امام خمینی (ره) : از بنیاد مسکن که زحمات زیادی در ایران کشیده اند تشکر میکنم
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲

استاندار زنجان: نقش بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان در توسعه و عمران روستاها قابل تقدیر است

همزمان با سالروز تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و افتتاح حساب ۱۰۰ امام (ره) حضرت آیت اله خاتمی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان و حوزه نمایندگی ولی فقیه در این نهاد، دکتر حقیقی استاندار زنجان و دکتر سلطانی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری زنجان  با کارکنان این نهاد دیدار و گفتگو کردند.

در این جلسه دکتر حقیقی با تبریک سالروز تاسیس این نهاد انقلابی اظهار کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نخستین نهاد انقلابی در حوزه سازندگی بوده که به فرمان امام خمینی(ره)  در سال ۱۳۵۸ تاسیس گردید.

وی با بیان اینکه این نهاد در آغاز با هدف محرومیت زدایی و تامین مسکن برای اقشار کم درآمد تاسیس شد،ادامه داد: با توجه به وظایف مهم بنیاد مسکن، این نهاد در شورای برنامه ریزی به یکی از نهادهای موثر تبدیل شده است.

استاندار زنجان با اشاره به اینکه بنیاد مسکن در طرح توسعه عمران روستایی جایگاه ویژه‌ای دارد، خاطر نشان کرد:این نهاد در خصوص تامین مسکن برای اقشار کم درآمد و ایجاد مسکن در روستاها و شهرها جایگاه بسیار مهمی پیدا کرده است.

دکتر حقیقی  به اجرای طرح هادی در روستاها اشاره کرد و یادآور شد: مقاوم سازی، بهسازی و کمک به بازسازی مناطق آسیب دیده حوادث طبیعی مانند سیل نیز به خوبی از طرف بنیاد مسکن دنبال می‌شود.

وی  با بیان اینکه بارندگی‌های اخیر به برخی از منازل خشتی روستایی استان آسیب زد، گفت: بارندگی‌ها در روستاهای زنجان به واحدها آسیب وارد کرده که برای بازسازی آن ارائه طرح‌ها و اجرای آنها را در دستور کار قرار داده است.

استاندار زنجان با تاکید بر توجه به امر آموزش و پژوهش در بنیاد مسکن عنوان کرد: باید سعی کنیم تا طرح توسعه پایدار منظومه روستایی با رویکرد اقتصاد روستا را کاربردی کنیم.

دکتر حقیقی به  تهیه و اجرای طرح هادی در سطح کشور اشاره کرد و گفت:در ۹۸ درصد روستاهای ما طرح هادی تهیه شده که این نشان می‌دهد نظام مقدس جمهوری اسلامی و دولت کارهای خوبی در این حوزه انجام داده است.

وی  با اشاره به اینکه  بیش از ۵۲ درصد طرح هادی در استان اجرا شده است، ادامه داد: استان زنجان در این زمینه نسبت به میانگین کشوری موفق عمل کرده چرا که این میزان در کشور ۴۲ درصد است.

وی با بیان اینکه ۵۴ درصد واحدهای مسکونی در استان زنجان مقاوم سازی شدند، گفت: در این زمینه متوسط کشوری ۴۲ درصد می باشد.

استاندار زنجان با اشاره به اینکه مشکل اعطای تسهیلات برای مقاوم سازی واحدهای مسکونی روستایی در شورای بانک‌ها مطرح و تا حدودی حل شده است، افزود: با تعیین سهمیه برای بانکها در زمینه ارائه تسهیلات به متقاضیان می توان از سلیقه‌ای عمل کردن در این حوزه خودداری کرد و با تعامل مطلوب بین بانک ها و این نهاد انقلابی در دریافت این تسهیلات می توان  نحوه نظارت زنجیره ای را حاکم کرد.

وی با اشاره به اینکه ۶۹ درصد اسناد روستایی صادر شده است، عنوان کرد: در سال ۹۸ نیز طرحهای خوبی در دست اجرا داریم که از جمله آن می‌توان به پرداخت وام به ۲ هزار واحد مسکونی جهت مقاوم سازی واحدهای مسکونی و آسفالت ۱۳۰ روستا اشاره کرد که در این راستا باید طبق نقشه راه ترسیم شده انجام و گزارش آن به مردم ارائه شود.

دکتر حقیقی  با اشاره به توسعه بوم گردی در روستاها خاطرنشان کرد: در کنار افزایش تعداد پروژه‌های بوم گردی باید دنبال کیفی سازی نیز باشیم و بتوانیم قدم های ویژه ای در جذب گردشگران به این مناطق برداریم .

استاندار زنجان با اشاره به اقامت ۱۴۰ هزار نفر در ایام نوروز در استان افزود: در ایام نوروز بیش از  ۵۷۶ هزار بازدید کننده از اماکن تاریخی و دیدنی ما بازدید نمودند. که در این راستا توانستیم  ماندگاری مسافران را از ۲۵ ساعت به ۴۸ ساعت افزایش دهیم که این موضوع در سال آینده نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

در ادامه مدیر کل بنیاد مسکن استان زنجان با اشاره به اینکه در ۹۸٫۲ درصد از ۷۱۰ روستای بالای ۲۰ خانوار استان زنجان طرح هادی تهیه شده است، افزود: این آمار شامل ۶۹۷ روستا در استان زنجان می‌شود.

وی رویکرد بنیاد مسکن در اجرای طرح‌های هادی را استفاده از مشاوران بومی خواند و گفت: متحدالشکل کردن اجرای طرح‌های هادی در روستاها، از دیگر اهداف این دستگاه است.

صنعتی‌منفرد با اشاره به توجه بنیاد مسکن در اجرای طرح بهسازی بافت با ارزش روستایی در برنامه پنجم استان، اجرای این طرح در روستاهای درسجین و قلعه عملیاتی شده است، بیان کرد: روستاهای تایید شده در دفتر مرکزی برای تهیه طرح بهسازی با ارزش در برنامه ششم استان روستای قوزلو، خورجهان، لار، جزیمق و انجلین است.

وی با اشاره به اینکه ۱۵۳ روستای استان زنجان روی گسل قرار دارد، بیان کرد: از ۱۸ هزار و ۷۳۲ واحد مسکونی موجود در این روستاها، ۱۳ هزار و ۴۷۵ واحد مقاوم سازی نشده است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان  با بیان اینکه، ۹۲ هزار و ۶۷۸ واحد مسکونی روستایی در استان زنجان وجود دارد، بیان کرد: از این تعداد ۴۷ هزار و ۳۱۴ واحد مسکونی مقاوم سازی شده است که شامل ۵۱ درصد از واحدهای مسکونی روستایی می‌شود.

*

code

معرفی اجمالی بنياد مسكن زنجان

در پي فرمان حضرت امام در ۲۱ فروردين ۱۳۵۸ و افتتاح حساب ۱۰۰ و توجه عموم  به اين امر مهم بنياد مسكن انقلاب اسلامي در بيست وپنجم ارديبهشت ماه فعاليت خود را آغاز كرد. اساسنامه بنياد در تاريخ هفدهم آذرماه سال ۱۳۶۶ به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيدو طبق آن وظايفي بر عهده اين نهاد گذارده شده.

بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان با هفت شعبه در شهرستانهای زنجان ، ابهر ، خرمدره ، خدابنده ، طارم ، ماهنشان ، ایجرود و بانک ماشین آلات به منظور انجام مسئوليت ويژه بنياد مسكن در رابطه با توسعه مسكن در شهرها و روستاها و اقشار كم‌درآمد و بازسازي مناطق آسيب‌ديده از سوانح عهده‌دار وظايف مربوط مي‌باشند.

پیگیری درخواست های ثبت شده

تمام حقوق اين وب سايت متعلق به بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان مي باشد.

Template Design:Dima Group