امام خمینی (ره) : همه محرومان باید خانه داشته باشند ، هیچکس در هیچ گوشه مملکت نباید از داشتن خانه محروم باشد .
پنج شنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۲

اهالی روستای قنبرلک به صورت جمعی به روستای خود بازگشته‌اند

اهالی روستای قنبرلک به صورت جمعی به روستای خود بازگشته‌اند

خبرگزاری فارس: با ادامه سیاست‌های حمایتی دولت در روستا‌ها و مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی روستایی، در رویدادی نادر اهالی روستای قنبرلک در استان زنجان به صورت جمعی به روستای خود بازگشته‌اند.

 

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، در سال‌های گذشته به دلیل برخی سیاست‌هایی که در کشور صورت گرفت برخی از روستاها خالی از سکنه شد و کشاورزان با ترک روستاها به شهرها مهاجرت کردند.
اما با سیاست‌های حمایتی دولت‌های نهم و دهم در حال حاضر بسیاری از کشاورزان و روستاییان با بهتر شدن وضعیت با مهاجرت معکوس به روستاهای خود بازمی‌گردند. یکی از روستاهایی که تا دیروز شاهد خانه‌ها و واحدهای مسکونی ترک شده در آن بودیم روستای قنبرلک است که با نوسازی واحدهای مسکونی روستایی و با تلاش‌های مردم و حمایت مسئولان شاهد حضور دوباره مردم و جنب و جوش روستاییان در آن هستیم.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان در این زمینه با اشاره به اینکه این روستا در سال ۱۳۸۱ خالی از سکنه شده بود، اظهار داشت: در این سال همه اهالی به دلیل نبود امکانات مناسب و امرار معاش یک به یک برای یافتن شرایط بهتر به مناطق شهری مهاجرت و روستا خالی از سکنه شد.
حافظ باباپور با بیان اینکه اهالی این منطقه در اقدامی ارزشمند به دیار و سرزمین خود بازگشتند افزود: اهالی روستای قنبرلک سال گذشته برای احیای دوباره به این روستا مراجعه و اقدام به ساخت و ساز در این روستا کردند.
وی با اشاره به اینکه در ابتدا هشت خانواده برای زندگی دوباره به این روستا مراجعه می‌کنند، ادامه داد: بنیاد مسکن نیز با اعطای وام‌ برای احیای دوباره واحدهای مسکونی آنها مساعدت کرد که این امر با استقبال سایر اهالی مواجه شد.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان با بیان اینکه تا‌کنون ۴۰ خانوار برای بازگشت دوباره اعلام آمادگی کرده‌اند، بیان داشت: در این ارتباط بنیاد مسکن نیز به این افراد وام‌‌هایی برای احداث واحدهای مسکونی اعطا کرده است.
وی مبالغ وام‌های اعطایی به روستاییان قنبرلک را ۷۵ میلیون ریال اعلام کرد و ابراز داشت: بنیاد مسکن تلاش دارد که اهالی این منطقه به سرزمین خود بازگردند و زندگی دوباره‌ای را آغاز کنند.
باباپور در ادامه با بیان اینکه اهالی روستا قبل از ورود به این منطقه خانه‌های قدیمی روستا را با خاک یکسان کردند ادامه داد: هم اکنون اهالی این منطقه در حال ساخت و ساز واحدهای مسکونی جدید و نوساز هستند تا زندگی جدید را آغاز کنند.
وی همچنین نکته قابل توجه در این روستا را تنها مسجد این منطقه عنوان کرد و ‌افزود: اهالی روستای قنبرلک پیش از انجام ساخت و ساز واحدهای مسکونی خود مسجد را برای اقامت و اسکان خود انتخاب می‌کنند.
احمدی از جمله اهالی روستای قنبرلک است که پس از مدت‌ها اقامت در شهر تهران زندگی دوباره خود را در این روستا انتخاب کرده و از مشوقان سایر اهالی برای زندگی دوباره در این روستاست.
به گفته اهالی روستا وی از ریش‌سفیدان روستا محسوب می‌شود و در دعوت روستاییان به زندگی دوباره نقش اساسی داشته است.
یکی دیگر از اهالی این روستا که ساکن تهران است و شغل پزشکی را انتخاب کرده از جمله کسانی است که به این روستا مهاجرت کرده است و برای آغازی دوباره در این روستا تلاش می‌کند.
این روستایی در ادامه علت برگشت دوباره خود به روستا را اجتناب از زندگی شهرنشینی عنوان کرد و گفت: زندگی شهرنشینی و هیاهوی شهرنشینی موجب شده دوباره به این منطقه بازگردم.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه ساخت ساز واحدهای مسکونی در این روستا از پیشرفت خوبی برخودار است، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون مراحل ساخت و ساز واحدها در مرحله نازک‌کاری قرار دارد.
وی با بیان اینکه اهالی این منطقه برنامه‌های مختلفی را برای توسعه روز‌افزون روستا در نظر دارند، عنوان داشت: اهالی این منطقه درصدد احداث کارخانه آب معدنی و همچنین گاوداری صنعتی هستند.
باباپور با اشاره به اینکه وجود دو قنات آب نیز در برگشت دوباره اهالی این روستا نقش بسزایی داشته است، خاطرنشان کرد: اهالی این روستا درصدد آباد کردن دوباره روستا و فعالیت مجدد هستند.
روستای قنبرلک از توابع شهرستان ایجرود است که ۲۳ کیلومتر با بخش حلب شهرستان ایجرود فاصله دارد که ۱۰ کیلومتر آن آسفالت شده و بقیه راه دسترسی این روستا خاکی است.

 

*

code

معرفی اجمالی بنياد مسكن زنجان

در پي فرمان حضرت امام در ۲۱ فروردين ۱۳۵۸ و افتتاح حساب ۱۰۰ و توجه عموم  به اين امر مهم بنياد مسكن انقلاب اسلامي در بيست وپنجم ارديبهشت ماه فعاليت خود را آغاز كرد. اساسنامه بنياد در تاريخ هفدهم آذرماه سال ۱۳۶۶ به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيدو طبق آن وظايفي بر عهده اين نهاد گذارده شده.

بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان با هفت شعبه در شهرستانهای زنجان ، ابهر ، خرمدره ، خدابنده ، طارم ، ماهنشان ، ایجرود و بانک ماشین آلات به منظور انجام مسئوليت ويژه بنياد مسكن در رابطه با توسعه مسكن در شهرها و روستاها و اقشار كم‌درآمد و بازسازي مناطق آسيب‌ديده از سوانح عهده‌دار وظايف مربوط مي‌باشند.

پیگیری درخواست های ثبت شده

تمام حقوق اين وب سايت متعلق به بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان مي باشد.

Template Design:Dima Group