امام خمینی (ره) : همه محرومان باید خانه داشته باشند ، هیچکس در هیچ گوشه مملکت نباید از داشتن خانه محروم باشد .
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲

اختصاص وام و زمین برای مهاجرت معکوس به روستاها

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از اختصاص وام و زمین برای تشویق به مهاجرت معکوس خبر داد و گفت: گردشگری روستایی در سال‌های آینده بیشتر پیگیری می‌شود. محمدرضا شاملو در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با اشاره به اقدام‌های عمرانی در روستاهای کشور گفت: در حال حاضر برای ۹۵ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار طرح هادی تهیه شده که ۹۰ درصد طرح‌ها به تصویب رسیده است. وی با اشاره به اینکه ۵ درصد باقی‌مانده طرح هادی تا پایان سال جاری و ابتدای سال ۹۵ به اتمام می رسد، اظهار داشت: در زمینه بهسازی راه روستایی و طرح هادی اعتبارات زیادی نیاز داریم به طوری که برای اجرای یک فاز از طرح هادی ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد تومان نیاز است. معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، نیاز متوسط سالانه برای اجرای طرح هادی را دو هزار تا دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: اعتبارات تخصیصی در هر سال بسیار کمتر از این رقم است و در ۴ سال گذشته ۲۵ تا ۳۰ درصد از اعتبارات اختصاص یافته است. شاملو با اشاره به اینکه در ۱۴ هزار و ۸۰۰ روستا طرح بهسازی محیط روستایی انجام شده که این موضوع آثار گسترده ای برای روستاییان داشته است، تصریح کرد: دیگر فعالیت‌های بنیاد مسکن حوزه تهیه و اجرای طرح‌های بهسازی و احیای بافت باارزش روستایی است که ما در برخی از روستاهای کشور به دلیل ویژگی تاریخی که روستاهای ویژه ای هستند پروژه هایی را داریم. معاون بنیاد مسکن با بیان اینکه براساس هماهنگی با سازمان میراث فرهنگی ضوابطی برای انتخاب روستاها تدوین شده است، ادامه داد: در برنامه سوم توسعه ۲۰ روستا، در برنامه چهارم توسعه ۳۶ روستا و در برنامه پنجم توسعه ۳۰ روستا تهیه طرح صورت گرفته و تاکنون در ۶۳ روستا کار احیای بافت باارزش انجام شده است.
شاملو به گردشگری روستایی با همکاری سازمان میراث فرهنگی اشاره کرد و افزود: در این بخش هم در ۱۵۰ روستا کار بهسازی انجام می‌گیرد.
وی، دیگر فعالیت بنیاد مسکن را سنددار کردن املاک روستایی عنوان کرد و گفت: با مشارکت سازمان ثبت اسناد تاکنون حدود سه میلیون واحد روستایی سنددار شده‌اند. معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به اختصاص دو میلیون تن قیر برای پروژه های عمرانی بنیاد مسکن، اظهار داشت:
۴۰ هزار تن قیر تاکنون از سوی وزارت نفت به بنیاد مسکن اختصاص یافته است و امیدواریم که تا پایان سال جاری کل سهمیه در اختیار ما قرار گیرد.
شاملو خاطرنشان کرد: تاکنون ۶ میلیون متر مربع از معابر روستایی در ۶ ماه گذشته آسفالت شده است و امیدواریم که این رقم در ۴ ماه آینده به ۱۸ میلیون متر مربع برسد. وی به برنامه های سال آینده بنیاد مسکن اشاره کرد و گفت: البته هنوز تکلیف بودجه مشخص نیست اما یکی از اقدام‌های گسترده ما در برنامه ششم موضوع منظومه های روستایی است که به‌رغم سرمایه گذاری های گسترده به دلیل نگاه آمایشی در برنامه ریزی های روستایی بخشی از منابع در گذشته کارایی لازم را نداشتند. معاون بنیاد مسکن تأکید کرد: در برخی مناطق روستایی با کاستی هایی مواجه هستیم و شرایط اشتغال در روستا مناسب نیست؛ به همین دلیل مهاجرت از روستا به شهر زیاد است. شاملو اظهارداشت: در حال حاضر ما به صورت پایلوت در برخی مناطق اقدام‌هایی را شروع کرده ایم و برای برنامه ششم این موضوع را پیگیری می‌کنیم تا منظومه روستایی به عنوان کار گسترده بنیاد در دستور کار قرار گیرد. وی به گردشگری روستایی در مقیاس گسترده اشاره کرد و گفت: مذاکراتی در این رابطه با سازمان میراث فرهنگی خواهیم داشت تا مطابق با یک تفاهمنامه جامع همه دستگاه ها همکاری بیشتری با هم داشته باشند. معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به اقدام‌هایی برای تشویق به مهاجرت معکوس، اظهار داشت: به روستاییانی که دوباره به روستا بازگردند وام ۱۵ میلیون تومانی با نرخ سود ۵ درصد و زمین با شرایط سهل اختصاص می یابد.

*

code

معرفی اجمالی بنياد مسكن زنجان

در پي فرمان حضرت امام در ۲۱ فروردين ۱۳۵۸ و افتتاح حساب ۱۰۰ و توجه عموم  به اين امر مهم بنياد مسكن انقلاب اسلامي در بيست وپنجم ارديبهشت ماه فعاليت خود را آغاز كرد. اساسنامه بنياد در تاريخ هفدهم آذرماه سال ۱۳۶۶ به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيدو طبق آن وظايفي بر عهده اين نهاد گذارده شده.

بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان با هفت شعبه در شهرستانهای زنجان ، ابهر ، خرمدره ، خدابنده ، طارم ، ماهنشان ، ایجرود و بانک ماشین آلات به منظور انجام مسئوليت ويژه بنياد مسكن در رابطه با توسعه مسكن در شهرها و روستاها و اقشار كم‌درآمد و بازسازي مناطق آسيب‌ديده از سوانح عهده‌دار وظايف مربوط مي‌باشند.

پیگیری درخواست های ثبت شده

تمام حقوق اين وب سايت متعلق به بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان زنجان مي باشد.

Template Design:Dima Group