امام خمینی (ره) : از بنیاد مسکن که زحمات زیادی در ایران کشیده اند تشکر میکنم
یکشنبه ۰۹ بهمن ۱۴۰۱

برگزاری جلسه کارگروه تخصصی تامین مسکن در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان

طی هماهنگی های به عمل آمده، جلسه کارگروه تخصصی تامین مسکن با حضور مهندس صنعتی منفرد مدیرکل بنیاد مسکن استان، مهندس علیزمانی مشاور حوزه امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن کشور، دکتر نصیرا رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان زنجان ، معاونین بنیاد مسکن و جمعی از کارشناسان دستگاه های اجرایی در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان برگزار شد.

در ابتدا مهندس صنعتی منفرد با بیان اینکه، یکی از مشکلات اساسی مسکن های روستایی، مقاوم نبودن آن ها در برابر مخاطرات و سوانح طبیعی از جمله زلزله، سیل ، موارد مشابه و نیز استفاده از مصالح فاقد استاندارد و کم دوام و به ویژه فقدان رعایت ضوابط فنی در ساخت و ساز مسکن است، افزود:  جایگاه روستا و روستاییان در همه عرصه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی موجب شده که ساخت واحدهای مسکونی مقاوم و امن در مقابل خطرات حوادث طبیعی و بهسازی واحدهای مسکونی روستایی از اولویت های اصلی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به شمار آید.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه، زلزله به عنوان یکی از حوادث طبیعی هر از چند گاهی خسارت و تلفاتی به بار می‌آورد و همین امر ضرورت اندیشیدن به مقاومت ساختمان‌ها و ارائه راهکارهای لازم برای کاهش خطرات زمین زلزله را دو چندان می‌کند، بنیاد مسکن برای مقابله با تهدید سوانح طبیعی عملیات پیشگیری پیش از وقوع سانحه را با اجرای طرح ویژه بهسازی و نوسازی سکونتگاههای آسیب‌پذیر روستایی و همچنین بازسازی مناطق سانحه‌دیده پس از وقوع سانحه را در دستور کار خود قرار داده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان خاطر نشان کرد: این نهاد با ترویج مقاوم سازی، آموزش و ارتقای دانش فنی روستایی در پیشگیری از حوادث نقش مهمی دارد، و با ارائه خدمات فنی، پشتیبانی و اعطای تسهیلات بانکی با کمک حساب ۱۰۰ امام خمینی (ره) ، به موضوع بازسازی، نوسازی و مقاوم سازی واحدهای مسکونی تاکید جدی دارد.

وی در زمینه وضعیت مقاوم سازی واحدهای مسکونی روستایی استان، گفت: در سطح استان زنجان ۹۱ هزار و ۲۶۵ واحد مسکونی روستایی شناسایی شده است که می‌توان گفت تاکنون بیش از  نیمی از واحدهای مسکونی روستایی استان معادل ۵۲ درصد در مقابل زلزله مقاوم‌سازی شده‌اند که امیدواریم با ترویج فرهنگ مقاوم‌سازی ساخت و سازها در مناطق روستایی، این میزان افزایش یابد.

صنعتی منفرد با اشاره به اینکه با توجه به آنالیزهای انجام شده، ۱۵۳ روستا در استان زنجان روی گسل بوده است، اظهار کرد: بیش از ۱۸ هزار واحد مسکونی نیز در این روستاها بر روی گسل قرار دارند که از این تعداد تقریبا ۵ هزار و ۲۵۹ واحد مسکونی که ۲۸ درصد واحدها را شامل می‌شود، مقاوم سازی شده‌اند.

در ادامه دکتر نصیرا رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان زنجان با بیان اینکه قوانین نظام مهندسی در خصوص ساخت و ساز در کشور به صورت آئین نامه مطرح بوده، خاطر نشان کرد: با عملیاتی نمودن آئین نامه های نظام مهندسی به صورت صد درصدی، می توان به اهداف کارگروه تامین مسکن و ساخت و سازهای مقاوم دست یافت.

در ادامه مهندس علیزمانی گفت: ساخت سازه‌های مقاوم در برابر تهدیدات و عوامل طبیعی یکی از مؤلفه‌های مهم به شمار می آید.

وی اظهار کرد:تامین مصالح در فرایند بازسازی مناطق آسیب‌دیده ناشی سیل و زلزله همواره از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و منجر به تحمیل هزینه‌های زیادی در فرایند بازسازی می‌شود، از همین رو باید به استفاده از مصالح استاندارد و و تضمین کیفیت ساختمان‌های ساخته شده اهمیت ویژه ای داد.

 

 

*

code

معرفی اجمالی بنياد مسكن زنجان

در پي فرمان حضرت امام در ۲۱ فروردين ۱۳۵۸ و افتتاح حساب ۱۰۰ و توجه عموم  به اين امر مهم بنياد مسكن انقلاب اسلامي در بيست وپنجم ارديبهشت ماه فعاليت خود را آغاز كرد. اساسنامه بنياد در تاريخ هفدهم آذرماه سال ۱۳۶۶ به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيدو طبق آن وظايفي بر عهده اين نهاد گذارده شده.

بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان با هفت شعبه در شهرستانهای زنجان ، ابهر ، خرمدره ، خدابنده ، طارم ، ماهنشان ، ایجرود و بانک ماشین آلات به منظور انجام مسئوليت ويژه بنياد مسكن در رابطه با توسعه مسكن در شهرها و روستاها و اقشار كم‌درآمد و بازسازي مناطق آسيب‌ديده از سوانح عهده‌دار وظايف مربوط مي‌باشند.

پیگیری درخواست های ثبت شده

تمام حقوق اين وب سايت متعلق به بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان مي باشد.

Template Design:Dima Group