ صدم رسیده است. این سرانه در سال ۱۳۹۷ به ۱٫۰۵ بالغ گردیده است. تعداد طرح های پژوهشی  داخلی و خارجی این دانشگاه نیز در سال ۱۳۹۷ به تعداد ۲۴ طرح بوده که این میزان در سال ۱۳۸۸ به تعداد ۳۶ طرح، در سال ۱۳۸۷ به تعداد ۲۴ طرح و سال ۱۳۷۸ به تعداد یک طرح بوده است.

تعداد گروه‏های آموزشی دانشگاه زنجان در سال ۱۳۵۷ به تعداد دو گروه بوده است. این تعداد در سال ۱۳۶۸ به پنج گروه رسیده و با روند رو به رشد طی سال ۱۳۷۷ به ۱۸ گروه رسیده است. در سال ۱۳۸۷ تعداد گروه های آموزشی این دانشگاه به میزان ۳۴ گروه بوده و هم اکنون به ۳۵ گروه بالغ شده است.

این دانشگاه اهدافی برای سال های آتی تعریف کرده که می توان به توسعه و ایجاد رشته‌های جدید و بین‏رشته‏ای با در نظر گرفتن نیازهای منطقه، رصد مستمر رشته­های کم تقاضا و تدوین برنامه تحول و توسعه بین رشته­ای آنها و توسعه رشته گرایش‏های جدید به جای رشته‏های کم تقاضا، اعزام دانشجو به المپیادهای علمی دانشجویی، حمایت و تشویق دانشجویان نخبه و ممتاز و تقویت روحیه معنوی دانشگاهیان از طریق گسترش برگزاری برنامه­های مذهبی در مناسبت­های مختلف اشاره کرد.

تقویت فرهنگ مطالبه‏گری و مشارکت‏های سیاسی و اجتماعی دانشگاهیان (شرکت در انتخابات، اجتماعات و …)، توسعه کمی و کیفی آزمایشگاه های آموزشی، تعریف دوره‏های مهارتی برای دانشجویان و تغییر سرفصل ها متناسب با مهارت افزایی از اهداف دیگر این دانشگاه محسوب می شوند.

*

code

معرفی اجمالی بنياد مسكن زنجان

در پي فرمان حضرت امام در ۲۱ فروردين ۱۳۵۸ و افتتاح حساب ۱۰۰ و توجه عموم  به اين امر مهم بنياد مسكن انقلاب اسلامي در بيست وپنجم ارديبهشت ماه فعاليت خود را آغاز كرد. اساسنامه بنياد در تاريخ هفدهم آذرماه سال ۱۳۶۶ به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيدو طبق آن وظايفي بر عهده اين نهاد گذارده شده.

بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان با هفت شعبه در شهرستانهای زنجان ، ابهر ، خرمدره ، خدابنده ، طارم ، ماهنشان ، ایجرود و بانک ماشین آلات به منظور انجام مسئوليت ويژه بنياد مسكن در رابطه با توسعه مسكن در شهرها و روستاها و اقشار كم‌درآمد و بازسازي مناطق آسيب‌ديده از سوانح عهده‌دار وظايف مربوط مي‌باشند.

پیگیری درخواست های ثبت شده

تمام حقوق اين وب سايت متعلق به بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان مي باشد.

Template Design:Dima Group