امام خمینی (ره) : بر دولت اسلامی است که برای خانه دار شدن ملت چاره ای بیندیشد و بر همه مردم است که در این مورد همکاری کنند
شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱

“به مناسبت فرا رسیدن ۱۵ مهرماه روز ملی روستا ” مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان: توسعه مناطق روستایی با ایجاد زیرساخت های لازم از اهداف اصلی بنیاد مسکن

رضا خواجه ای مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان به مناسبت فرا رسیدن ۱۵ مهرماه روز ملی روستا در جمع خبرنگاران اظهار کرد:  روستاها به عنوان یکی از تجلی گاه های والاترین و بی آلایش ترین صفات انسانی نظیر صمیمیت، صداقت، تلاش، مهربانی و شفقت و چه به عنوان یکی از کانون های پرتحرک و مولد و موثر در نظام و توان اقتصادی ایران اسلامی و مظهر خوداتکایی و خودکفایی، ظرفیتی مهم و موثر برای توسعه پایدار و پیشرفت و اعتلای کشور محسوب می شوند.

وی با اشاره به اینکه، توجه ویژه و محوری به مناطق روستایی و ارتقاء شاخص های توسعه پایدار در روستاها از جمله اولویت های اساسی است که با برنامه ریزی و اختصاص تسهیلات و امکانات لازم خاصه در جهت تحقق مهاجرت معکوس به کانون های تولید و اعتلای معیشت و اقتصاد روستاییان صورت گرفته است، ادامه داد:  در این راستا بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به عنوان متولی طرحهای توسعه روستایی به خصوص با تهیه واجرای طرحهای هادی روستایی و مقاوم سازی مسکن روستایی  نقش بسزایی درامرتوسعه همه جانبه روستاهاداشته است و درهمین راستا توانسته ازاین طریق گامهای موثری را درجهت بهبودوضعیت کلان جامعه روستایی همراه با بسترسازی مناسب برای بهبود وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بردارد و درنهایت موجبات نگه داشت جمعیت و مهاجرت معکوس روستائیان راایفانماید.

وی، بنیاد مسکن را نهادی دانست که همواره در ارائه خدمات به روستائیان پیشگام  بوده و توانسته خدمات ویژه ای انجام دهد، خاطر نشان کرد: خوشبختانه، طی چند سال اخیر خدمات قابل توجهی در راستای بهبود زندگی روستائیان ارائه شده و موجب گشته، پایداری فضاهای روستایی در ابعاد مختلف، نقش موثری در توسعه منطقه ای و ملی داشته باشد.

مدیرکل بنیاد مسکن استان ادامه داد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از بدو تاسیس همواره در جهت عمران و آبادانی و توسعه روستاها منشا خدمات فراوانی بوده است که  از جمله  آن ها  می توان به تهیه و اجرای طرح های هادی روستایی، مقاوم سازی و بهسازی واحدهای مسکونی روستایی با اعطای تسهیلات کم بهره و نظارت بر ساخت و ساز های روستایی با تشکیل نظام فنی روستایی ، سند دار کردن واحدهای مسکونی روستایی، شناسایی تهیه طرح و بهسازی روستاهای هدف گردشگری و احیای بافت های با ارزش روستایی و… اشاره کرد.

خواجه ای تاکید کرد:توسعه روستایی راهبردی برای بهبود زندگی اجتماعی و اقتصادی روستائیان است، که باید همه جانبه، مستمر و تحول­ آفرین باشد که برای تحقق این امر ایجاد زمینه مشارکت همه‌ جانبه، همکاری و همدلی بین تمامی اهالی روستا امری ضروری بوده و مسئولین نیز باید با برنامه‌ریزی صحیح و توزیع عادلانه منابع و اعتبارات، رفاه و آسایش را برای روستائیان به ارمغان آورند و از فاصله طبقاتی بین زندگی خانوار روستایی و شهری بکاهند.  که در این راستا دهیاران به‌عنوان نهاد مردمی نقش سازنده‌ای در فرهنگ عمومی و توسعه و آبادانی شهرها و روستاها ایفا می‌کنند و به خوبی می توانند با هدف تحقق توسعه پایدار، فضای تعامل و انسجام را در روستاها فراهم سازند.

وی تصریح کرد: از آنجایی که اهداف بنیاد مسکن و دهیاری در یک راستاست، بنیاد مسکن نیز با توجه به توان تخصصی کارشناسان خود همواره  در جهت همسویی و مشارکت در اجرای طرح‌های عمرانی روستاها تلاش کرده و بهره گیری بهینه از منابع ملی و استانی را در دستور کار قرار داده است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان تاکید کرد:در روستاهایی که زمینه مشارکت همه‌ جانبه، همکاری و همدلی بین تمامی اهالی روستا وجود داشته است مردم توانسته‌ اند تغییرات اساسی در روستا ایجاد کنند زیرا مشارکت و همدلی همراه با صفاصمیمیت وحدت و انسجام به وجود می آورد و در این راستا است که مردم با دلسوزی و شناخت برای رفع مشکلات روستای خود اقدام می کنند و  انگیزه در بین مسئولان نیز برای ارائه خدمات بیشتر فراهم می شود.

خواجه ای به اجرای طرح هادی در سطح روستا ها اشاره کرد و گفت: از مجموع ۷۱۰روستای بالای ۲۰ خانوار در استان طرح هادی برای ۷۰۴ روستا تهیه  و در ۴۰۰ روستای استان نیز اجرا شده است.

وی  با بیان اینکه،  میانگین اجرای طرح هادی روستایی در سطح کشور %۲/۴۶ و در استان زنجان ۳/۵۶%  است که در این زمینه عملکرد  استان بالاتر از میانگین کشوری است،  تصریح کرد:  مبلغ اعتبار مصوب جهت تهیه طرح هادی و بازنگری در سال جاری  از منابع ملی  ۵۰۶۵میلیون ریال  برای ۱۴روستا  می باشد.

مدیرکل بنیاد مسکن استان  به احداث ۲ هزار واحد مسکونی محرومین در استان اشاره کرد و گفت: برای احداث ۲ هزار واحد مسکونی محرومین در استان زنجان،  ۱۶۰ میلیارد تومان تسهیلات اختصاص یافته که ۶۰ میلیارد تومان آن بلاعوض است.

خواجه ای با اشاره به اینکه،  بابت ساخت این واحدهای مسکونی هزینه ای از خانواده ها دریافت نمی شود، افزود: برای ساخت هر واحد مسکونی ۵۰ میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه با کار مزد ۵ درصد و ۳۰ میلیون تومان نیز تسهیلات بلاعوض از سوی بنیاد مسکن استان و همکاری بانک های عامل در نظر گرفته شده است.

وی تصریح کرد:  روند احداث این پروژه را طبق برنامه پیش خواهیم برد و  در کمتر از یک سال این پروژه به بهره برداری خواهد رسید که در این راستا نیازمند همکاری و مشارکت تمام دستگاه های اجرایی استان هستیم.

مدیرکل بنیاد مسکن استان  همچنین به احداث و تعمیر ۲۹۵۸ واحد مسکونی شهری و روستایی خسارت دیده ناشی از حوادث سال ۹۸ با اعتباری بالغ بر ۹۴۳ میلیارد ریال از سوی بنیاد مسکن اشاره کردو گفت: ۱۵۰۸ فقره تسهیلات احداثی و ۱۴۵۰ فقره تسهیلات تعمیری به متقاضیان از سوی بانک های عامل پرداخت شده است.

وی یادآور شد: همچنین ۲۰۳۴۸۰ کیسه سیمان اهدائی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و ۳۳۴۷۳۰ میلیون ریال کمک بلاعوض بازسازی در اختیار متقاضیان  قرار گرفته است.

 

*

code

معرفی اجمالی بنياد مسكن زنجان

در پي فرمان حضرت امام در ۲۱ فروردين ۱۳۵۸ و افتتاح حساب ۱۰۰ و توجه عموم  به اين امر مهم بنياد مسكن انقلاب اسلامي در بيست وپنجم ارديبهشت ماه فعاليت خود را آغاز كرد. اساسنامه بنياد در تاريخ هفدهم آذرماه سال ۱۳۶۶ به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيدو طبق آن وظايفي بر عهده اين نهاد گذارده شده.

بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان با هفت شعبه در شهرستانهای زنجان ، ابهر ، خرمدره ، خدابنده ، طارم ، ماهنشان ، ایجرود و بانک ماشین آلات به منظور انجام مسئوليت ويژه بنياد مسكن در رابطه با توسعه مسكن در شهرها و روستاها و اقشار كم‌درآمد و بازسازي مناطق آسيب‌ديده از سوانح عهده‌دار وظايف مربوط مي‌باشند.

پیگیری درخواست های ثبت شده

تمام حقوق اين وب سايت متعلق به بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان مي باشد.

Template Design:Dima Group